"მინდა ბოდიში მოვუხადო ყველას, ვისაც ჭავჭავაძეზე საცობში დგომა მოუწია... თქვენს ადგილზე ანალოგიური დამოკიდებულება მექნებოდა" - კალაძე
თბილისის მერი კახა კალაძე იმ მოქალაქეებს, ვისაც შაბათს ჭავჭავაძის გამზირზე საცობში დგომა მოუწიათ, ბოდიშს უხდის.
ამის შესახებ მან დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე აღნიშნა.
"მინდა დავიწყო თემით, რომელიც საკმაოდ აქტუალურია ჩვენი ქალაქისთვის. პირველი მინდა დავიწყო შაბათი დღით, როდესაც ჭავჭავაძის გამზირზე ახალი სისტემით მოძრაობა დაიწყო.
მინდა ბოდიში მოვუხადო ყველა იმ ადამიანს, ყველა იმ ავტომობილის მძღოლს, ვინც ამ დღეს გადაადგილდებოდა ჭავჭავაძის გამზირზე, მიმდენარე ქუჩებზე და საცობში მოუწიათ დგომა. ადამიანურად მესმის თქვენი. მეც ყოველდღიურად გადაავადგილდები ქალაქში, ვმართავ ავტომობილს და თქვენს ადგილზე ანალოგიური დამოკიდებულება მექნებოდა" - აღნიშნა კალაძემ.
ცნობისთვის, რამდენიმე დღეა სოციალურ ქსელში განხილვის საგანია ჭავჭავაძის გამზირი და იქ არსებული გადატვირთული სამანქანო მოძრაობა. ამის მიზეზი თბილისის მერიის გადაწყვეტილება გახდა, რომლის მიხედვით პირველი აგვისტოდან ჭავჭავაძეზე მუნიციპალურმა ტრანსპორტმა ახალი სქემის მიხედვით მოძრაობა დაიწყო.
ავტობუსები მგზავრთა გადაყვანას სამანქანო მოძრაობის საპირისპიროდ, სპეციალურად მათთვის გამოყოფილ ზოლში ახორციელებენ. როგორც აღმოჩნდა შეცვლილმა მოძრაობამ დედაქალაქის ერთ-ერთი მთავარი გამზირი დატვირთა და თითქმის ყოველდღიურად იქ საცობებია.
მოქალაქეები ადგილზე გადაღებულ ფოტო და ვიდეოკადრებს სოციალურ ქსელში მუდმივად ტვირთავენ და მერიას ინიციატივას უწუნებენ. ამბობენ, რომ სექტემბრიდან, როდესაც დედაქალაქში ავტომობილების რაოდენობა გაიზრდება, ვითარება დამძიმდება და ვაკეში გადაადგილება "შეუძლებელი გახდება".
მკითხველის კომენტარები / 46 /
g.
ცრემლები წამომივიდა
ძალიანაც სწორი გადაწყვეტილებაა.3 რიგი რო იყო მაინც ერტ რიგსი დადიოდა ყველა და 2 რიგი ავტობუსების და ტაქსების იყო.