ჩემს დაქალს შეყვარებული ელოდებოდა ფინიშთან, უნდოდა ყველას გასაგონად ხელი ეთხოვა, მაგრამ ფინიშთან მხოლოდ ჩემი მეგობრის სხეულის ნაფლეთები აღმოჩნდა.
მას დიდხანს ვარჩევდით ერთმანეთში აზელილ დახოცილებში. ირგვლივ დამწვარი ხორცის და სისხლის სუნი იდგა..."
27 წლის თვითმხილველის ნაამბობიდან
ამერიკელი სამართალდამცავები აცხადებდნენ, რომ ეს იყო ყველაზე მასშტაბური ტერაქტი ამერიკაში 11 სექტემბრის ტრაგედიის შემდეგ. მომხდარმა მთელ ამერიკას თავზარი დასცა. მიუხედავად იმისა, რომ ყველა დიდ ქალაქში უსაფრთხოების ზომები გაამკაცრეს, ქვეყნის მოსახლეობა თავს მაინც დაუცველად გრძნობდა. ამასობაში ბოსტონში პოლიციამ კიდევ რამდენიმე ბომბი აღმოაჩინა. ბოსტონის ტერაქტზე პასუხისმგებლობა არც ერთ ტერორისტულ ორგანიზაციას არ აუღია. 17 აპრილს ამერიკელმა სამართალდამცავებმა გაავრცელეს განცხადება ბოსტონის ტერაქტის ეჭვმიტანილების ვინაობის შესახებ. ისინი მაიკ მულიგეტი და სუნილ ტრიპატი აღმოჩნდნენ (ტრიპატი მარტიდან უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლებოდა, ორიოდე დღის წინ მისი გვამი ერთ-ერთ მდინარეში იპოვეს. - ავტ.), თუმცა მოგვიანებით ეს ინფორმაცია უარყვეს.
სანამ FBI ტერორისტებს ეძებდა, ბოსტონის მახლობლად, ქალაქ კემბრიჯში, მასაჩუსეტსის ტექნოლოგიების ინსტიტუტთან, ორმა ახალგაზრდამ პოლიციელს, რომელმაც ისინი საეჭვო პირებად მიიჩნია, სროლა აუტეხა. პოლიციელი დაიღუპა. სამართალდამცავებმა შემთხვევის ადგილზე თვითნაკეთი ბომბის ნაწილები იპოვეს. მსგავსი ბომბები იყო გამოყენებული ბოსტონის ტერაქტისას. პოლიციამ მკვლელების ძებნა დაიწყო. მალე ცნობილი გახდა, რომ დამნაშავეებმა გაქურდეს მაღაზია და ერთ-ერთი მოქალაქის მანქანაც გაიტაცეს. პარალელურად FBI-მ გამოაქვეყნა სავარაუდო ტერორისტთა ფოტოები, რომლებიც ბოსტონში, აფეთქების ადგილზე შემთხვევით ვიდეოკამერებმა დააფიქსირეს. ისინი ჩეჩენი ძმები - ტამერლან და ჯოჰარ ცარნაევები აღმოჩნდნენ. პოლიციამ ტერორისტების დევნა დაიწყო. გატაცებულ ავტომანქანას სამართალდამცავებმა უორტერ ტაუნში მიაგნეს, თუმცა ცარნაევებმა მათ შეიარაღებული წინააღმდეგობა გაუწიეს. ორმხრივი სროლისას დაიჭრა ტამერლან ცარნაევი. როგორც ოფიციალური წყაროები აცხადებდნენ, უმცროსმა ძმამ, ჯოჰარ ცარნაევმა, რომელმაც ბოლო წუთებში პოლიციის ალყის გარღვევა სცადა, დაჭრილ ძმას გადაუარა და თვალს მიეფარა. უფროსი ცარნაევი საავადმყოფოში გარდაიცვალა.