დათო ხუჯაძე - "ჩემი ყოფილი ცოლი ბავშვს არ მანახებს"
საქართველოდან ბევრი ქართველია გადახვეწილი, მათ შორის - ხელოვანებიც. ზოგმა სიდუხჭირის, ზოგმაც პოლიტიკური შეხედულებების გამო ევროპასა თუ რუსეთის სხვადასხვა ქალაქს შეაფარა თავი. ჩვენი დღევანდელი რუბრიკის სტუმარი პოლიტდევნილია, რომელიც მოსკოვში 2003 წელს ე.წ. "ვარდების რევოლუციის" შემდეგ წავიდა - ეს "აღორძინების" არშემდგარი დეპუტატი დავით ხუჯაძეა. მართალია, ხუჯაძემ პოლიტიკაში კრახი განიცადა, მაგრამ რუსულ შოუბიზნესში პოპულარობა მოიპოვა. მომღერალი ევროპასა და ამერიკაშიც ბევრს მოგზაურობს. ამჟამად აშშ-ში, დალასშია, სადაც ახალი სიმღერის კლიპს იღებს.
ხუჯაძე საქართველოში ჩამოსვლასა და უახლოეს მომავალში სტუდიის გახსნას გეგმავს, რომელიც დათო ფორჩხიძესთან ერთად შექმნა. საბავშვო სტუდიას "სახე" დაარქვეს. "კვირის პალიტრა" დათო ხუჯაძეს დალასში დაუკავშირდა:
- კლიპის გადასაღებად ვემზადებით. სიმღერას "Когда ты со мной" ჰქვია. რუსულ-ინგლისური სიმღერაა, კლიპის გადაღება კი სექტემბერში დაიწყება.
- ვინმეს ეძღვნება? ანუ "Она с тобой"?
- კონკრეტულად არავის.
- საქართველოში სტუდიას თქვენ და დათო ფორჩხიძე ხსნით?
- მე და დათო საბავშვო სტუდია "სახეს" 16 სექტემბერს გავხსნით. ბავშვობას გავიხსენებთ.
- ხაჩიძე რატომ "დაჩაგრეთ", ისიც თქვენი ბავშვობა არ იყო?
- პოლიტიკაშია და ამის სურვილი არ გამოუთქვამს, მუსიკა აღარ აინტერესებს.
- თუ ცუდი ურთიერთობა გაქვთ? ტამტამებზე ახლაც კარგად უკრავს...
- დიდი ხანია არ მინახავს, მე აქეთ ვარ, ის - იქით..
- ფორჩხიძეც ხომ იქით იყო, მაგრამ ბავშვობას მაინც იხსენებთ...
- დათოსთან თავიდანვე სხვა ურთიერთობა მქონდა. თან ჩვენ მეტად გვიყვარს და გვესმის მუსიკა, ვიდრე გოგას.
- იმის თქმა გინდათ, რომ ხაჩიძეს მუსიკისა არაფერი გაეგება და მისგან მუსიკოსი ვერ გამოვიდა?
- რაც გამოვიდა, კარგად ხედავთ. რაც შეეხება სტუდიას, ნიჭიერი და სოციალურად დაუცველი ბავშვებისთვის გვექნება წელიწადში 10 უფასო ადგილი, რომლის ხარჯებს სტუდია დაფარავს. უფულობის გამო ნიჭი არ უნდა დაიკარგოს.
- რა ეღირება სტუდიაში სწავლა?
- საშუალოდ, თვეში 120 ლარი. ამ თანხაში შევა ვოკალის, ქორეოგრაფიისა და პლასტიკის გაკვეთილები.
- სტუდია რითი იქნება გამორჩეული?
- რითი განსხვავდებიან ხუჯაძე და ფორჩხიძე საქართველოში მცხოვრები მომღერლებისგან?.. მე შრომითა და ნიჭით მივაღწიე წარმატებას და შესაბამისად, ბავშვებსაც შევუწყობ ხელს. ჩვენ მათ სწორ გზაზე დავაყენებთ... დროა, ქალაქური სიმღერებიდან გამოვიდეთ.
