"დეკემბერ-იანვარი მთელი 2-წლიანი პანდემიის მიმდინარეობისას ქვეყანაში ყველაზე მძიმე გამოცდა იქნება" - რას ამბობს ივანე ჩხაიძე "ომიკრონ" შტამის შესახებ
იმუნიზაციის მრჩეველთა ეროვნული ტექნიკური ჯგუფის ხელმძღვანელის, იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს სამედიცინო დირექტორის, პროფესორ ივანე ჩხაიძის განცხადებით, კორონავირუსის ახალ შტამს "ომიკრონს“ იოლი გავრცელებისა და გადადების უნარი გააჩნია.
როგორც მან მედიაცენტრ "მთავარში“ გამართულ პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, "ომიკრონის“ გავრცელების შემთხვევაში, ქვეყანაში რეინფიცირების რიცხვი გაიზრდება.
ამასთან, ივანე ჩხაიძის თქმით, უცნობია, როდის შემოვა საქართველოში "ომიკრონის“ შტამი, მაგრამ ის ძალიან მალე გახდება დომინანტური.
"ომიკრონი“ სერიოზულ საფრთხედ უნდა განვიხილოთ. რამდენიმე დღის წინ 6 ქვეყანაში იყო გავრცელებული და დღეს უკვე 52 ქვეყანაშია. ასე რომ ძალიან სწრაფად იზრდება ინფიცირებისა და იმ ქვეყნების რაოდენობა, სადაც ინფიცირებაა. რაც შეხეება სხვა ტიპის საფრთხეებს, რა თქმა უნდა, ზამთარში, განსაკუთრებით, დეკემბერ-იანვარში რესპირაციული ინფექციების მატების პიკია, რაც საფრთხეს წარმოადგენს. იცით, რომ წინა კვირას გრიპის პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა და სავარაუდოდ, გრიპის შემთხევვებიც მოიმატებს და ესეც საფთხეა. ჩვენ გვაქვს წინ ზამთრის პერიოდი და მოსალოდნელია რესპირაციული ინფექციების მატება.
გვაქვს გრიპის შემთხვევების მატების მოლოდინი და ასევე იმის მოლოდინი, რომ ქვეყანაში ალბათ დაფიქსირდება ახალი მუტაცია, რომელიც თავისთავად მდგომარეობას კიდევ უფრო გართულებს. ამიტომ, ალბათ, დეკემბერ-იანვარი მთელი 2-წლიანი პანდემიის მიმდინარეობისას ქვეყანაში ყველაზე მძიმე და ყველაზე სერიოზული გამოცდა იქნება, ვინაიდან ასეთი რეალურ საფრთხეები წინა ანალოგიურ პერიოდში ნამდილად არ ყოფილა“,-განაცხადა ჩხაიძემ.
მან ის სიმპტომები დაასახელა, რაც "ომიკრონს“ ასახიათებს.
"ამ ვარიანტს ახასიათებს უფრო მეტად გაციების მსგავსი მიმდინარეობა, არ ახასიათებს ხველა, არ ახასიათებს ხანგრძლივი მაღალი ტემპერატურა, არ ახასიათებს ყნოსვისა და გემოს დაკარგვა. უფრო მეტად მისი მიმდინარეობა არის გაციების მსგავსი, ერთ-ორი დღის განმავლობაში გამოხატული სიმპტომატიკით, თავის ტკივილით, დაღლილობით“,-განაცხადა ჩხაიძემ.
მისი თქმით, "ომიკრონთან“ დაკავშირებით ჯანმთელობის მსოფლიო ორგანიზიაციას ორი რეკომენდაცია აქვს- ვაქცინაციის გაზრდა და ე.წ. ბუსტერ დოზის აქტიური გამოყენება.
"ე.წ.ბუტერ დოზის გაკეთება არის ერთ-ერთი გზა, ვინაიდან "ბუსტერის“ მიერ მიღებული იმუნური პასუხი არის გაცილებით უფრო ძლიერი, მყარი და ხანგრძლივი, ვიდრე ვაქცინის პირველი ორი დოზის გაკეთების შემდგომ“,-განაცხადა ჩხაიძემ.
გარდა ამისა, მისი შეფასებით, ნიღბის ტარების წესი საქართველოში სრულიად არის უგულვებელყოფილი და ეს ეპიდვითარებას კიდევ უფრო ართულებს. როგორც ივანე ჩხაიძემ აღნიშნა, ნიღბის ტარების მაჩენებელი 22%-ზეა ჩამოსული მაშინ, როცა 70-80%-ია საჭირო.
ამასთან, მისი განმარტებით, უკვე აღარ არის საუბარი იმაზე, რომ დეკემბრის ბოლომდე ეროვნული გეგმის შესაბამისად, მოსახლეობის 60%-ის ვაქცინაცია შესაძლებელი იქნება.
ალბათ, ქართულად თედორე ტიუტჩევმა 150 წლის უკან უპასუხა თქვენს კომენტარებს, რადგან ის არანაირ განმარტებას არ შეიცავს და მაგონებს ბოლშევიკების პრაქტიკას, მუშათა ჯგუფების წერილის პათოსს(ამ რეალობაში რა სახის ზნეობრიობას წარმოადგენს, ცალკე საკითხია), ხოლო საქართველო სასოწარკვეთის ზღვარზე ცხოვრობს(თუ ბიოლოგია, ფიზიოლოფია და ქიმია არ წარმოადგენს მეცნიერებას, რატომ უნდა შეწუხდეს ის, ხოლო განმარტებისა და არგუმენტების გარეშე ისედაც წარმოებს ეს პრაქტიკა, რაშიც იკარგება ადამიანი და ქვეყანა): «Не плоть, а дух растлился в наши дни, и человек отчаянно тоскует».............(ისედაც არა ვარ კარგი მოქართულე და არ მინდა თარგმანში აზრი დაიკარგოს)! მარიამი-ს, ??-ს მორჩი რა ბოდიალს, კაცი არა ხარ? 18:10 / 08-12-2021>>>>>>>>ფაქტების ქმნადობა ინერციაშია ისედაც, ხოლო რა გაგება აქვს ადამიანს (დანიშნულება), ამას ალბათ გაეცემა პასუხი(მგონი, მას უკვე გაეცა პასუხი, როდესაც მოსაზრებას (ვ)წერთ, სხვა გაგება მას არა აქვს დიალოგში). თქვენი დამოკიდებულებაც ხომ ცნობილია, ჰოდა გაიხარეთ. მარტივად, ამისათვის ნამდვილად ღირდა თქვენი შეწუხება. ანუ ფხაკაძემ და ჩხაიძემ ისაუბროს მუდმივობაში ისე, რომ კითხვებიც არ უნდა დაისვას, მე მგონი პასუხობს ამისაგან მიღებულ შედეგებს. რა გამოდის, აფრიკას არ დაუკარგავს ადამიანის თანაგრძნობა(ადამიანის დანიშნულება, სახიერება), თუ არა ანალოგიურ შედეგს ექნებოდა ადგილი. გამოდის განხილვა საქმეს აფუჭებს, არაა, მაშ გიხაროდეთ(გაიხარეთ)!
კომენტარებს ვკითხულობ და ვხვდები რომ სრული ბნელეთია!!!
ქვის ხანის მოსახლეობა ხართ დედას გეფიცებით!!!
ექიმი გეუბნებათ თავი დაიცავიო და თქვენ ქაჯებივით გაჰკივიხართ შენ ვინ გეკითხებაო???!!!!
ამას ჰქვია ბნელი ტყეეე!!!