ქალების როლი ქართულ პოლიტიკაში - ყველაზე გაბედულები, ძლიერები და შემტევები
8 მარტს, ქალთა საერთაშორისო დღეს მსოფლიოს მასშტაბით აქცია იმართება, რომლის სლოგანია - "ქალი პარლამენტში". თანამედროვე ქალბატონებს გააქტიურება, შრომა, ჯაფა და ღვაწლი არ აკლიათ, მაგრამ არსებობს სურვილი, მეტად ჩაერთონ ისინი პოლიტიკაში. ამ აქციას საქართველოშიც უერთდებიან, ამასთან, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ერთიანდება სრულიად სამყარო...
Ambebi.ge ფსიქოლოგსა და ექსპერტს პოლიტიკის საკითხებში, რამაზ საყვარელიძეს დაუკავშირდა. ბატონ რამაზს ვესაუბრეთ ქართველი ქალის როლზე ქართულ პოლიტიკაში, და იმაზეც, თუ რამდენად ნაყოფიერია მათი შრომა ამ მიმართულებით. ასევე, უნდა გაიზარდოს თუ არა ქალბატონების რიცხვი პოლიტიკაში...
- რა თქმა უნდა, შეიძლება ქალებს პოლიტიკა ვანდოთ, მაგრამ ქართულ სინამდვილეში საკითხი ასე არ დგას. ზრდილობის გამო არავის დაუთმია ადგილი ქალებისთვის, პირიქით, ისინიც იყვნენ ამის წინააღმდეგნი. ერთ დროს მათ ქვოტაზე იყო ლაპარაკი და შეურაცხყოფად მიიღეს, ირინა სარიშვილმა გააპროტესტა, - ეს რა დისკრიმინაციული მიდგომაა, ვის უნდა თქვენი ქვოტა? ქალმა საკუთარი შესაძლებლობებით თავად უნდა მოიპოვოს, რაც ეკუთვნის და არა იმიტომ, რომ ქალიაო. ასე რომ, მიდგომა, "ლეკვი ლომისა სწორია..." ქართულ პოლიტიკაში ხორციელდება და ვერ ვიტყოდი, რომ ქალები დაჩაგრულები არიან.
- ქართულ პოლიტიკაში ქალები კი არიან, მაგრამ პროცენტულად ძალიან ცოტა... როგორ ფიქრობთ, ეს იმის გამო ხდება, რომ მათ მამკაცები არ უშვებენ, თუ თავად არ ავლენენ ამ სფეროს მიმართ ინტერესს? ან იქნებ გამბედაობა აკლიათ?
- ამ სფეროს მიმართ ინტერესი აკლიათ. მაგალითად, შევიდა მილიარდერი ბიძინა ივანიშვილი პოლიტიკაში და ცოტა ხანში გამოვიდა იქიდან. არ აინტერესებს. დიახ, შეიძლება ასეც იყოს, - ადამიანს არ აინტერესებდეს ეს სფერო. სალაპარაკოდ კი, მაგრამ საცხოვრებლად, სამუშაოდ ის მძიმეა. ამიტომ კარგად მესმის ქართველი ქალების, ძირითადად მათზეა ოჯახი, პროფესიული საქმიანობა და კიდევ ამას პოლიტიკური მოღვაწეობაც რომ დავუმატოთ, ცოდოები იქნებიან. ის კი არა, ამხელა დატვირთვას "ქართლის დედის" ძეგლიც კი ვერ გაუძლებდა, ხელში ხმალი და თასი რომ უჭირავს.
- კი, მაგრამ ოჯახის ტვირთი ხომ მამაკაცსაც აქვს. თუ ტრადიციებს მივყვებით, ის ოჯახის უფროსია...
- კი, მამაკაცის "მანქანის" საჭეა, ქალის კი - "ბორბლები". მათი ტვირთი განსხვავებულია, მთელი ძალა ბორბლებს აწვება. ამიტომაც არ მიკვირს პოლიტიკაში ქალების სიმცირე. დასავლეთის სამყარო ამ ნიუანსებს ანგარიშს არ უწევს, იქ სხვა ცხოვრების წესია და არც ოჯახური ტვირთი არ არის მათთვის ისეთი მძიმე, როგორც საქართველოში, მაგრამ დღევანდელ პოლიტიკას რომ გადავავლოთ თვალი, არც დასაჩივლელია რამე.
საყურადღებო ისიც არის, რომ ქალები ხშირად მამაკაცებზე ვაჟკაცები არიან. ირინა სარიშვილი ვახსენე, ერთ-ერთი გაბედული პოლიტიკოსი იყო, როცა პოლიტიკაში მოისურვა ყოფნა და მერე თვითონვე თქვა უარი ამ ასპარეზზე. საინტერესო იყო თავისი გაბედულებით, ინტელექტით. ასეთივე პოლიტიკოსის იერი აქვს ნინო ბურჯანაძესაც. ბევრ სიტუაციაში გვინახავს, დაწყებული მიტინგებიდან, - უკან არ დაიხია და მსტვენარა ხალხს ბოლო ტაშით გააცილებინა თავი. დიახ, ესეც გაბედულებაა. მე თუ მკითხავთ, პუტინის გვერდით დადგომაც გაბედულება გახლდათ. ყველამ იცის, რას ნიშნავს ქართველი პოლიტიკოსისთვის ეს ნაბიჯი, მაგრამ გადადგა, რადგანაც მიაჩნდა, რომ რაღაც პოლიტიკურ შანსებს გახსნიდა და ახლაც არ ეპუება ლიდერებიდან არც ერთ მამაკაცს...
- "ქართული ოცნების" ქალბატონებზე რას იტყვით?
- ერთ-ერთი შემტევი და ძლიერი ფიგურაა თინა ხიდაშელი. თავისი ენერგეტიკით ბევრ მამაკაცს ჩამოიტოვებს. დანარჩენი ქალებიც ძლიერები არიან: იგივე ეკა ბესელია. გაბედულება უნდოდა იმ ნაბიჯს, რაც მან გადადგა, პატიმრები რომ შეიწყალა. მაშინ ეს "ქართული ოცნების" პირველი აქცია იყო. ასე რომ, ძალიან საინტერესო ფიგურები არიან, მამაკაცებისთვის შესაშური სივაჟკაცის მქონენი. ასეთი ადამიანები თუ პოლიტიკაში ყოფნას მოისურვებენ, ვერაფერი დაუდგებათ. დანარჩენი კი უკვე მათზეა.
- საქართველოს პარლამენტში ქალების რიცხვი რომ გაიზარდოს და იმდენი იყვნენ, რა რაოდენობის მამკაცი პარლამენტარიც დღეს გვყავს, როგორ ფიქრობთ, რამდენად ნაყოფიერი იქნება ასეთ შემთხვევაში პარლამენტის საქმიანობა?