რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის, ალექსეი ნავალნის ანტიკორუფციული ფონდის ინფორმაციით, მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი და მდიდრული იახტა "შეჰერაზადა", რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთანაა დაკავშირებული და შესაძლოა, მას ეკუთვნოდეს.
ნავალნის ანტიკორუფციული ფონდი აღნიშნულთან დაკავშირებით აქვეყნებს 15-წუთიან ვიდეოს, სადაც ნათქვამია, რომ მათ "შეჰერაზადას“ წევრების სია აქვთ. ტელეფონის ნომრებისა და საკრედიტო ბარათების მონაცემების ანალიზის შედეგად კი აღმოჩნდა, რომ ამ ადამიანთა ნაწილი რუსეთის მოქალაქეები არიან და დასაქმებულნი არიან რუსეთის ფედერალური დაცვის სამსახურში.
რუსეთის ფედერალური დაცვის სამსახური, ეს არის სამთავრობო უწყება, რომელიც უზრუნველყოფს რუსეთში თანამდებობის პირების უსაფრთხოებას.
ვიდეოს მიხედვით, "შეჰერაზადას“ ეკიპაჟის ერთი წევრი ადრე მუშაობდა კიდევ ერთ მდიდრულ იახტაზე, რომელიც ასევე დაკავშირებულია პუტინთან.
აღსანიშნავია, რომ "ნიუ იორკ თაიმსის" ინფორმაციით, იახატასთან დაკავშირებით იტალიელმა სამართალდამცველებმა გამოძიება დაიწყეს.
ნავალნის ანტიკორუფციული ჯგუფი ადრე, 2021 წელს გამოქვეყნებულ ვიდეოში ამტკიცებდა, რომ ერთ-ერთი მდიდრული სასახლე პუტინს ეკუთვნოდა. პუტინმა ყოველივე უარყო, ხოლო რუსეთის პრეზიდენტის დიდი ხნის მეგობარმა არკადი როტენბერგმა თქვა, რომ სასახლე რეალურად მას ეკუთვნოდა.
როცა ქონება აშკარად დანაშაულებრივი გზითაა დასაკუთრებული , მისი ექსპეოპრიაცია კანონიერია, აქ არც დემოკრატია , არც კაპიტალიზმი და არც კერძო საკუთრების ხელშეუხებლობა არაფერ შუაშია , უსაფუძვლოდ გამდიდრების მცდლობაც კი დასჯადია, არათუ სიმდიდრის მოხვეჭა დაუდასტურებელი შემოსავლებით ! ჰოო, ბევრ ნაცს და ნანაცარს ეცეცხლება ასეთი პრეცედენტი, პუტინს, მის ოჯახს და მის ოლიგარქ დამქაშებს თუ ჩამოართვეს, მიშას, მის ოჯახს და დამქაშებსაც ჩამოართმევენ !
ვინც ომს იწყებს მართალია უნდა ჩამოერთვას მოპარული ხალხის ქონება, მაგრამ ქონება უნდა დაუბრუნდეს დაზარალებულებს და არა ახალ მძარცველებს ეს ერთი მეორე ვინც ომს არ იწყებს მათ არ აქვთ მოპარული ფულით შეძენილი ქონება? მათ ვინ წამართმევს?