"ევროპელობა ჩვენი კაპრიზი ხომ არ არის, ეს  ჩვენი ბუნებრივი ისტორიული მდგომარეობაა"
დემოკრატია, თავისუფლება, თანასწორობა, მრავალფეროვნება - ეს იმ ღირებულებების არასრული ჩამონათვალია, რომლებიც ევროკავშირის წევრ 27 ქვეყანას აერთიანებს. ეს ღირებულებები ღრმად არის ფესვგადგმული ქართულ ისტორიასა და კულტურაშიც. საქართველო და ევროპა ერთსა და იმავე სულისკვეთებას, მიზნებსა და ღირებულებებს იზიარებენ, ესენია ერის მისწრაფებები, გამოცდილება და ტრადიციები, რომლებიც, საბოლოოდ, საქართველოს ევროკავშირთან აკავშირებს.
9 მაისს ევროპის დღე აღინიშნება და სწორედ ამ დღეს მიეძღვნა რეჟისორ გიორგი ქველაძის დოკუმენტური ფილმი „მე და ევროპა“, რომელიც ევროკავშირის წარმომადგენლობის ეგიდით შეიქმნა. ფილმი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში გადაღებულ ოთხ ამბავს აერთიანებს და მნიშვნელოვანია იმ მხრივ, რომ გვიჩვენებს ევროპულ ღირებულებებს არა განყენებულად, არამედ საქართველოს ერთი მოქალაქის პერსპექტივიდან.
კახეთის სოფელ უდაბნოში მზარეული ირაკლი გვიყვება, თუ როგორ შეუძლია მრავალფეროვან საზოგადოებას ჩვენი ცხოვრების გამდიდრება. რაჭაში რადიოკოლექციონერი თენგიზი საზღვრებს შორის კომუნიკაციის მნიშვნელობაზე საუბრობს. ეს პერსონაჟი ისწრაფოდა თავისუფლებისკენ საბჭოთა რეჟიმის დროსაც კი, როცა ინფორმაცია შეზღუდული იყო. გურიაში წარმოდგენილია ლანჩხუთის გოგონათა საფეხბურთო კლუბი, რომელმაც საქართველოს ისტორიაში პირველად შეძლო ევროპის ჩემპიონთა ლიგის საგზურის მოპოვება და რომელიც სტერეოტიპებს ამსხვრევს. იმერეთში ვხვდებით აქტიურ მოქალაქეებს, აკაკის და ლეონორს, რომლებიც ახალგაზრდებთან ერთად მუშაობენ ჩვენს საზოგადოებაში ცხოვრების „მწვანე წესის“ დასამკვიდრებლად და უკეთესი მომავლის შესაქმნელად. ყველა ეს ისტორია ასახავს იმ ღირებულებებს, რომლებსაც იზიარებს და ამკვიდრებს ევროკავშირი და საქართველო.
ვიდრე ფილმის მნიშვნელობაზე ვისაუბრებდით, კინორეჟისორი და პროდიუსერი ჩვენი და ევროპული ღირებულებების თანხვედრაზე ამახვილებს ყურადღებას: „ ევროპა არის სამი რამ: ბერძნული ფილოსოფია, რაომაული სამართალი და ქრისტიანული კულტურა, რომელიც ქართველს ოდითგან გათავისებული აქვს. ჩვენი ბუნებრივი მდგომარეობა არის დიდ ოჯახში ყოფნა, რომელიც შენს იდენტობას პატივს სცემს იმიტომ, რომ შენ იმ ერთობის ერთ-ერთი ფერი ხარ“,- გვეუბნება ლევან კიტია:
„ევროპელობა ჩვენი კაპრიზი ხომ არ არის, ეს ჩვენი ბუნებრივი ისტორიული მდგომარეობაა. ჩვენ რომ ევროპასა და აზიას შორის გზაჯვარედინზე ვართ, ეს საქართველოს გეოგრაფიული მდებარეობის ამბავია. მახსოვს, იყო ერთ-ერთი ასეთი ვერსია, რომ ევროპა-აზიის საზღვარი ლიხის ქედზე გადიოდა, ანუ დასავლეთ საქართველო არის ევროპა, აღმოსავლეთი კი - აზია. გეოგრაფიულად ამის გაყოფა-გამოყოფა არის უმადური საქმე, არასწორია. ამ ლოგიკით პოლინეზიის კუნძულები დღემდე საფრანგეთია და მე-20-ს დასაწყისში ნახევარი აფრიკა ევროპა იყო (რადგან სხვადასხვა ევროპული ქვეყნების კოლონიები იყო). აქ გეოგრაფია დიდად არაფერ შუაშია და მე თუ მკითხავთ, არც ევროპაა გეოგრაფია, ადგილი, ევროპა არის ცნობიერება, გაგება, დამოკიდებულება. ევროპა არის სამი რამ: ბერძნული ფილოსოფია, რაომაული სამართალი და ქრისტიანული კულტურა, რაც ქართველს ოდითგან გათავისებული აქვს. არ მიყვარს ბაქიბუქი, მაგრამ ვთვლი, რომ „ვეფხისტყაოსანი“ არის აღორძინების მანიფესტი... ევროპა ასპროცენტიანი ჩვენი იდენტობის