"საკონსტიტუციო სასამართლო დაადგენს, რომ პრეზიდენტი მნიშვნელოვნად ასცდა ფუნქციას, რაც მას აკისრია" - გია ვოლსკი
"კანდიდატის სტატუსის მიღებას ხალხი იმსახურებს, მაგრამ მთავრობა არ იმსახურებს“, ეს ის ფორმულაა, რომლითაც პრეზიდენტი პარლამენტში გამოვიდა, ხოლო გაცილებით უფრო მძიმე ენითა და შეფასებებით 26 მაისს ისაუბრა - რა საკვირველია, მისი საგარეო ვიზიტებში მთავრობასთან შეუთანხმებელი პოზიციით წასვლა კონსტიტუციის დარღვევაა, - ეს განცხადება სალომე ზურაბიშვილის იმპიჩმენტთან დაკავშირებით დასმულ კითხვაზე, პარლამენტის პირველმა ვიცე-სპიკერმა გია ვოლსკიმ გააკეთა.
ვოლსკის შეფასებით, "საკონსტიტუციო სასამართლო სწორად დაადგენს, რომ პრეზიდენტი მნიშვნელოვნად ასცდა ფუნქციას, რაც მას კონსტიტუციით აკისრია“.
"კონსტიტუციის შესაბამისი მუხლი დარღვეულია! რეალურად იმისკენ მოგვიწოდებენ, რომ კონსტიტუცია გვერდით გადავდოთ. რა შედეგი მოუტანა საქართველოს თავისი დამოუკიდებლობის ისტორიის მანძილზე კანონების გვერდზე გადადებამ, ჩვენ ეს კარგად დავინახეთ. ამას თავისი პოლიტიკური შემადგენელიც აქვს - არ შეიძლება კანდიდატის სტატუსის მიღებაზე სწუხდეს და ზრუნავდეს, როდესაც აშკარად, ღიად კონსტიტუციით მინიჭებული უფლებების დარღვევით კანდიდატის სტატუსის მიღების წინააღმდეგ გამოდის. დარწმუნებული ვარ, თქვენც - ავტორიტეტული მედიის წარმომადგენლები რომ ჩასულიყავით ვალტერ შტაინმაიერთან, პრეზიდენტ მაკრონთან და ნებისმიერ სხვასთან, ვისთანაც სალომე ზურაბიშვილი იყო მისული, ყოველგვარი დაფინანსების გარეშე რომ დაგესვათ საკითხი, საქართველო იმსახურებს თუ არა ევროკავშირის წევრობას და ამ ეტაპზე კანდიდატის სტატუსის მიღებას, თქვენც ზუსტად იგივე პასუხს მიიღებდით. არსებობს დიპლომატიურ პოლიტიკური ეტიკეტი, რომელსაც დაცვა სჭირდება", - განუცხადა ჟურნალისტებს გია ვოლსკიმ.
მძაღო
ქოცების ჯიბის სასამართლო რასაც დაადგენს, ყველამ კარგად იცის და მხოლოდ თქვენთვის არის საინტერესო! პრეზიდენტს კონსტიტუცია ავალდებულებს, რომ ყველა ღონე იხმაროს ევროპულ სტრუქტურებში ქვეყნის გაწევრიანებისათვის და როდესაც თავად ქართული(რუსული) ოცნება უშლის ამაში ხელს, იძულებული და ვალდებულიც არის მოიქცეს ისე, როგორც მოიქცა!
მარტო ამ კომენტარისთვის არის, პასუხისგებაში მისაცემი. რა იცის, რას იტყვის სასამართლო.აბა, ქოცებო, გააპრავეთ ვოლსკი.