18 დეპუტატი, რომლებსაც 2022 წელს პარლამენტში არც ერთი განცხადება არ გაუკეთებიათ
2022 წელს მნიშვნელოვნად გაუარესდა პარლამენტის გამჭვირვალობა. მედიისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს პარლამენტის შენობაში შესვლა და კომიტეტზე დასწრება დაუსაბუთებლად, პარლამენტის უსაფრთხოების წესებზე ზოგადი მითითებით ეზღუდებოდათ, - ამის შესახებ "საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიერ გამოქვეყნებულ პარლამენტის 2022 წლის საქმიანობის შეფასებით ანგარიშშია ნათქვამი.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ პარლამენტმა მუდმივი საშვები გაუუქმა პარლამენტის მონიტორინგის განმახორციელებელ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს.
რაც შეეხება პარლამენტის 2022 წლის საქმიანობის შესწავლის შედეგად პარლამენტის წევრთა აქტიურობის მხრივ გამოკვეთილ მიგნებებს - საკანონმდებლო ინიციატივის უფლებით ისარგებლა პარლამენტის 99-მა წევრმა, აქედან ყველაზე მეტი კანონპროექტის ინიციატორია ოპოზიციიდან დავით უსუფაშვილი (39 კანონის პროექტი) და უმრავლესობიდან რატი იონათამიშვილი (38 კანონის პროექტი);
სიტყვით გამოსვლის უფლებით პარლამენტის 126-მა წევრმა ისარგებლა. პლენარულ სხდომაზე ყველაზე მეტი გამოსვლა ჰქონდა უმრავლესობიდან მიხეილ სარჯველაძეს (242), ხოლო ოპოზიციიდან რომან გოცირიძეს (93);
სიტყვით გამოსვლის უფლებით არ ისარგებლა პარლამენტის 18-მა წევრმა, აქედან 10 იყო უმრავლესობის (ელგუჯა გოცირიძე, ისკო დასენი, სუმბატ კიურეღიანი, ლევან კობიაშვილი, სამველ მანუკიანი, გოგი მეშველიანი, დიმიტრი სამხარაძე, გოდერძი ჩანქსელიანი, ვასილ ჩიგოგიძე, ვიქტორ ჯაფარიძე) ხოლო 8 ოპოზიციის დეპუტატი (გრიგოლ ვაშაძე, აბდულა ისმაილოვი, მანუჩარ კვირკველია, კობა ნაყოფია, რამაზ ნიკოლაიშვილი, ბაჩუკი ქარდავა, ცეზარ ჩოჩელი, დილარ ხაბულიანი);
პლენარული სხდომა არასაპატიო მიზეზით ყველაზე მეტჯერ გააცდინა ოპოზიციიდან კობა ნაყოფიამ (13 გაცდენა), ხოლო უმრავლესობიდან ელისო ბოლქვაძემ (11 გაცდენა);
გვეწერა კონსტიტუციაში სენატი და ქვედა პალატა იქნას უნდაო, მართალია ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის შემდეგო, და ახლა რატომ არ შიძლება? სენატი , თან უზენაესი სასამართლოს პრეზიდიუმი, გუბერნატორების ინსტიტუტის სანაცვალოც, გაუქმდეს უნდა შვარდნაძის ნობათი, რა გუბერნატორი , რის აბკომი ? მერე მაჟორიტარები , პროპორციულად არჩეული დეპუტატი შეთავსებით იმ რაიონს მიხედავს , საიდანაც მამაპაპითაა ან დედულეთი აქვს , რა უბნელი ხარ ბიჭოს პრინციპით, ასე სულ დაგვჭირდება 85-88 დეპუტატი, სენატიანად და სპიკერატით ! ორზე მეტად სიცოხლეში და 8 წელზე მეტი საერთო ცადით არავინ არსად არ უნდა აირჩეს, ვერც დაინიშნოს სახელმწიფო პოლიტიკურ თანამდებობაზე სავსეა პალეოზოზიური ნამარხებით პარლამენტი, რა ამბავის 30 წელი დეპუტატობა, რა სტალინია ?! აი, ვინ არიან უსუფაშვილი, ბობოხიძე, გოცრუიძე, ხერხეულიძე, ბერძენიშვილები, ხუხაშვილი, რა ვასკვლავები დაეყარათ ციდან, რომ ვერ შეიცვალნენ, ჩერჩილი შეცვალეს ბრიტანელებმა ?!
რას ამბობთ, ვინც ილაპარაკეს, ხომ სულ ციცერონებია!?