ბელარუსში რუსეთისა და უკრაინის დელეგაციებს შორის მოლაპარაკებები დაიწყო. შეხვედრის ამსახველ პირველ კადრებს ბელარუსული სააგენტო BELTA ავრცელებს.
უკრაინის პრეზიდენტის წარმომადგენლის განმარტებით, ჯერ ცნობილი არ არის, რამდენ ხანს გაგრძელდება მოლაპარაკებები.
მოლაპარაკებებში უკრაინული დელეგაციის წევრების ვინაობა ცნობილია. მასში შედიან: ფრაქცია "ხალხის მსახურის“ თავმჯდომარე დავიდ არახამია, უკრაინის თავდაცვის მინისტრი ალექსეი რეზნიკოვი, პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელის მრეჩეველი მიხეილ პოდოლიაკი, უკრაინის დელეგაციის ხელმძღვანელი ანდრეი კოსტინი , სახალხო დეპუტატი რუსტემ მეროვი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნიკოლაი ტოჩიცკი. პრეზიდენტის პრესსამსახურის ინფორმაციით, მოლაპარაკების საკვანძო თემა იქნება ცეცხლის დაუყონებლივ შეწყვეტა და რუსული ჯარის ტერიტორიიდან გაყვანა.
აღსანიშნავია, რომ დელეგაციის ერთ-ერთი წევრი დავიდ არახამია მოლაპარაკებების მოლოდინთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელში ამ შინაარსის პოსტს აქვეყნებს: "მოლაპარაკებები ან სწორი მიმართულებით წავა, ან ისე, როგორც რუსული სამხედრო გემი", - წერს არახამია.
ევრკავშირი კარგი რომ იყოს ბრიტანეთი რატომ გამოვიდა? მაგრამ რასაც ახლა ეხმარება ევროპა, მაგაზე მეტს არამგონია დაეხმაროს უკრაინას, მოკლედ ევროპა იარაღით ეხმარება, მაგრამ მაინც შორიდან უყურებს სეირს და ამ ბევრ იარაღს , რომ ბევრი ხელში ამღები ჭირდება ამაზე არავინ ფიქრობს. გინდათ ლაჩრად ჩამთვალეთ, მაგრამ ომის და აოხრების ფასად არ მინდა დამოუკიდებლობა და მხოლოდ დროშის ფრიალი. დამოუკიდებლობა მინდა დიპლომატიური გზით,....
ბორელის ახალი განცხადება წაიკითხეთ და კარგად გაახილეთ თვალი. არ აპირებენ უკრაინის დაჩქარებული წესით მიღებას! ისევ პერსპექტივაზეა ლაპარაკი!!!!! გესმით ხო? ახლა დასკვნა გამოიტანეთ!
გაუმარჯოს საქართველოს! გაუმარჯოს მშვიდობას! მშვიდობა უკრაინას!