ნაწილია, უბრალოდ, გზაჯვარედინზე მდებარეობის გამო, საქართველოში ძალიან ბევრი რამაა შემოჭრილი. კულტურა რომ ევროპულია, ამას თქმაც არ უნდა, უბრალოდ, ყოფაშია ძლიერად შემოჭრილი აღმოსავლეთი (შემდეგ - საბჭოეთი). მიუხედავად ამისა, ჩვენი საფუძვლები ყოფაშიც ევროპულია. ზეზვა და მზია ცალკე თემაა - მახსოვს, როდესაც “National Geographic”-ში დათო ლორთქიფანიძის ინტერვიუ დაიბეჭდა, მას წამძღვარება ჰქონდა, რომ თეთრი ცივილიზაციის ზეიმი იყო, როდესაც დმანისში აღმოაჩინეს მათი ნაშთები, როგორც უძველესი ევროპელების. იმაზე აღარ ვლაპარაკობ, რომ თეთრკანიან ადამიანს ამერიკასა და ევროპაშიც დღემდე კავკასიელი ჰქვია (ფილმებშიც ხშირად მოისმენთ მათზე - Caucasian). მე თუ მკითხავთ, არა მარტო საქართველო, საერთოდ კავკასიაა ევროპა. ჩვენი უბედურება ალბათ ისაა, რომ ჩვენ ვართ ბიზანტიის იმპერიის ბოლო ნატეხი და „მოსკოვი რომ მესამე რომია“, ამის ლეგიტიმაციას შენ ახდენ, ისევე, როგორც უკრაინა ქმნის რუსების სლავობის ლეგიტიმაციას. რუსეთს სწორედ ამისთვის ვჭირდებით ყველაზე მეტად“.
ფილმზე - „მე და ევროპა“ საუბრისას, რესპოდენტი ყურადღებას ამახვილებს რაჭველი რადიომოყვარულის ისტორიაზე, კაცზე, რომელიც საბჭოეთიდან მოყოლებული, ინფორმაციის აკრძალვისა და შეზღუდვის მიუხედავად, თავისუფლებისკენ ისწრაფვის. ლევან კიტია განმარტავს, თუ რამხელა მნიშვნელობა აქვს ადამიანისთვის კომუნიკაციას და ობიექტურ ინფორმაციასთან ზიარებას:
„დოკუმენტური ფილმი „მე და ევროპა“ საინტერესოა იმ მხრივ, რომ ის გვაცნობს ადამიანებს, რომლებიც თავისი ცხოვრების წესით და დამოკიდებულებით არიან ევროპელები. იქ ძალზე საინტერესო მონაკვეთია რაჭველი კაცის ისტორია, რომელმაც რადიომოყვარულობა დაიწყო მაშინ, როდესაც ინტერნეტი არ იყო. დღეს ეს ყველაფერი ძალიან გულისამაჩუყებელია ჩემთვის იმიტომ, რომ ეს წყურვილია იმისა, რომ ადამიანს პირდაპირი კავშირი ჰქონდეს, ილაპარაკოს ვიღაცასთან ცხრა მთას იქით, თუ ცხრა ოკეანის მიღმა. თანამედროვე მიღწევებმა იმდენად გააერთიანა კაცობრიობა, დღეს ეს საერთოდ არაა პრობლემა. ამ მონაკვეთზე სულ მახსენდება „Queen”-ის სიმღერა რადიოზე - „Radio ga ga”... იმხანად რადიო ერთადერთი გაუკონტროლებელი ფანჯარა იყო, საბჭოთა სპეცსამსახურები ყველაფერს აკონტროლებდნენ, მაგრამ იყვნენ ისეთები, ვინც კომუნიკაციას ახერხებდნენ. ჩვენთან ხომ თავისუფალი ინფორმაცია სხვა გზით არ მოდიოდა, „ამერიკის ხმა“ იყო, თუ „თავისუფლება“, ძალიან მნიშვნელოვანი პატარა სარკმელები იყო, რითაც შემოდიოდა ისეთი ინფორმაცია, რის შესახებაც აქ წარმოდგენა არ ჰქონდათ. ვერ გეტყვით მასობრივად, მაგრამ ამ საშუალებას, სხვათა შორის, საკმაოდ ბევრი ხალხი უსმენდა, მაგ. მახსოვს, რომ მამაჩემი უსმენდა. უფრო საინტერესოს გეტყვით: 70-იანი წლების დასაწყისია, პატარა ბიჭი ვიყავი და დამამახსოვრდა ჩემი 80 წლის დიდი ბებია, გურული ქალი, გენერლის შვილი, რომელსაც პოლიტიკა ძალიან აინტერესებდა. ბებო 10 საათზე რომ „ვრემიას“ (რუსული საკავშირო საინფორმაციო გამოშვება) უყურებდა, მერე თავის ოთახში გადიოდა, „სპიდოლას“ (რადიომიმღებს) ჩართავდა, „ამერიკის ხმას“ და რადიო „თავისუფლებას“უსმენდა და მოსმენილ ამბებს ერთმანეთს ადარებდა. დღეს ჩვენც ასე ვიქცევით - ყველა არხის ინფორმაციას ვნახავთ და შემდეგ ვაჯერებთ. ყველა ინფორმაცია ვიღაცის შეკვეთით ვრცელდება, მნიშვნელოვანია რამდენიმე წყაროს მოძიება და მერე შეჯერება, რათა მიხვდე, სინამდვილეში რაც ხდება და გაიგო ჭეშმარიტება“.
