- დავიწყოთ იქიდან, რომ პირველი ტყვიის გავარდნა რუსეთის ინტერესებში შედის, ისევე როგორც 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს შედიოდა. მას ერთი სული აქვს, დაიწყოს საინფორმაციო ომი, რომ პირველმა უკრაინელებმა ისროლეს და პუტინის რუსეთი იძულებული გახდა, ყირიმში რუსეთის მოქალაქეები დაეცვა. თუმცა, მანამდე რუსეთმა თავისას მაინც მიაღწია, - თითქმის ყველა საჭირო სტრატეგიული ერთეული გადაისროლა ყირიმში. ახლა ის იმისთვის იღწვის, რომ რაც შეიძლება დაჩქარებული წესით ჩაატაროს უკრაინიდან გამოყოფაზე რეფერენდუმი ყირიმში, მარტის ბოლოსთვის და წინასწარ გასაგებია, რა შედეგიც იქნება.
თუმცა, საინფორმაციო ომი რუსეთს უკვე წაგებული აქვს, რადგან აქტიური სამხედრო მოქმედებები, მათ შორის ჯარების შეყვანა, ისე განხორციელდა, რომ უკრაინულ მხარეს არათუ უსვრია, ადგილობრივი რუსისთვის შეურაცხყოფაც კი არ მიუყენებია. საქართველოს 2008 წლის ომისგან განსხვავებით, როდესაც 7 აგვისტოს, სახელმწიფო ტელევიზიებმა ქართული არტილერიის ცეცხლი პირდაპირ ეთერში აჩვენეს. ამიტომ რუსებმა მოგვიგეს და განაცხადეს, აი, ქართველებმა მძინარე ცხინვალს დაარტყესო...
- რაც შეეხება იმას, თუ ბრძოლამდე მივიდა საქმე, ვრცელდება ინფორმაცია, რომ 15 ათასი რუსი სამხედროა ყირიმში...
- შავი ზღვის ფლოტის სამხედრო მოსამსახურები ისედაც იყვნენ დისლოცირებული ყირიმში, სევასტოპოლში, მაგრამ ისინი გამოვიდნენ თავიანთი ნაწილებიდან და სტრატეგიული პოზიციები დაიკავეს. ორი დღის წინ, ნოვოროსიისკიდან ყირიმში სასწრაფოდ გადაისროლეს მე-7 საჰაერო მოიერიშე ბრიგადა, რომელიც 2008 წელს საქართველოს წინააღმდეგ მოქმედებდა. ჯერ ოჩამჩირეში გადმოჯდა, შემდეგ კი ზუგდიდში, იქიდან კი, სენაკში გადმოვიდა. ასე რომ, უკრაინის მიერ საჰაერო სივრცის დახურვა უკვე დაგვიანებულია. უკრაინის შეიარაღებული ძალები 180 ათასამდეა, მაგრამ მათ მოტივაცია აკლიათ, რადგან სავალდებულოს ჯარისკაცები ძირითადად ნაკლებადმოტივირებულნი არიან, ანუ რუსების წინააღმდეგ საბრძოლო განწყობა არ აქვთ და უმეტესობა, უბრალოდ არ გაისვრის. მით უმეტეს, ბევრი ახალწვეული, აღმოსავლეთ უკრაინიდან არის და თავადაც რუსები არიან. ამიტომაც გადიან ყირიმის სამხედრო ნაწილებიდან და იარაღს ტოვებენ.
კორონავირუსის გამოსავლენი ხელსაწყო, რომლის გამოყენებაც სახლი პირობებშია შესაძლებელი - აშშ-მა მისი გამოყენება დაუშვა
მოლდოვის პირველი ქალი პრეზიდენტი, რომელიც ქვეყნის ისტორიის ახალი და განსხვავებული თავის დაწერას იწყებს - ვინ არის მაია სანდუ