კვირა, მთვარის მეორე დღე დაიწყება 07:11-ზე, მთვარე ვერძშია
კარგი დღეა ნებისმიერი საქმის დასაწყებად; ფინანსური საკითხების მოსაგვარებლად; ვაჭრობისთვის. არ იკამათოთ, გადადეთ სასამართლო საქმეები. კარგ დღეა შემოქმედებითი და სამეცნიერო საქმეებისთვის. სწავლისთვის და გამოცდების ჩასაბარებლად. უფროსთან შეხვედრა სიკეთეს არ მოგიტანთ. კარგი დღეა საქმიანობის, სამსახურის შესაცვლელად. თამამად გაემგზავრეთ სამოგზაუროდ, მივლინებაში. სხვა დღისთვის გადადეთ ნიშნობა და ქორწინება. შეამცირეთ ალკოჰოლისა და სასმლის დოზა. მოერიდეთ ყოველგვარ ოპერაციასა და პროცედურას: თვალებზე, პირის ღრუში, ყურებზე; აგრეთვე დიდხანს კითხვასა და ტელევიზორის ყურებას.
„ჩვენ სადღეგრძელოებიდან ვერ გამოვიდივართ“-ჰაერში გამორჩეულიად ნასროლი სიტყვებია და კოკას ეს სიტყვები დედა გრძნობამ სწორად ამოუგდო. ნამდვილად მშობლიურ 8 ნომერის გარემოებაში წარიმართ საუბარი, მაგრამ აქ სუფრას ვისკი ან კონიაკი მოუხდებოდა. დედა გრზნობამ ეს მიკარნახა, ხოლო კოკას მეორე სათვალის გაკეთება დაამშვენებდა გადაცემას. თავად, ვაღიარებ პარცელიუსის მიდგომას და სხვას კატეგორიულად არ ვიზიარებ. ადამიანს თუ თავად არ ეძლევა საკუთარი სამყარო, მას ვერაფერი მიეცემა სწორ დანახვაში და ეს ყველას ეხება (ჟურნალისტიკას ღია საზოგადოებაში ავტორიტეტისა და ინტელექტის დატვირთვა გააჩნია). დიახ ჩემი გაგებით უფალს ორივე მედიტაცია ქონდა, როგორც ბაბილონური, ისე უფლისმიერი განვლილი, ხოლო მეორეს არა აქვს სახელობითი დასახელება, თუ არ წავალთ საგნობრიობის ასპექტში. ეს მედიტაცია ჯორდანო ბრუნოსაც მიეცა, მაგრამ სურათებში აერია მაგრად. რა ვქნათ ასეთია ცხოვრება>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>საქრთველოს ისტორიაში გუშინდელმა ფაქტმა შექმნა გარემოება იმისა, სადაც უნდა გაირკვეს, თუ რა უნდა ადამიანს, მოქალაქეს. არა აქვს მნიშვნელობა ეს იქნება კოკა, თუ ავთანდილ დემეტრაშვილი, მენამდე თუ ჭოღო დავითაია. სახეზეა ფაქტი, რომელიც კონსტიტუციურობას ქვეყნისას ეხება, ხოლო პოლიტიკურად საღ აზროვნებაშია გადაწყვეტილება მიღებული(მოქალაქემ დასვას გადაწყვეტილების კონსტიტუციურობა და მან გადაყაროს გადასაყრელი). დღეს ყველა მოქალაქეს წინაშე დგება პოლიტიკური ცხოველის გარკვეულობა და ყველა ის, ვინც ჩამოვთვალე და სტატისტიკურად იგულისხმება რა გადაწყვეტილებას იღებს? არკვევს ამ გადაწყვეტილებას საკონსტიტუციო სასამართლოში, თუ ე.წ. ექსპერტები და პოლიტიკოსები, ჟურნალისტები გაატარებენ მას და რას ქმნის ეს, რანაირ საქარტველოს ქმნის ეს, ეს ამაზეა დამოკიდებული. ვინ ან რას წარმოადგენს საქართველოს კომპეტენციები ეს ღიად მოითხოვს გარკვევას. ეს გამოწვევაა ქვეყნისა და როგორ გაართმევს თავს საქართველო ამაზე ბევრია დამოკიდებული. რა არის პოლიტიკა, რა სახით წარმოებს ის, რა გაგება აქვთ პარლამენტარიზმზე, ვის ირჩევს მოქალაქე და რა გაგება აქვს ამაზე>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>ამ ფაქტმა, ამ გარემოებამ ქვეყანას აჩვენა, რომ ჩვენ ვცხოვრობთ იმ ფორმატში, რაზეც გაგება არ გაგვაჩნია და ვუწოდებთ თავს კულტურული ფენომენის ერს. ერი, რომელსაც არ მიეცა ღია საზოგადოების გაგება და ვერ ხარშავს გენეზისში საკუთარი სახიერების ჩამოყალიბებას (ისლამი ფორმატია, მაგრამ ინგუში და არაბი სხვადასხვა ფენომენი და ის გენეზისის შედეგია ამ ხალხებისა) საშინელ მოწყვლადშია და ცოდოა>>>>>>>>>>>>>დანარჩენი სხვა დროს.
➤ ოპოზიცია, პოზიცია, ელისაშვილი, პარლამენტი, დავით გარეჯი - თემები, რომელიც ყველაზე აქტუალურია - ლაშა ტუღუში მიმდინარე პროცესებს გადაცემაში Newsroom აფასებს
არსებული ინფორმაციით, განათლებისა და კულტურის სამინისტროს გაყოფის შემდეგ, კულტურის მინისტრად თეა წულუკიანი დაინიშნება
თეა წულუკიანი პარლამენტში დაცვით დადის - კიდევ რომელ დეპუტატებს იცავს დაცვის სახელმწიფო თუ კერძო სამსახურები?