Freedom House ვიქტორ იანუკოვიჩს გადადგომისკენ მოუწოდებს
საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაცია Freedom House უკრაინის პრეზიდენტ ვიქტორ იანუკოვიჩს გადადგომისკენ მოუწოდებს. ამის შესახებ ორგანიზაციის მიერ გავრცელებულ განცხადებაშია ნათქვამია.
"პრეზიდენტმა იანუკოვიჩმა უკრაინელ ხალხს შორის ლეგიტიმურობა და ნდობა დაკარგა. ჩვენ არ ვუჭერთ მხარს ქვეყნის მომიტინგეებით მმართველობას, მაგრამ იანუკოვიჩმა ევროკავშირთან ინტეგრაციაზე უარის თქმით და დემონსტრანტთა მოთხოვნების იგნორირებით, კრიზისი შექმნა", - განაცხადა Freedom House-ის პრეზიდენტმა დევიდ კრამერმა.
მისივე თქმით, საუკეთესო, რაც შეიძლება იანუკოვიჩმა საპროტესტო აქციების შეწყვეტისთვის გააკეთოს, ეს თანამდებობიდან გადადგომაა, რათა გზა დაუთმოს ვადამდელ საპრეზიდენტო არჩევნებს.
9 დეკემბერს, კიევში ძალოვნებმა მშვიდობიანი მომიტინგეების ბარიკადები და კარვები დაარბიეს. სპეცრაზმი შეიჭრა ოპოზიციური პარტია "ბატკივშინას" ოფისში და სამ მედიასაშუალებაში.
იხილეთ ვიდეორეპორტაჟები: