"ტყის კვირეული" ზოოპარკში შემეცნებით-გასართობი ღონისძიებით დასრულდა
WWF -ის ინიციატივით გამართული "ტყის კვირეული" ზოოპარკში სპეციალური შემეცნებით-გასართობი ღონისძიებით დასრულდა. ღონისძიების ფარგლებში მოხდა ხის დარგვის იმიტირება და სწავლება. სტუმრებს სპეციალისტმა გააცნო თუ როგორ ხდება ხის ნერგის დარგვის პროცესი, მისი მოვლა, როგორ მოუფრთხილდნენ ხეს, მცენარეებს და ტყეს.
მათივე ინფორმაციით, სპეციალურად ღონისძიებისთვის მოწვეულმა მხატვრებმა ბავშვებს და სხვა მსურველებს სახეზე პანდა-ტატუ მოახატეს, შესაბამისად, ისინი ავტომატურად გახდნენ "ტყის კვირეულის" მონაწილენი. პატარები მოწვეულმა "ქუჩის თეატრის" მსახიობებმა, ოჩოფეხიაბიანმა კლოუნებმა და ანიმატორებმა გაართეს.
"ტყის კვირეულის" ფარგლებში ზოოპარკში გამართულ ღონისძიებაში, რომლის მხარდამჭერიც გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროც იყო, მონაწილეობა მიღეს SOS ბავშთა სოფლის აღსაზრდელებმა. ღონისძიებას მინისტრის მოადგილე მაია ბითაძეც ესწრებოდა. სამინისტროს წარმომადგენლებმა მოწვეულ ბავშვებთან ერთად წინასწარ განკუთვნილ ტერიტორიაზე 50 ხის ნერგი დარგეს.
"ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ასეთი სახის აქციაში მონაწილეობა, რომელიც ემსახურება ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯებოსებას. განსაკუთრებით როცა ჩართულია ახალი თაობა და აქციას საგანმანათლებლო დატვირთვაც აქვს. დიდი მადლობა WWF-ს ასეთი ღონისძიებისთვის. გარემოს დაცვის სამინისტრო მუდამ მზად არის მხარი დაუჭიროს ანალოგიურ ინიციატივებს," – აღნიშნა გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინსიტრის მოადგილემ მაია ბითაძემ.
"გადავწყვიტეთ "ტყის კვირეულის" დასასრულს, დასკვნითი ღონისძიება პატარებისთვის ყველაზე საყვარელ ადგილას - ზოოპარკში ჩაგვეტარებინა. ძალიან მნიშვნელოვანია ბავშვმა თავიდანვე იზრუნოს ეკოლოგიური გარემოს გაუმჯობესებაზე, გაუფრთიხლდეს გარემოს, ხეს, ბუნებას. "ეკო გაკვეთილების" სახით ჩვენ შეძლებისდაგვარად მივაწოდეთ მათ აუცილებელი ინფორმაცია," – განმარტავს ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი კავკასიის რეგიონში გიორგი სანდარიძე.
WWF -ის ინიციატივითა და ხელშეწყობით "ტყის კვირეული" 15 ნოემბერს დაიწყო. კვირეულს მასპინძლობს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული რეგიონალური პროექტი "კლიმატის ცვლილებების პირობებში ტყის ეკოსისტემების მდგრადობის ამაღლება სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში". 4 წლის განმავლობაში პროექტის ფარგლებში 150 ჰექტარის ტერიტორიაზე დაირგო 100 ათასი ხის ნერგი და დაიხარჯა 1, 5 მილიონი ლარი.
კვირეულმა სტარტი წავკისში, თბილისის მერიის გამგებლობაში არსებულ საცდელ სატყეო უბანზე აიღო. ღონისძიება 2012-2014 წწ-ში გაშენებული ტყის ნარგაობების დათვალიერებასა და წინასწარ განკუთვნილ ტერიტორიაზე ხის ნერგების დარგვას მოიცავდა. ნერგების დარგვის პროცესს მონიტორინგს WWF -ის წარმომადგენლები უწევდნენ. მედიის გარდა, ტურში ასევე მონაწილეობდნენ თბილისის მერი დავით ნარმანია და მერიის, WWF-ის, საელჩოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სტუდენტები და სხვა სტუმრები. დასასრულს, ყველა მონაწილეს მადლობის ნიშნად სერთიფიკატი გადაეცათ.
"ტყის კვირეული" ასევე მოიცავდა სხვა მნიშვნელოვან აქტივობებს. "ტყის კვირეულს" ბაქსვუდის საერთაშორისო სკოლამ და ბუკიას ბაღმა უმასპინძლა, რომლის ფარგლებშიც მოსწავლეებისთვის ეკო-გაკვეთილი გაიმართა. მათ WWF-ის წარმომადგენლები ტყის მნიშვნელობაზე ესაუბრნენ, ასწავლეს როგორ გაუფრთხილდნენ ბუნებას, ხეებს და გარემოს ყოველდღიურ ცხოვრებაში. დასასრულს, ბავშვებმა ტყისა და გარემოს დაცვის თემატიკაზე პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
"ტყის კვირეულს" ხაშურმაც უმასპინძლა. ქალაქის სატყეო საცდელი ნაკვეთის ტერიტორიაზე ბლოგერებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის ტური გაიმართა. მათთან ერთად, ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ ხაშურის მუნიციპალიტეტი და ადგილობრივი სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლეები. ტურის ყველა მონაწილემ სპეციალურ ტერიტორიაზე ხე დარგო. დასასრულს, აღნიშნულ ადგილს მიენიჭა სიმბოლური სახელი "ტყეს იცავს მედია" და "ბლოგერების ტყე". მადლობის ნიშნად ყველა სტუმარს ტურში მონაწილეობისთვის სერტიფიკატი გადაეცა.
"ტყის კვირეულის" პარტნიორია თბილისის მერია. საინფორმაციოა მხარდამჭერები არიან "პალიტრა მედია", "ITV ჯგუფი", გაზეთი "Caucasian Business Week", "fokus tv" და ჟურნალი "ფოკუსი". საკომუნიკაციო კაპმანიას პიარისა და მარკეტინგული კომუნიკაციების კომპანია "ჯეპრა" უზრუნველყოფს.
"ტყის კვირეულის" პარტნიორია თბილისის მერია. საინფორმაციოა მხარდამჭერები არიან "პალიტრა მედია", "ITV ჯგუფი", გაზეთი "Caucasian Business Week”, „fokus tv" და ჟურნალი "ფოკუსი". საკომუნიკაციო კაპმანიას პიარისა და მარკეტინგული კომუნიკაციების კომპანია "ჯეპრა" უზრუნველყოფს.