- ძალიან დიდი ტრაგედიაა... მისი წასვლით მოამაგეთა პლეადის ერთი დიდი ეტაპი დასრულდა. ბატონი ანზორის გადაცვალება საქართველოსთვის უდიდესი დანაკლისია. საშინელი ტკივილია, რადგანაც მართლა დასრულდა ერთი დიდი ეტაპი ქართული საგანძურის უშურველად მოამაგე ადამიანების და მათი მოღვაწეობის.
მიჭირს მასზე ლაპარაკი, მამაჩემზე მქონდა ზუსტად ასეთი ემოციები, ბატონ ანზორში მამაჩემს ვხედავდი და ადამიანურად ეს ძალიან დიდი შვება იყო. საოცრად თბილი ადამიანი გახლდათ...
ჩვენ გვქონდა ასეთი ტრადიცია, 2 იანვარს მე და ჩემი შვილები აუცილებლად უნდა მივსულიყავით მასთან ოჯახში, თუ მაგვიანდებოდა მისვლა, ღელავდა, მირეკავდა - რატომ იგვიანებო? ეს ტრადიცია წლების განმავლობაში გრძელდებოდა, მაგრამ ამ პანდემიამ ისე შეძლო, რომ წელს მასთან ვერ მივედი, ალბათ, ამას ვერასდროს მოვინელებ. მისი ასაკის მიუხედავად, ენერგიული იყო და კარგად გრძნობდა თავს...
ეს დღეები ლოცვებში გავატარეთ, მისი ჯანმრთელობითვის ვლოცულობდით... დღეს კი საშინელი ტრაგედია მოხდა... ბატონი ანზორის სული შეუერთდა ერისთვის მოამაგე ადამიანების კოჰორტას. ისიც მათთან ერთად, ახლა იქიდან ილოცებს ქართველებისთვის, ჩვენი შვილებითვის და იმისთვის, რომ ქართული სიმღერა არ დაიკარგოს. ქედს ვიხრი მის წინაშე!
გიორგი უშიკიშვილი, ფოლკლორისტი:
- ამ ბოლო პერიოდში ორი ღვაწლმოსილი პიროვნება დაკარგა ქართულმა ფოლკლორმა - ანზორ ექომაიშვილი და თემურ ქევხიშვილი. ძალიან სამწუხარო ამბავია, როდესაც ასეთი ადამიანები ამ ქვეყნიდან მიდიან. ძალიან ვწუხვარ. მათი წასვლა სულ უფრო მძიმეა ქვეყნისთვის და იმ კონკრეტული დარგისთვის, რასაც ისინი ემსახურებოდნენ.
ბავშვობიდან "მართვეში“ ბატონ ანზორთან ვმღეროდი. ბუნებრივია, ვიცნობდი, მქონდა მასთან ურთიერთობა, მრავალი შეხვედრა, მათ შორის, არაერთი მოგზაურობა, გასტროლი უცხოეთში...
ძალიან ვწუხვარ და საქართველოს ვუსამძიმრებ ამ ადამიანის გარდაცვალებას!
გიორგი ბერიძე, ანსამბლ "რუსთავის“ პიარსამსახურის ხელმძღვანელი:
- ბატონი ანზორი ჯერ კიდევ ბავშვობაში, სატელევიზიო გადაცემებით შემოვიდა ჩემს ცხოვრებაში, შემდეგ როცა ჟურნალისტი გავხდი და ტელევიზიაში დავიწყე საქმიანობა, მას თვალყურს უკვე ახლოდან ვადევნებდი, რადგანაც ხალხური შემოქმედების რედაქციას ხელმძღვანელობდა...
ანსამბლ "რუსთავთან" ერთად გასტროლზე, ნიდერლანდების სამეფოში, როგორც ჟურნალისტს, ისე მომიწია გამგზავრება, იქიდან ambebi.ge-საც ვაწვდიდი ინფორმაციებს. იმჟამად ბატონი ანზორი უფრო ახლოს გავიცანი - ვხედავდი თითოეულ ბგერას როგორ უფრთხილდებოდა და თავად მომღერლებზე როგორ ზრუნავდა, რომ არ გაციებულიყვნენ, ყოფილიყვნენ ფორმაში, რათა უცხოელი მსმენელის წინაშე სათანადოდ წარმდგარიყვნენ და ღირსეულად წარმოეჩინათ
ქართული ხელოვნება.
გავიდა წლები და მოვხვდი ანსამბლ "რუსთავში“ პრესსამსახურის ხელმძღვანელად. როდესაც მასთან გასაუბრებაზე შევედი, მაშინ უკვე დაივიწყა ჩვენი ძველი ნაცნობობა და მითხრა, - თუ გინდა, საქმე გამოგივიდეს, უნდა გიყვარდეს ქართული სიმღერა და ფოლკლორი! ეს იყო ჩემთვის მთავარი სამოქმედო ფორმულა და დღემდე ესაა ანსამბლ "რუსთავთან“ ურთიერთობის ამოსავალი წერტილი... იყო არაერთი გასტროლი, კონცერტი და თავდავიწყებამდე, ენერგიის ბოლო წვეთამდე რეპეტიციები, რათა კონცერტი ყოფილიყო ისეთი, როგორიც მას სურდა, - უმაღლეს დონეზე გვეჩვენებინა ქართული სიმღერა და კულტურა.
უცხოეთში ყოფნისას, არ გეგონოთ, რომ ქალაქს და ღირსშესანიშნაობებს ათვალიერებდა, წინასწარ ჰქონდა მოკვლეული მუზეუმები ან მუსიკალური ფონდები, თუ სად უნდა მისულიყო და მეცხრამეტე - მეოცე საუკუნის ჩანაწერების უნიკალური ნიმუშები აღმოეჩინა. ასე აქვს გადარჩენილი და მიკვლეული მსოფლიოს მასშტაბით ჩვენი საგანძური, უძველესი ჩანაწერები, რომლებიც უცხოურ ფონდებში ზოგჯერ რუსული, უკრაინული თუ ყაზახური ფოლკლორის ნიმუშებად იყო გასაღებული.
სწორედ ეს არაზუსტი ინფორმაციები ჩამოაშორა მან იმ ჩანაწერებს და მსოფლიოს შემოუნახა შეუფასებელი განძი, რასაც ქართული სიმღერა და ფოლკლორი ჰქვია. ძალიან დიდი გეგმები ჰქონდა, რომელიც ნაწილობრივ სისრულეში მოიყვანა და ბევრიც განუხორციელებელი დარჩა. ეს უდიდესი დანაკლისია ქართული საზოგადოებისა და ხელოვნებისთვის. მის მიერ გაწეული საქმიანობა და ღვაწლი ფასდაუდებელია. რაც დრო გავა, ეს ყველაფერი მეტად გამოჩნდება და შეფასდება.
მამუკა ღლონტი, პროდიუსერი: