- ამ გენდერული ნიშნით ცოტა არასწორია შეფასება. რატომ გავუსვი ხაზი იმ ქალების სითამამეს, ვინც ჩამოვთვალე? იმიტომ, რომ ეგ ყველაფერი ქალის შემთხვევაში არის პრობლემა...
ასეთი მაგალითი რომ ავიღოთ, - ქუჩაში ადვილი საცნობია საჭესთან ქალი ზის თუ კაცი? დაახლოებით იმავე ტიპის პრობლემები ჩნდება პოლიტიკაში... თუმცა ისიც ცნობილი ფაქტია, - თუ ქალმა საჭეს ალღო აუღო, გაცილებით უკეთესი მძღოლია, ვიდრე კაცი. ასევეა ქვეყნის მართვაშიც. გავიხსენოთ თუნდაც ტეტჩერი. შესანიშნავად ასრულებდა ფუნქციას, რადგანაც ქალს ბევრი რამ აქვს ისეთი შესაშური და მაგაზე ვლაპარაკობთ. პოლიტიკოსი ქალების სიმრავლე მხოლოდ გასახარია. თუ ასეთი ალღოს არმქონეა, გინდ ქალი იყოს და გინდ კაცი, არც ერთია სასურველი პარლამენტში და არც - მეორე...
- ექსპრეზიდენტი სააკაშვილი საპასუხისმგებლო თანამდებობებზე არ ერიდებოდა და ახალგაზრდა, ლამაზ ქალბატონებს უფრო ხშირად ნიშნავდა, ვიდრე ეს სხვა დროს ყოფილა. გავიხსენოთ ის პერიოდიც...
- ეს შემთხვევა მთლად კარგი მაგალითი ვერ იქნება. კი, ლამაზ ქალბატონებს ნიშნავდა, ოღონდ, ისინი არ ტოვებდნენ პოლიტიკაში ალღოს მქონე პოლიტიკოსების შთაბეჭდილებას. იქ მართლა ლაპარაკი იყო იმაზე, რომ დაენიშნა ქალი, ძალიან ლამაზი, მომხიბვლელი, მიმზიდველი. დიახ, ქალები და მხოლოდ ეს იყო და ისინი ამით შერჩნენ მეხსიერებას. მათი პოლიტიკური აქტივობა არც მახსენდება.
- პოლიტიკის ექსპერტ ქალბატონებს როგორ შეაფასებდით?
- ამ სფეროშიც ძალიან საინტერესო ქალები არიან. დიდი ხანია, ვიცნობ და ჩემს ხელში დაიწყო ხათუნა ლაგაზიძემ პოლიტიკური ანალიზი. ყოველთვის საინტერესო აზროვნების პატრონი იყო, მაშინაც კი, როცა გაუბედავ, ჯერ კიდევ ერთ აბზაციან შეფასებებს აკეთებდა. ახლა მით უმეტეს, ერთმანეთისგან თითქოს დაშორებულ მოვლენებს ერთ სიბრტყეში ისე ხედავს და ალაგებს, რომ გაოცდები. ეს ანალიტიკოსის ერთ-ერთი ფუნქციაა და ამიტომ მიყვარს მისი ინტელექტი. ძალიან საინტერესოა ელენე ხოშტარია, გაბედულებითაც, მკაცრი პოზიციით და რაც მთავარია, შეუძლია ეს პოზიცია ისე დაიცვას, რომ ადვილად ვერ შეეკამათები. გინდაც, მაშინ, როცა გეთანხმება და გინაც მაშინ, როცა გეკამათება. ყოველთვის ელოდები მისგან რაღაც სიახლეს ამა თუ იმ მოვლენის ანალიზისას.
კიდევ ერთი საინტერესო სამხედრო ექსპერტი გამოჩნდა - თეონა აქუბარდიას სახით. სამხედრო საქმის მომხიბვლელი ექსპერტია. პირველად რომ გავიგე მისი სახელი, გვარი და სტატუსი, გამკვირდა, მაგრამ რომ მოვუსმინე, მივხვდი, რომ დამსახურებულად აქვს აღებული ამ სფეროს ანალიტიკოსის ფუნქცია.
- ია ანთაძეზე უფრო მედიაექსპერტი ითქმის, თუმცა პოლიტიკურ შეფასებებსაც აკეთებს... მე მისი მოსმენა მსიამოვნებს....
- იას შემთხვევაში ანალიტიკური უნარი და განათლება ერწყმის ერთმანეთს, რასაც ზნეობრიობა ემატება და საოცარ შედეგს იძლევა. საერთოდ, ანალიტიკოსებისთვის მთავრია არსებული მოთხოვნების ტარება და დაცვა. ეს განსაკუთრებით საჭიროა მედიაში და ეს ღირებულებები მნიშვნელოვანია...- რა უნდა გაკეთდეს საიმისოდ, რომ პოლიტიკით რაც შეიძლება ბევრი ქალბატონი დაკავდეს? ვინაიდან დღეს ეს მსოფლიოს მთავარი მესიჯი და პრიორიტეტია.
- ვერ ვიტყვი, რომ ჩვენი ქვეყნის მსოფლიოს ნაწილად ყოფნა ყოველთვის ნიშნავს მსოფლიოს ჭკუაზე სიარულს. რადგანაც მსოფლიო აქტიურია მაგ მიმართულებით, მისი ამ გამოცდილების გადმოტანით, შეიძლება ოდიოზური სურათი მივიღოთ. ევროპული ცხოვრება თანახმაა იმ ტიპის ნაბიჯებზეც, რომ რადგან ქალია, ამიტომ უნდა იყოს პოლიტიკაში. იქ, სადაც მხოლოდ ქალობა იქნება წამყვანი, ის შეიძლება სუსტი აღმოჩნდეს და ამ სტრატეგიის დისკრედიტაცია გამოიწვიოს. ამიტომ არა მგონია, ჩვენთან საჭირო იყოს ამ თემისთვის სათბურის პირობების შექმნა. საერთოდ, ქალის მიმართ ყველაზე დაუნდობელ აღმოსავლურ კულტურებშიც კი იყვნენ ძლიერი ფიგურები - ინდირა განდი და ბენაზირ ბჰუტო. ასე რომ, თუ მოინდომა, ქალს ცხრა უღელი ხარ-კამეჩი ვერ დააკავებს. მაგრამ დღეს ისეთი სიტუაციაა, ბევრისგან გამიგია, ტელევიზორის ყურება არ მინდაო. თუ საზოგადოებაში გვაქვს რეალური საფრთხე, შეიძლება საზოგადოება იმ ჭკუაზე იყოს, რომ არჩევნებზე ხმები არავის მისცეს ე.წ. პოლიტიკურმა ნიჰილიზმმა დაისადგუროს. ამ პირობებში რა გასაკვირია, რომ ქალს არ მოუნდეს პოლიტიკაში წასლა?! პოლიტიკა არ არის საიმისოდ მომხიბვლელი, რომ მიმზიდველი იყოს ბევრისთვის და მათ შორის ქალებისთვის საქართველოში. ამიტომ თუ ქართულ პოლიტიკაში ამ სქესის წარმომადგენლების სიმცირეა, ეს პოლიტიკის ხარვეზია და არა ქალების...ლალი ფაცია