"სომხეთი აღჯაბადის ტერიტორიას დილიდან ბომბავს... 13 სოფელი გავათავისუფლეთ" - რას წერს ალიევი და რა ვითარებაა რეგიონში ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებიდან 2 დღეში
სომხეთის შეიარაღებული ძალები ღამის განმავლობაში გორანბოის, ტერტერისა და აღდაბის რაიონებში ნაღმტყორცნებისა და არტილერიის გამოყენებით შეტევას ახორციელებდნენ, დღეს დილიდან კი - აღჯაბადის ტერიტორიას ბომბავენ, - ამის შესახებ ინფორმაციას აზერბაიჯანული მედია ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროზე დაყრდნობით ავრცელებს.
მათივე ინფორმაციით, 18 ოქტომბერს დღისით და ღამის განმავლობაშიც ოპერაციები აღდარა-აღდამის, ფუზული-გადრუტი-ჯაბრაილისა და მდინარე არაზის გასწვრივ მიმდინარეობდა.
„ამჟამად, ჩვენი ჯარისკაცები ოპერატიულ ვითარებას მთელს ფრონტზე აკონტროლებენ,“ - აცხადებენ აზერბაიჯანის თავდაცვის უწყებაში.
აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი აცხადებს, რომ ქვეყნის არმიამ ჯებრაილის რაიონში კიდევ 13 სოფელი გაათავისუფლა, - აზერბაიჯანული მედიის ცნობით, ამის შესახებ ილჰამ ალიევმა სოციალურ ქსელ „ტვიტერში“ დაწერა.
მისივე თქმით, სომხეთის შეიარაღებულმა ძალებმა ცეცხლის დროებით შეწყვეტასთან დაკავშირებით მიღწეული შეთანხმება დაარღვიეს და აზერბაიჯანული დასახლებების წინააღმდეგ მძიმე არტილერია გამოიყენეს.
„აზერბაიჯანის არმიამ მტერს უპასუხა და რამდენიმე დასახლება ოკუპაციისგან გაათავისუფლა,“ - წერს ალიევი.
17 ოქტომბერს აზერბაიჯანმა და სომხეთმა მთიან ყარაბაღში ჰუმანიტარული მიზნით ცეცხლის შეწყვეტის ახალ შეთანხმებას მიაღწიეს. ქვეყნების საგარეო უწყებებში განაცხადეს, რომ ცეცხლი 18 ოქტომბრის 00:00 საათიდან შეწყდებოდა, თუმცა მხარეები ერთმანეთს ცეცხლის შეწყვეტის რეჟიმის დარღვევაში კვლავ ადანაშაულებენ. მთიან ყარაბაღში საბრძოლო მოქმედებები 27 სექტემბერს დაიწყო.
სომხეთი უნდა გაჩერდეს, თორემ დაღუპავენ მთელ კავკასიას.
ლიზა
უღირთ ის მიწა დაღუპული მშვიდობიანი მოსახლეობის, მათ შორის ბავშვების სისხლის ფასად. ეს მძიმე ცოდვა ორივე სახელმწიფოს ხელმძღვანელობის კისერზეა
მსხვერპლი მშვიდობიან მოსახლეობაში და აღებული სოფლები - რა ინფორმაციას ავრცელებენ სომხეთი და აზერბაიჯანი ყარაბაღის კონფლიქტის ზონაში შექმნილ ვითარებაზე
"საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს საჰაერო სივრცის გამოყენებით, სომხეთში საჭირო ძალები გაიგზავნება" - რუსეთის დუმის დეპუტატი კონსტანტინ ზატულინი
რუსეთის, როგორც არშემდგარი მშვიდობისმყოფელის მეორეხარისხოვანი როლი ყარაბაღის კონფლიქტში: სისუსტე თუ ახალი პოლიტიკური თამაში? - "სომხეთი საზღაურს იხდის"