"ცუდია, როცა ზემოთ ეძებ ვინმეს, რათა რამე გადააბრალო"
კოაბიტაციის რეჟიმზე გადასული მთავრობა ძნელად, მაგრამ მაინც ახერხებს ფარულ თუ აშკარა ინტრიგებთან გამკლავებას. ოპოზიციის მთავარი სამიზნე ბოლო დროს ფინანსთა სამინისტრო გახდა. ხადურის უწყება ეკონომიკური საკითხების გარდა, პოლიტიკურ თამაშებშიც აღმოჩნდა ჩართული. რეზონანსული იყო მერიის თანამშრომლების გახმაურებული დაპატიმრებები და ბოლოს ადიგენის რაიონის სოფელ ჭელაში მინარეთის დემონტაჟი. ფინანსთა მინისტრი ნოდარ ხადური მინარეთის საკითხის პოლიტიზებაში "ნაციონალურ მოძრაობას" ადანაშაულებს.
- სოფელ ჭელაში მინარეთის დემონტაჟი დღესაც მსჯელობის საგანია. რატომ აღმოჩნდა თქვენი უწყება ამ კონფლიქტის ეპიცენტრში?
- რა თქმა უნდა, ადამიანის შეხედულებებს პატივი უნდა ვცეთ, მაგრამ როდესაც წესები ირღვევა, აუცილებლად დაიწყებს კანონი მოქმედებას და ეს არავის უნდა აკვირვებდეს. "ნაციონალებმა" ამ ამბის რელიგიური ნიშნით პოლიტიზება სცადეს. ცხადია, არავინ აჰყვებოდა ამ პროვოკაციას და ყველაფერი კანონიერად წარიმართა. მინარეთი უკვე დალუქულია და ველოდებით სამართლებრივი პროცედურების დასრულებას, რის შემდეგაც ამ საკითხზე საუბარი ჩემს კომპეტენციაში აღარ იქნება.
- ამბობთ, რომ "ნაციონალებმა" გამოიყენეს ეს ფაქტი, მაგრამ, მგონი, თავად მიეცით შესაძლებლობა, ესარგებლათ თქვენი შეცდომით?
- კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, მნიშვნელოვანი ის კი არ არის, ფინანსთა სამინისტროს თანამშრომლებმა რა გააკეთეს, არამედ ის, რა კუდი მოაბეს ამას პოლიტიკოსებმა. მათ ჰქონდათ ერთადერთი ამოცანა, დაეძაბათ ვითარება საქართველოში.
- როგორც მამუკა არეშიძე ამბობს, საბაჟოზე ყოფილმა მაღალჩინოსანმა დარეკა, რის შემდეგაც ტვირთი შეუმოწმებლად გამოატარეს. რამდენად სარწმუნოა ეს განცხადება?
- რაც ნოდარ ხადური საქართველოს ფინანსთა მინისტრია, ვერავინ გაბედავს საბაჟოსთვის ბრძანების მიცემას, რომელი ტვირთი უნდა გამოვიდეს და რომელი შეიზღუდოს. ასე "ნაციონალები" იქცეოდნენ, პროკურატურიდან მართავდნენ უწყებებს.
- რატომ გამორიცხავთ, რომ თანამდებობებზე დღესაც არიან პირები, რომლებიც ძველი ხელმძღვანელების დაკვეთებს ასრულებენ?
- სატელეფონო სამართალი ქვეყანაში დამთავრდა და თუ სარწმუნო ინფორმაცია გაქვთ, მოგვაწოდეთ და ჩვენ გამოვიკვლევთ.
- სახელმწიფო მინისტრმა რეინტეგრაციის საკითხებში პაატა ზაქარეიშვილმა ადიგენის საკრებულოს თავმჯდომარის წერილს უპასუხა, რომ მინარეთის დადგმის გადაწყვეტილება ადგილობრივ თვითმმართველობას უნდა მიეღო და არა მის სამინისტროს. თუ ასეა, თქვენ რატომ იყავით დემონტაჟის ორგანიზატორები?
- ამ კითხვაზე პასუხს არ გაგცემთ. არა იმიტომ, რომ მე ჩემი მოსაზრება არ მაქვს, არამედ იმიტომ, რომ ამჟამად ფინანსთა მინისტრს ესაუბრებით, რომელსაც თავისი მოვალეობები აქვს.