გამორჩეულმა მსახიობმა, ხოაკინ ფენიქსმა, კარიერის განმავლობაში არაერთი პრესტიჟული ჯილდო მიიღო, დაიმსახურა "ოსკარი", "ოქროს გლობუსი", "გრემი" და სხვა მრავალი. მსახიობი წარმატებულ კარიერას კვლავ განაგრძობს და მაყურებელს არაერთ დასამახსოვრებელ როლს სთავაზობს:
ხოაკინ რაფაელ ბოტომი 1974 წლის 28 ოქტომბერს პუერტო-რიკოში, მრავალშვილიან ოჯახში დაიბადა. 5 შვილიდან ის მესამე იყო. მსახიობი და მისი და-ძმები ვეგეტარიანელები არიან. საკუთარი გადაწყვეტილების მოტივს კი ასე განმარტავს:
"ერთ დღეს მთელი ოჯახი სათევზაოდ წავედით. მამაჩემმა პატარა, ლამაზი თევზი დაიჭირა და იმ ნავში ჩააგდო, რომელშიც ვისხედით. მივხვდი, რომ ჩვენი გართობა სასტიკი იყო და სულიერი არსება ძალიან იტანჯებოდა. ჩემთვის სრულიად უცხო არსების თვალებში ტკივილი პირველად დავინახე. მე და ჩემი და-ძმები იმ მომენტში მივხვდით, რომ ცხოველები არასოდეს უნდა შეგვეჭამა. არც ერთი ადამიანის გართობა, ან სურვილი არ ღირს იმად, რომ სულიერი არსებები დაიღუპნონ."
მეხუთე შვილის დაბადებამდე ოჯახი საცხოვრებლად ფლორიდაში გადავიდა. მაშინ ხოაკინმა გადაწყვიტა, გვარი შეეცვალა და საბუთებში "ფენიქსი" ჩაიწერა, რადგანაც მითიური ფრინველით იყო შთაგონებული. გააგრძელეთ კითხვა