სოსო ჯაჭვლიანი ვაჟა-ფშაველას წერილის სასკოლო სახელმძღვანელოში შეტანას მოითხოვს
დეპუტატმა სოსო ჯაჭვლიანმა პრეზიდენტობის კანდიდატს გიორგი მარგველაშვილს ინიციატივით მიმართა, რომ ვაჟა-ფშაველას წერილი -"კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი", სასკოლო სახელმძღვანელოების პირველ გვერდზე, სხვადასხვა ენაზე ნათარგმნი დაიბეჭდოს.
"ვაჟა-ფშაველამ 100 წლის წინ ორ გვერდზე დაწერა წერილი - "კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი". ადამიანი ვერასოდეს ვერ გახდება კოსმოპოლიტი, თუ არ არის პატრიოტი, სხვას ვერასოდეს ვერ გაუგებ, როცა არ გესმის შენი. მე მინდა მივმართო გიორგი მარგველაშვილს, რომ ეს წერილი, რომელიც ორი გვერდიც კი არ არის, სასკოლო სახელმძღვანელობის პირველ გვერდზე დაიბეჭდოს,"- განაცხადა სოსო ჯაჭვლიანმა.
დღესვე პრეზიდენტობის კანდიდატი გიორგი მარგველაშვილი ჯაჭვლიანის ინიციტივას გამოეხმაურა. მისი თქმით, ვაჟას წერილი მართლც განსაკუთრებული წერილია.
"ეს განსაკუთრებული წერილია. ეს წერილი შეიძლება მართლა შევიდეს როგორც კონფლიქტოლოგიის, ისევე ნებისმიერ ქვეყანაში ერთიანი ეთნიკური პრობლემების გადაჭრის სახელმძღვანელოდ. სოსო ამ წერილზე საუბრობდა, მე მართლა ვიზიარებ მის აღტაცებას, იმიტომ რომ ვაჟა-ფშაველამ ეს მე-18 საუკუნის ბოლოს დაწერა, ათას რვაას რომელიღაცა წელში, არ მახსოვს კარგად. მე ყველას მოვუწოდებ, ეს წერილი გადაიკითხოს. პატარა წერილია და სახელმძღვანელოა ისეთი ქვეყნებისთვის, როგორიცაა საქართველო, სადაც მრავალი ეთნოსი ერთად ვაშენებთ ქვეყანას. ბუნებრივია, ამ წერილს უნდა გაეცნოს საქართველოს ყველა მოქალაქე. როგორც გაკეთდება ეს, უკვე სხვა თემაა," – განაცხადა მარგველაშვილმა.
დეპუტატმა სოსო ჯაჭვლიანმა პრეზიდენტობის კანდიდატს გიორგი მარგველაშვილს ინიციატივით მიმართა, რომ ვაჟა-ფშაველას წერილი - "კოსმოპოლიტიზმი და პატრიოტიზმი", სასკოლო სახელმძღვანელოების პირველ გვერდზე, სხვადასხვა ენაზე ნათარგმნი დაიბეჭდოს.