გია ჭანტურია: "პატრიარქმა, ეკლესიები აშენეთო, ესენი კიდევ, პირიქით, ანგრევენ"
გიგი უგულავასთვის მერის უფლებამოსილების შეწყვეტას საზოგადოებაში დიდი გამოხმაურება მოჰყვა, ჩვენ დავუკავშირდით საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყოფილ ხელმძღვანელს, გია ჭანტურიას და ამ თემაზე კომენტარი ვთხოვეთ:
- ნებისმიერი არჩეული თანამდებობის პირისთვის უფლებამოსილების შეჩერების წინააღმდეგი ვარ.თუ კანონით მოსამართლეს ჰქონდა უფლება ამ გადაწყვეტილების მიღებისა, ჩემი აზრით, ეს არის არასწორი და კანონმდებლობაში უნდა შევიდეს ცვლილება, რათა მსგავსი ფაქტები აღარ განმეორდეს.
- თუ მოხდა ისე, რომ არჩეულმა პროვნებამ ჩაიდინა დანაშაული...
-სხვა მექანიზმი უნდა იყოს გამოყენებული, მაგ. იმპიჩმენტი. პროკურორს და მოსამართლეს ღამის პირველ საათზე არ უნდა ჰქონდეს ამის გაკეთების უფლება. როცა პიროვნება არჩეულია ასიათასობით ადამიანის მიერ, ორ ადამიანს მისთვის უფლებამოსილების შეჩერების უფლება არ უნდა ჰქონდეს.
- უგულავამ თავის თანაგუნდელებს (ტარიელ ხიზანიშილს, ნიკო ხაჩირაშვილს) სულმდაბლები უწოდა, რადგან მათ ჩვენება მისცეს პროკურატურას. რამდენად სწორია ეს?
-აქ საქმე გვაქვს ღალატის ინსტიტუტთან - როცა ადამიანი 9 წელი ერთი გუნდის წევრი ხარ და უცებ სხვაგან გადაბარგდები, ეს ელემენტარული მედროვეობაა... გამოძიება ამ ხალხის წინააღმდეგაც მიდიოდა და ახლა არცერთ მათგანზე აღარაა საქმე აღძრული და დავიჯერო, ამაში ვერაფერ განსაკუთრებულს ვერ ხედავთ?!
-როგორ ფიქრობთ, რატომ არ ჩამოდის ექს-პრეზიდენტი და არ უდგას გვერდით თავის თანაგუნდელს?
- ეგრე თუა, ბიძინა ივანიშვილიც არ იღებს საქართველოს მოქალაქეობას და რატომ?
- ვერ მიგიხვდით, რა შუაშია ივანიშვილი, თუმცა სააკაშვილისგან განსხვავებით ის აქაა...
- მისი ხელისუფლებაა და აქაა, აბა, არ ყოფილიყო მისი ხელისუფლება კი ვნახავდი, სადაც იქნებოდა. "ნაციონალური მოძრაობა", რომ იყოს ხელისუფლებაში, როგორ გგონიათ, ივანიშვილი ჭორვილაში იქნებოდა?
- აბა სად იქნებოდა?
- ალბათ, საფრანგეთში ან რუსეთში. იცით რაა, "ნაციონალურ მოძრაობას" არცერთი პოლიტიკური ოპონენტი არ დაუპატიმრებია. ზოგადად, შეიძლება, უფრო ლმობიერი პოლიტიკა ყოფილიყო, მაგრამ არცერთი პოლიტიკური ლიდერი (ისინიც კი, რომლებიც ღიად თანამშრომლობდნენ ოკუპანტი ქვეყნის ხელისუფლებასთან) არ დაუპატიმრებიათ.
- ირაკლი ოქრუაშვილი არ იყო პოლიტიკური ლიდერი?
-ჯერ ერთი, ირაკლი ოქრუაშვილი მათი გუნდის წევრი იყო და მეორეც, ის გაუშვეს საფრანგეთში. ოქრუაშვილს ძალიან ბევრი შეეშალა და საერთოდაც, ირაკლი ოქრუაშვილს ადრით ვანო მერაბიშვილს?! ის მხოლოდ 1 თვე იჯდა ციხეში და შემდეგ გაუშვეს საფრანგეთში.
- და საფრანგეთმა მისცა პოლიტიკური თავშესაფარი. ეს არაფერზე მეტყველებს?
-ჰო, საფრანგეთმა მისცა პოლიტიკური თავშესაფარი, ისევე, როგორც ადეიშვილს აქვს ერთ-ერთ ქვეყანაში, რადგან მან მოასწრო ქვეყნის დატოვება.
-ბატონო გია, ოფიციალურად არცერთი ქვეყნისგან ზურაბ ადეიშვილს პოლიტიკური თავშესაფარი არ აქვს.
- ოფიციალურად არ გაცხადებულა, მაგრამ როგორც მე ვიცი, უნგრეთში აქვს.