ვინ იყო პირველი საბჭოელი მილიონერი
საბჭოთა კავშირის პირველი ლეგალური მილიონერი არტემ ტარასოვი იყო. ტარასოვმა 1987 წელს სსრკ-ის ერთ-ერთი პირველი კოოპერატივი შექმნა, ხოლო ორი წლის შემდეგ, ტელევიზიით განაცხადა, რომ ქვეყნის პირველი ლეგალური მილიონერი გახდა. 1990 წელს, მან "ეროვნული დეპუტატის" მანდატი მიიღო.
1992 წელს, მან პენსილვანიის უნივერსიტეტი დაამთავრა და შემდეგ რუსულ მედიასთან საუბარში ხშირად ხუმრობდა, რომ დროულად მიღებული საჭირო ცოდნა ბიზნესსაქმიანობაში აქტიურად გამოიყენა.
ის პირველი საბჭოთა ადამიანი იყო, რომელმაც კოოპერატივის საშუალებით 3 მილიონი რუბლი გამოიმუშავა. კოოპერატივ "ტექნიკის" მაშინდელმა მოგებამ საბჭოთა საზოგადოება შოკში ჩააგდო. იმ დრო გადაცემა "Взгляд" - მა ტარასოვზე სიუჟეტი მოამზადა, სადაც ნათქვამი იყო, რომ ის თვეში 90 ათასი რუბლს გამოიმუშავებდა...
მოგვიანებით, ამის შესახებ რუსულ პრესასთან საუბრისას იხსენებდა, რომ იმდენად შეუჩვეველი იყო, დიდძალ ფულთან ურთიერთობას, რომ ეს მისთვის სერიოზული შოკი აღმოჩნდა.
"ისეთი განცდა გვქონდა, რომ მთელ ჩვენ გუნდს ამ თანხას წაგვართმევდნენ და დაგვხვრტდნენ... თუმცა, ყველაფერი სხვანაიარად წარიმართა, - სულ რაღაც ნახევარ წელიწადში, ჩვენს ბიუჯეტში რამდენიმე მილიონ დოლარი დაფიქსირდა" - ამბობდა ტარასოვი.
სსრკ-ის დაშლის შემდეგ დიდ ბრიტანეთში, ემიგრაციაში წავიდა... გარკვეული დროის შემდეგ, ისევ რუსეთში დაბრუნდა და 1996 წელს რუსეთის პრეზიდენტობის ერთ-ერთი კანდიდატი გახდა, თუმცა არჩევნებში მონაწილეობა ვერ შეძლო, რადგან იგი არ დაარეგისტრირეს... მოგვიანებით, 2003 წელს, სანქტ-პეტერბურგის გუბერნატორობაზე იყრიდა კენჭს, თუმცა, წარმატებას ვერ მიაღწია.
პოლიტიკაში მოსვლის მცდელობის პარალელურად, ტექნიკისა და ნანოტექნოლოგობის დანერგვის სფეროში ძალიან აქტიურობდა... 2013 წელს, მსოფლიოს უმდიდრესი ადამიანად დაასახელეს.
რუსეთში საცხოვრებლად დაბრუნებულმა ტარასოვმა, ადგილობრივ ხელისუფლებას, რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტის მოგვარების უმტკივნეულო და მშვიდობიანად მოგვარების პროექტი შესთავაზა.
არტემ ტარასოვი ცოლს გაშორებული იყო. მას ერთი შვილი, ფილიპი დარჩა... ბოლო წლებში მოსკოვში ცხოვრობდა და "ინოვაციების ინსტიტუტს" ხელმძღვანელობდა. მას თევზის გამოსახულებიანი ჰალსტუხების კოლექცია ჰქონდა და არსებული ინფორმაციით, მის გარდერობში 700-მდე ასეთი ჰალსტუხი ინახება.
ტარასოვი 67 წლის ასაკში 2017 წლის 23 ივლისს გარდაიცვალა.