დენი + ნაგავი = გაუმაძღრობას?!
მას შემდეგ, რაც ნაგვის გადასახადი ელექტროენერგიისას მიაბეს, წელიწადზე მეტი გავიდა და თბილისის მოსახლეობამ დღემდე არ იცის, რაში იხარჯება გადახდილი თანხები. მერიის ბიუჯეტი დიდი შავი ხვრელივით არის, სადაც თანხები შედის, მაგრამ სად მიდის, ამის გარკვევა ჩვეულებრივი მოკვდავისთვის შეუძლებელია. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და ჟურნალისტებმა სასამართლოსაც მიმართეს, მაგრამ საჯარო ინფორმაცია მაინც ვერ მოიპოვეს. სასამართლომ იმ დოკუმენტების გაცემაზე, რომლებიც ყველა ნორმალურ ქვეყანაში წესით, საჯარო უნდა იყოს, კონფიდენციალურობის მოტივით უარი თქვა. მართალია, თბილისის მერის მოადგილე ტარიელ ხიზანეიშვილი თავგამოდებით გვიმტკიცებდა, რომ ამით სოციალური თანასწორობა აღდგება, დასუფთავების ხარჯი თბილისის მოსახლეობის მხოლოდ 25%-ს გაუძვირდება"(?!), 75% კი შეღავათს იგრძნობსო, მაგრამ ექსპერტები იმთავითვე ვარაუდობდნენ, რომ ხიზანეიშვილის ფიცი მხოლოდ დემაგოგია იყო.
მაშინდელი საკრებულოს წევრი თინა ხიდაშელი დეკლარირებულ დასუფთავების ხარჯებს (მერიაში ირწმუნებოდნენ, რომ დასუფთავების ხარჯები უფრო მეტი იყო, ვიდრე მოსახლეობის მიერ გადახდილი თანხები) თავიდანვე აყენებდა ეჭვქვეშ და კატეგორიულად მოითხოვდა ტარიფის დადგენას თბილისში მცხოვრებთა რაოდენობისა და დასუფთავების რეალური ხარჯების გათვალისწინებით, მაგრამ ამაოდ.
თინა ხიდაშელი: "დასუფთავების გადასახადი რომ უნდა გადაიხადოს მოსახლეობამ, ცხადია, მაგრამ ტარიფი მომსახურების ადეკვატური უნდა იყოს. ძალიან მარტივად შეიძლებოდა ტარიფის დადგენა, - თუ იცი, რა ჯდება თბილისში დასუფთავება და რამდენი კაცი ცხოვრობს, გაყოფდი და მიიღებდი კოეფიციენტს. ქალაქის ხელისუფლებამ მშვენივრად იცოდა, რა ჯდებოდა დასუფთავება ქალაქში, მაგრამ არ გვეუბნებოდა, რამდენი კაცი ცხოვრობდა დედაქალაქში. მაშინ სხდომაზე ძალიან საინტერესო "აღიარებითი ჩვენება" მოგვცა ""ნაციონალურმა მოძრაობამ"". ბატონ ხიზანეიშვილს წამოსცდა, თბილისში 800.000 კაცი ცხოვრობსო. 2010 წლის თბილისის საარჩევნო სიაში კი მილიონი ჰყავდათ შეყვანილი. ეს რაც შეეხებოდა ტარიფის დადგენას. პრობლემა იმთავითვე იყო ამ თანხების ბრუნვისა და ხარჯვის ბუნდოვანება. დასუფთავების გადასახადი აბსოლუტურად უკონტროლოა. ფული, რომელსაც ვიხდით, კაცმა არ იცის, სად მიდის.
გიგი უგულავამ ამ "არაჩვეულებრივი" დადგენილების მიღებამდე ცოტა ხნით ადრე "გუდაურის ფონდი" დააარსა. ფონდებში თანხების ბრუნვას ვერავინ აკონტროლებს, სასამართლოს ძალითაც კი ვერ ხერხდება ინფორმაციის მოპოვება.
თავიდანვე ვეჭვობდი, რომ უგულავამ თბილისელების გატყავებით ფულის მოგროვება არჩევნებისთვის ჯერ კიდევ მაშინ დაიწყო. სწორედ ეს ფონდია შავი ხვრელი, სადაც არა მარტო თბილისელებისაგან იღებენ ხარკს, არამედ ბიზნესისგანაც. ჩვენმა მერმა სააკაშვილისაგან დამოუკიდებლად გაიკეთა ყულაბა და დასუფთავების ტარიფის გაზრდით ხალხისთვის ფულის წაღლეტა დაიწყო.
თანხები დასუფთავების მომსახურების ცენტრში ირიცხება და იქიდან სად მიდის, ამის გაკონტროლება შეუძლებელია". ისეა ყველაფერი გასაიდუმლოებული, თითქოს მერია სამხედრო ობიექტი იყოს. მიუხედავად ამისა, იმის დათვლა მაინც არის შესაძლებელი, რა თანხები შეუვიდა მერიას ერთი წლის განმავლობაში დენზე ნაგვის გადასახადის მიბმით. რამდენ კილოვატ ელექტროენერგიას მოიხმარს თბილისი, ცნობილია, კილოვატსაათზე 5 თეთრი ნაგვის გადასახადია, უცნობია მხოლოდ ის, ნაგვიდან ამოღებული თანხა ვის ჯიბეებში ილექება".