„სად მივდივართ და... ევროპაში, ანუ იქ, საიდანაც მოვდივართ. ლისაბონიდან - თბილისამდე, იბერიიდან-იბერიამდე - ეგ არის ევროპა!“ - გვეუბნება რესპოდენტი და ჩვენი ეროვნული ნაკრების ევროპის ჩემპიონატზე „გაჭრასაც“ არ ტოვებს ყურადღების მიღმა:
„ჩვენ ევროპაში ვართ, ჩვენი ადგილი ევროპაშია... საქართველოს და ქართული საზოგადოების არჩევანი ყოველთვის იყო დასავლური, თუმცა ჩვენი ქვეყნის ბედ-უკუღმართობისა და გაუთავებელი ომიანობის გამო, ხშირად არჩევანს მოკლებული ვიყავით. მეფე ვახტანგ გორგასალმა ანდერძად დატოვა - „ნუ დაუტევებთ გზასა ბერძენთასა“, იქ არის ჩვენი ადგილიო.. საქართველო საუკუნეების განმავლობაში შეძლებისდაგვარად იდგა დასავლურ გზაზე, რისი დასტურიც მრავლად მოიპოვება ქართლის ცხოვრებაში. თუნდაც გავიხსენოთ სულხან-საბას ევროპაში მოგზაურობა და მისი მცდელობა საქართველოს პოლიტიკური ვექტორი მკვეთრად ევროპისკენ გადახრილიყო...
ჩვენი ბუნებრივი მდგომარეობა არის დიდ ოჯახში ყოფნა, რომელიც შენს იდენტობას პატივს სცემს იმიტომ, რომ შენ იმ ერთობის ერთ-ერთი ფერი ხარ. დღის შუქი, ნათელი 7 ფერისგან შედგება (იმ 7-ს ჩვენ ვარჩევთ, თორემ შუალედებშიც არის რაღაც ფერები) და იმისათვის, რომ სინათლეში იყო, უნდა იყო ერთ-ერთი ფერი.
ჩვენი ქართველი მეფეების სასახლეებს რომ გადახედოთ, სასახლე ჰქვია, თორემ, ოთახნახევრიანი სახლებია, ეს არ გეუბნებათ იმას, რომ ამ ერს არ აქვს ფუფუნებისკენ მიდრეკილება? ფუფუნების წყურვილი, თუ მისკენ სწრაფვა ჩვენთან იმპერიების შემოტანილია - სპარსეთიდან, ოსმალეთიდან, რუსეთიდან და ა.შ. თორემ შინაგანად ჩვენ ეს არ უნდა გვქონოდა. ამაშიც ძევს ევროპელობა... ქვეყანა როგორც კი იმპერიად იქცეოდა ხოლმე, ყოველთვის უჩნდებოდა ფუფუნებისკენ სწრაფვა.
არ შეიძლება არ აღვნიშნოთ, 20 წელს გადაცილებული ჩვენი ბიჭების - ფეხბურთელების, ასევე, იმავე თაობის (ქუჩაში რომ დგანან) ახალგაზრდების დამსახურება, მათი სწრაფვა და მცდელობა ევროპულ ოჯახში დაბრუნებისა. ჩვენი ნაკრები ევროპის ჩემპიონატზე მოხვდა და მათ გამარჯვების გემო იგემეს, ეს რამხელა ამბავია? ეს არის რაცაა! ჩვენს ყველაზე მნიშვნელოვან გამარჯვებას პორტუგალიასთან ეზოთერულად რომ შევხედოთ, პორტუგალია არის ევროპის უკიდურესი დასავლეთი, ჩვენ - უკიდურესი აღმოსავლეთი. ლისაბონიდან - თბილისამდე, იბერიიდან-იბერიამდე - ეგ არის ევროპა (შავი ზღვაც ევროპულია, არ უნდა ამას ლაპარაკი, ის ხმელთაშუა ზღვის აუზია). გარდა იმისა, რომ ამ ბიჭებმა გამარჯვების გემო გაგახსენეს, დაამტკიცეს, რომ ევროპა შენია, სახლში ხარ, მისი ნაწილი ხარ, იქ შემთხვევით ხომ არ ხვდები? და თუ ნაწილი ხარ, შეირგე და შეიფერე. მოგების მთელი ხიბლი და შედეგი არის ის, რომ წაგების აღარ გეშინია და იცი, საბოლოოდ გაიმარჯვებ. ეჭვგარეშეა, გავიმარჯვებთ“.
როგორ ასულელებთ ხალხს..!
იაპონია კორეა სინგაპური ევროპაა?