რუს აგრესორებს აგვისტოს ომის დროს ქართული ქალაქები და სოფლები ნამდვილად არ დაუზოგავთ დასაბომბად, მაგრამ თბილისის გარეუბანი, რომელიც მათ მართლაც ორჯერ დაბომბეს, იყო თბილისის საავიაციო ქარხნის „ველის“ აეროდრომი, რომელიც დედაქალაქის სამხრეთ საზღვარზე იმყოფება და თბილისის ცენტრიდან, თავისუფლების მოედნიდან პირდაპირი ხაზით 13 კმ-ითაა დაშორებული.
მახათას მთა კი, ფაქტობრივად, თბილისს თავზე გადმოყურებს და იქიდან თავისუფლების მოედნამდე პირდაპირი ხაზით 3 კმ-იც კი არ არის. ადვილი წარმოსადგენია, მაშინ რა რეაქცია ექნებოდათ თბილისელებს, რუსული ნახევარტონიანი ბომბი მართლაც იქ რომ აფეთქებულიყო...
სინამდვილეში კი ყველაფერი ასე მოხდა...
აგვისტოს ომის დაწყების პირველ ორ დღეში რუსულმა საბრძოლო ავიაციამ რამდენიმე მოიერიშე და ბომბდამშენი დაკარგა. რუსი პილოტებისთვის განსაკუთრებით მძიმე აღმოჩნდა 9 აგვისტო, როდესაც შორი მოქმედების რაკეტმზიდ-ბომბდამშენ Ту-22М3-ის გარდა, კიდევ სამი მოიერიშე ჩამოვუგდეთ. ამან რუსეთის მაშინდელი პრემიერ-მინისტრი პუტინი გააცოფა - მის არმიას, რომელსაც პრეტენზია მსოფლიო პირველობაზე ჰქონდა, ვიღაც ქართველები პანტაპუნტით უყრიდნენ საბრძოლო თვითმფრინავებს. ამიტომაც რუსულმა გენერალიტეტმა მიიღო მკაცრი ბრძანება, რადაც უნდა დასჯდომოდათ, საქართველოს საჰაერო თავდაცვის სისტემა "დაებრმავებინათ", რათა მას ვეღარ აღმოეჩინა ქართულ ცაში შემოჭრილი რუსული საფრენი აპარატები, ამისთვის კი ქართული რადიოლოკატორების წერტილოვანი დარტყმებით განადგურება იყო საჭირო.
რუსი პილოტები განსაკუთრებით უფრთხოდნენ სამკოორდინატიან ფაზირებულანტენიან რადიოლოკატორ 36Д6М -ებს, რომლებიც საქართველომ ჯერ კიდევ ომამდე უკრაინაში იყიდა...წაიკითხეთ სრულად
პედაგოგი
კომენტარები შესხებ. წერეთ წერეთ ჩემო კარგებო, წერას მაინც ისწავლით. ქ აღარ დაწერთ "ტყვილი, ვინები , ბრძოლობენ, რა თქმა უნდა ( ცალ- ცალკე იწერება) დანარჩენი არ გამახსენდა. არაფერია, გამოსწორდებით, ამ კომენტარებით წერას და აზრის კარგად გადმოცემას ისწავლით.
რეალობა ვის აინტერესებს. საერთოდ ქოცები შეუცდომელნი არიან. ყველაფერი გააკეთთეს რაცსაც დაგვპირდნენ, ხალხთან პირნათელი არიან, ჩვენთან უმუშევრობა არ არის, ევროპაში მოიკითხეთ!!( ნეტა აქედან წასულ ქართველებს ვინ ასაქმებს) სასამართლო სისტემა გამართულია, ჯარი სანიმუშო ევროპულ სტანდარტებს ჯობნის და საერთოდ ყველაფერში უმაღლეს დონეზე ვართ უბრალოდ ზოგჯერ გვინდა ცუდ პირობებში მშობიარობა, დასვენება, მკურნალობა , სწავლა!! ეგზოტიკააა და ხომ უნდა ვეზიაროთ. ხოდა მანანიკოები, ანუკები, თეები, რიმები, ნათიები და მისთანანი.. ქალამნებს იცვავენ და ჰერი გასაცოდავებული ევროპა ამერიკისაკენ. ალუდას თამაობით.. იქ ირა@ლის ვაჯი ხვდებათ . ურმით და ასეირნებს ლოს ანჯელესის ქუჩებსი, მერე კი მალიბუს პლიაჟზე გავლენ და ალაგებენ ასუფთავებენ ბინძურია, კახის ხელი აკლია. მოკლედ მაგარი ქვეყნის შვილები ვართ.