- ფიქრობთ, ქართულ შოუბიზნესში მხოლოდ ქალაქური სიმღერები დომინირებს?
- გვინდა, ის სფერო, რომელსაც 10 წელი კლავდნენ, გამოვაცოცხლოთ.
- ვინ ან რამ განაპირობა შოუბიზნესის ჩაკვდომა?
- სააკაშვილის მთავრობას არ უნდოდა ხელოვანი ხალხი, მას მხოლოდ ტურისტებზე გათვლილი ტაკიმასხარები სჭირდებოდა.
ხანჯლები, ფაფახები, ტანცი-მანცი და მეტი არაფერი. მიშა თავად იყო ყველაფრის შემკვეთი და შემფასებელი. მას რაც მოსწონდა, სულაც არ ნიშნავს, რომ კარგი და ხარისხიანი იყო. კულტურის განვითარებისთვის არაფერი გაკეთებულა, რადგან არ აინტერესებდათ და არც კომპეტენტური კადრები ჰყავდათ! 10 წელი ეს სფერო ისეთი უვიცი ხალხის ხელში იყო, რომ სასწრაფო წესით დასაწმენდია. საბჭოთა კავშირის დროსაც კი პირველი ვიყავით, განსაკუთრებით ამ სფეროში და ახლა აზერბაიჯანსა და სომხეთსაც ჩამოვრჩით?! ნორმალური ვინც იყო, ყველა გაიქცა. დღეს ვინღაა მომღერალი?
- ნიჟარაძე, სტეფანე, ბადურაშვილი... რომელი ერთი ჩამოვთვალო?
- რას აკეთებენ, რო?
- თქვენი გაგებით, რა არის შოუბიზნესი?
- თუ სანახაობა არ გივარგა, ვერ გააკეთებ ბიზნესს. საქართველოში კი არც შოუა და არც ბიზნესი. შოუს გაკეთება რთულია და ცოდნას მოითხოვს... რაღაცა უმნიშვნელო რომ გააკეთონ საქართველოში, იმხელა თანხას ყრიან, იმან ფული როგორღა უნდა მოგიტანოს?
- გასაგებია, რომ შოუბიზნესი პოლიტიკურ რანგში იყო აყვანილი, რამაც ეს სფერო დაასამარა და "კარის მომღერლები" შექმნა, მაგრამ ცოტა გემოვნების პრობლემაც ხომ არ გვქონდა?
- გემოვნების პრობლემა ქართველს არასოდეს ჰქონია, თუმცა მიზანმიმართულმა პოლიტიკამ, მდარე პროდუქცია ხალხისთვის მისაღები გახადა!
- დღეს გამოსწორდა ვითარება?
- როგორ უნდა გამოსწორდეს, როცა ქვეყანაში მუსიკალური არხი არ არსებობს?! მიშამ მოსპო ყველაფერი, რაც კულტურასთან, ხელოვნებასა და მუსიკასთან ასოცირდებოდა. პრინციპი იყო, რომ ქვეყანაში ყველაზე პოპულარული მარტო პრეზიდენტი და მისი მიმდევრები უნდა ყოფილიყვნენ. ბავშვი რომ გაგეჩერებინათ ქუჩაში, გეტყოდა, მინისტრის მე-5 მოადგილე ვინ იყო, მაგრამ რუსთაველის თეატრის ვერც ერთ მსახიობს ვერ დაგისახელებდათ! ამ ყველაფრის შემობრუნებას დრო სჭირდება.
- მელანო როგორ არის? (დათოს შვილი. - ავტ.)
- სამწუხაროდ, დიდი ხანია არ მინახავს.
- ქართული ასწავლე?
- კონტაქტი არა მაქვს.
- რატომ? მახსოვს, საქართველოშიც კი აპირებდი ჩამოყვანას?
- ჩემმა ყოფილმა ცოლმა ასე გადაწყვიტა, ბავშვს არ მანახებს. მელანო 4 წლის ხდება და სამწუხაროდ, დედაჩემს ჯერ არ უნახავს. მოდი, მოვრჩეთ ამაზე საუბარს.