"ეს არ ნიშნავს მხარდაჭერას", - ასე უპასუხა საქართველოს კათოლიკოს - პატრიარქის მოსაყდრემ, მეუფე შიომ ჟურნალისტების შეკითხვას, მეუფეების მისვლა "ქართული ოცნების" საარჩევნო ღონისძიებაზე რამდენად მიზანშეწონილია და არის თუ არა ეს მმართველი პარტიის მხარდაჭერა.
"ეს არ ნიშნავს მხარდაჭერას. მხარდაჭერა არის სიტყვიერი განცხადება, მხარდაჭერისკენ მოწოდება", - განუცხადა მეუფე შიო მუჯირმა ჟურნალისტებს.
ცნობისთვის, "ქართული ოცნების“ საარჩევნო ღონისძიებას რამდენიმე მეუფე დაესწრო.
ეს ის მესაყდრეა რუსული ოცნებები და სიზმრები რომ აქვს❤
ვის უჭერს მხარს მეუფე შიო ან საპატრიარქო ეს არ არის არავის საქმე. ის სუბიექტია. სუბიექტია ყველა. ამიტომ ეს არ მაინეტერესებს, როგორც ქართველს, როგორც მოქალაქეს ან ქრისტიანს. რას უჭერს მეუფე შიო, საპატრიარქო, ან საქართველოს ეკლესია ეს მაინტერესებს, როგორც ქრისტიანს, როგორც ქართველს და როგორც საქართველოს მოქალაქეს. ამ შემთხვევაში ვარ და ვიქნები იოანეს სინელის კიბეთი და მოვიკითხავ ყველა სუბიექტს საქართველოსა და ქართველი ერის გარემოების საფუძველზე. ვიკითხავ ამ 35 წლის შედეგებს და ვსვამ კითხვებს ყველა ფორმალური თუ პიროვნული გაგებით. რას უჭერდით ამ 35 წელში მხარს, რას უჭერთ ახლა მხარს და რატომ? რატომის გარეშე უკვე არ მაინტერესებს არც მეუფე შიო, არც საქართველოს ეკლესია და არც საპატრიარქოს აზრი, რადგან მიმაჩნია, რომ ამ 35 წელს და ახლანდელ გარემოებას არაფერი საერთო არა აქვს ქრისტეს გაგებასა და ქრისტეს ადამიანთან. საქართველო წარმოადგენს უწესო, გარყვნილი და გაუბედურებულ ქვეყანას, სადაც წარმართველი ერის ეროვნული უსაფრთხობაა წარმოქმნილი და მისი ხვალე არის ყველა სახის ენერგიისაგან დაცლა და განადგურება თავის კურთხეულ მიწაზე. შექმნილ გარემოებაზე არ საუბრობს არც მეუფე შიო, არც საქართველოს პატრიარქი, არც საპატრიარქო, რომლებიც ცხოვრობენ არაქრისტიანულ პროცენტის ეკონომიკაში და გააჩნიათ ყველაფერზე, რასაც ადგილი აქვს არაქრისტიანული გაგება, ყველაფერი ღმერთის ნებაა, მაშინ როცა ადამიანს მოსესა და ქრისტეს ხელით მიეცა და დადებულია აღთქმა ღმერთის სახელით. ამ აღთქმით ცხოვრება არ აინტერესებს საქართველოს მართმადიდებელ ეკლესიის არც ერთ სრუქტურულ მოცემულობას, ხოლო საქართველო ქცეულა ახლობელთა და ოჯახის წევრთა გარყვნილობისა და მკვლელობის ქვეყნად და ერად. ისმება კითხვა, ვის ადამიანს წარმოადგენს საქართველო და ქართველი ერი? ესაა მოსეს, ქრისტეს, მარქსის, თუ მუჰამედის ადამიანი? არც ერთ ამ ადამიანებს ერთმანეთთან კომფლიქტი არ გაააჩნია. მაშ რომელი ადამიანი კლავს თამთას, შაქარას, თუ მრავალ ასეთ შემთხვევას ან რომელი ადამიანი ათასობით აბომჟებს საქართველოს და მერე კლავს მწვალებლობაში. საქართველო და ქართველი ერი გადაქცეულია სხივისი უკანალის მწმენდავად, ხოლო მას, შემქნელს და გამომგზავნელს ფულისა, სახელი აქვს წართმეული, ხოლო მისი შვილი და ოჯახი კი ნადგურდება(მოშლილი ხცოვრება) საქართველოში, ხოლო საქართველო ითვლის ამ ადამიანების გზავნილობებს (ესაა მთავარი ფაქტორი მაკროეკონომიკური სტაბილურობისა და რომლის საფუძველზე კეთდება ფული ტრაზაქციულ ეკონომიკაში), ხოლო ეს ფული მისდის კონფესიის იერარქიასაც, რომელსაც სრულიად არ აინტერესებს ვინ კლავს ან ვინ ხრწნის ქვეყანას. წესით, ქრისტესა და მოციქულთა ეკლესია უნდა იყოს ხილვადობის უნარსა და დანახვაში და რაზეც ვსაუბრობ ამაზე არა თუ კითხვები პასუხებიც უნდა გააჩნდეს. აქედან გამომდინარე, ისმება კითხვა, რას უჭერს მეუფე შიო და სააქრთველის ეკლესია მხარს? ყველა იმ გარემოებაზე, რასაც ადგილი აქვს სააქრთველოში და რაზეც დუმილშია საქართველოს ეკლესია დასმულია კითხვები და კითხვები ელოდება პასუხებს, სხვა შემთხვევაში საქართველოს შინა და გარე მდგომარეობა წარმოადგენს იმ გარემოებას, სადაც ხვალე ღვთისმშობლის კურთხეული ერისა დეფიციტშია და მას კოპტობა ელოდება ღვთიშობლის კურთეულ მიწაზე. დიდება უფალს!