"ყოველთვის მაკვირვებდა ამ ქვეყნის მრავალფეროვნება, სითბო და ტემპერამენტი..." - კარლ ჰარცელის მილოცვა ქართველებს და საქართველოში 3-წლიანი ცხოვრების შთაბეჭდილებები
საქართველომ განვითარების ევროპული გზა აირჩია. სიამაყით შემიძლია ვთქვა, რომ ჩვენ ძალიან მყარი ურთიერთობა გვაქვს - იმედი მაქვს, რომ მომდევნო წლებში საქართველო და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობა ჩვენი პარტნიორობიდან კიდევ უფრო მეტ სარგებელს მიიღებს, - ამის შესახებ საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, კარლ ჰარცელის განცხადებაშია აღნიშნული.
ელჩი მიმართვას საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნად ავრცელებს და მასში ქვეყანაში გატარებული 2 წლისა და 9 თვის შთაბეჭდილებებზე საუბრობს.
„გამარჯობა. მე ვარ კარლ ჰარცელი, საქართველოში ევროკავშირის ელჩი. შესაძლებლობა მომეცა, რომ თითქმის სამი წელი გამეტარებინა საქართველოში და ამ ხნის განმავლობაში ყოველთვის მაკვირვებდა ამ ქვეყნის მრავალფეროვნება, სითბო და ტემპერამენტი.
საქართველო მართლაც ულამაზესი ქვეყანაა, მიუხედავად იმისა, თუ სად იმყოფები - სვანეთის თოვლიან მთებში, აჭარის მწვანე სანაპიროზე, ჩაის პლანტაციების შუაგულში გამავალ გურიის გზებზე, კახეთის მდიდარ ვენახებში, თუ სხვა უამრავ თვალწარმტაც ადგილას.
მე ასევე მქონდა შესაძლებლობა, გავცნობოდი საქართველოს შთამბეჭდავ კულტურულ მემკვიდრეობას, დამეგემოვნებინა ქვევრის ღვინო და ხინკალი, დავმტკბარიყავი მრავალხმიანი მუსიკით და აღვფრთოვანებულიყავი საქართველოს გრძელი და გამორჩეული ისტორიული კვალით.
შევხვდი ძალიან ბევრ შემოქმედებით და ამბიციურ ადამიანს, რომლებიც ავითარებენ ტურიზმის სექტორს, აწყობენ თანამედროვე ღვინის მარნებს, აღორძინებენ ჩაის პლანტაციებს და საკუთარ ადგილს იკავებენ მსოფლიო მოდის რუკაზე.
საქართველომ განვითარების ევროპული გზა აირჩია. სიამაყით შემიძლია ვთქვა, რომ ჩვენ ძალიან მყარი ურთიერთობა გვაქვს. ამის მაგალითია უვიზო მიმოსვლა, პირდაპირი წვდომა ევროკავშირის ბაზარზე და რეკორდული რაოდენობის ქართველი სტუდენტი, რომელიც განათლებას ევროპაში იღებს.
ევროკავშირი ამაყობს იმით, რომ ის საქართველოს უახლოესი პარტნიორია, განსაკუთრებით COVID პანდემიის პირობებში, როდესაც ევროკავშირმა დაამტკიცა, რომ ნამდვილი მეგობარი გაჭირვებაში შეიცნობა.
ჩვენ დღეს საქართველოს განახლების დღის წესრიგის ნაწილი ვართ, ვეხმარებით რა ფერმერებს, ბიზნესებს და რეგიონებს საქართველოს მოქალაქეების ცხოვრების პირობების გაუმჯობესებისათვის.
ჩვენ ერთად უკვე ძალიან ბევრს მივაღწიეთ, მაგრამ იმედი მაქვს, რომ მომდევნო წლებში საქართველო და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ურთიერთობა ჩვენი პარტნიორობიდან კიდევ უფრო მეტ სარგებელს მიიღებს.
გაუმარჯოს საქართველოს!" - აღნიშნავს კარლ ჰარცელი.
122
ბატონო კარლ,ვერ მალავ ხო პატივისცემას? ხინკალიო, ღვინოო და ა.ს.ის თუ იკითხე რამდენია ხელფასი, თუ როგორ ცხოვრობენ სოფლებში,რომ დღესაც არი ისეთი ადგილები სადაც წყალი არაა, შუქი არაა და მხილოდ ცხენით გადაადგილდებიან.კი ბატონო რა ჯობია თბილისში ცხოვრებას სხვიხ ხარჯზე.
911
მაჩვენეთ თუ როგორ გაუუმჯობესეთ მოსახლეობას ცხოვრება? პენსია გაუდიდეთ, ხელფასეფი გაუდიდეთ თუ ფასები დაარეგულირეთ? თქვენისთანა ამ 30 წლის განმავლობაში ბევრი გვინახავს, კარგი სვეს, კარგი ჭამეს, კარგი ხელფასიც კი ჰქონდათ და ამ ფონზე ხალხის მდგომარეობა აღარ შეცვლილა. თქვენ მხოლოდ და მხოლოდ გაინტერესებთ ფული
"მე მომეჩვენა, რომ ბატონი ბიძინა ჩემი კაბინეტის რამდენიმე მინისტრს მართავდა" - გიორგი გახარია
"თქვენგან განსხვავებით, ჩვენი ქვეყნისთვის არცერთი კაპიკი არ მომიპარავს - ნუ ყვირიხართ, დამამთავრებინეთ ბიჭო, მე თუ რამეს მივაღწიე, მივაღწიე მხოლოდ ჩემი შრომით" - პრემიერი ოპოზიციას
ირაკლი ღარიბაშვილი ოპონენტებს - გამოვიყვანთ გახელაძეს, ბებუას და ყველას! ეს არის ჩემი პასუხი!