პირველადი მოხმარების იმპორტირებული პროდუქცია გაძვირდა - "ფასები კიდევ გაიზრდება..."
პირველადი მოხმარების იმპორტირებული პროდუქციაზე ფასები 3-7%-ით უკვე გაიზარდა. იმ შემთხვევაში, თუ ლარის კურსი კიდევ დაეცა, ფასები უფრო მეტად გაიზრდება, - ამის შესახებ "ბიზნესპრესნიუსს" დისტრიბუტორთა ასოციაციის ხელმძღვანელმა ივა ჭყონიამ განუცხადა.
დოლართან მიმართებით ეროვნულმა ვალუტამ გაუფასურება აგვისტოდან დაიწყო. 10 აგვისტოს ოფიციალური კურსით ერთი დოლარი 2,46 ლარი ღირდა, დღეს კი ერთი დოლარი 2,76 ლარია. 30 პუნქტით, ანუ 12%-ით გაიუფასურებული ეროვნული ვალუტა, რასაც გაძვირებული საწვავი დაემატა, იმპორტირებული პროდუქციის ფასზე უკვე აისახა. ივა ჭყონიას განცხადებით, პირველადი მოხმარების საქონელი უკვე 3-7%-ით გაძვირდა.
"ლარმა კრიტიკული ზღვარი მაშინ გადალახა, როდესაც 2,6-ის ნიშნულს გადასცდა. 2,6-ის ნიშნულამდე შესაძლებელი იყო ფასების დაბალანსება, თუმცა მას შემდეგ ლარი ყოველდღიურად უფასურდება, რაც ცხადია ფასებზე ნეგატიურად აისახება. ამ ყველაფერს ემატება საწვავის გაძვირება, საწვავი და კურსი კი, როგორც იცით, დისტრიბუციაში ყველაზე მნიშვნელოვანი კომპონენტია", - განაცხადა ივა ჭყონიამ.
მისივე თქმით, ფასები კიდევ გაიზრდება იმ შემთხვევაშიც, თუ ლარი 2,8-ის ნიშნულს გადასცდა და იმ შემთხვევაშიც, თუ კურსი 2,70-2,75 და 2,8-ის კორიდორში იტრიალებს.
"თუ რომელიმე პროდუქტი დღემდე არ გაძვირებულა, ე.ი. ჯერ კიდევ არსებობს მარაგები, მაგრამ მასზეც ფასი მალე მოიმატებს"...წაიკითხეთ სრულად