პატრიარქის ბრძანებით, მეუფე პეტრე ცაავა მონასტერში გამწესდა
ჭყონდიდის ეპარქიის ყოფილი მიტროპოლიტი პეტრე ცაავა შიომღვიმის მონასტერში განმწესდა. პატრიარქის შესაბამისი ბრძანება საპატრიარქოს გვერდზე გამოქვეყნდა.
„ამა წლის 31 ოქტომბრის წმინდა სინოდის განჩინებით, მიტროპოლიტი პეტრე (ცაავა) გათავისუფლდა ჭყონდიდის ეპარქიის მმართველობიდან და წმინდა სინოდის წევრობიდან და განმწესდა მონასტერში.
მონასტრის ადგილად განესაზღვროს შიომღვიმე“, - ნათქვამია პატრიარქის ბრძანებაში.
უნდა მიგვეღო ლუსტრაციის კანონი და არ ვიქნებოდით ამ დღეში! ეხლა კაცმა არ იცის ვინ რითი ყავთ გამოჭერილი იმ ოხერ კაგებეშნიკებს! ვინ ამბობს მართალს და ვინ ტყუილს გაიგე შენ! ახლაც არ არის გვიან მივიღოდ ეგ ოხერი კანონი ვიღაცის მამა აღმოჩნდება, ვიღაცის ბაბუა. იმ სიტუაციაში თანამშრომლობდნენ მორჩა და გათავდა ისე მაინც იქნება რომ თანამდებობებზე აღარ დავნიშნავთ არც საერო და არც სასულიერო! ოდეზღაც ხომ უნდა დამთავრდეს ეს უბედურება!
"თუ ვინმემ თქვა, რომ მეუფე გრიგოლის წირვას არ დაესწრება, არასწორია და აუცილებლად დაიტუქსება" - მეუფე პეტრე ჭყონდიდის ეპარქიას 4 ნოემბერს დატოვებს
მეუფე პეტრე - გამიჩნდა ინიციატივა, რომ სინოდის სხდომები პირდაპირი ჩართვის რეჟიმში წარიმართოს
როლანდ დებუსტი: "შთაბეჭდილების ქვეშ ვარ, რადგან ქართული Bocuse d’Or ძალიან ჰგავს ლიონში გამართულ ჩემპიონატს"