"ბატონმა ბიძინამ შემომთავაზა, თბილისის მერობაზე მეყარა კენჭი"
"კარგი იქნებოდა, როგორც პრეზიდენტობის კანდიდატისთვის, "ქართულ ოცნებას" ჩემთვის დაეჭირა მხარი. ამაზე ლაპარაკი იყო ბიძინა ივანიშვილთან, მაგრამ ეს არ მოხდა და მას უნდა ჰკითხოთ რატომ. ბატონმა ბიძინამ შემომთავაზა, თბილისის მერობაზე მეყარა კენჭი. ვიფიქრე, მაგრამ პრეზიდენტის ამპლუაში უფრო წარმომიდგენია თავი, ვიცი, რა არის გასაკეთებელი და რა უნდა მოვუტანო ქვეყანას. ბიძინა ივანიშვილმა ასეთი რამ შემომთავაზა და ამ დროს ამბობენ, სალომე ზურაბიშვილი ნაწყენიაო. რატომ უნდა ვიყო ნაწყენი? ჩვენ მშვენიერი ურთიერთობა გვაქვს და თუ პრეზიდენტად ამირჩევენ, ძალიან კარგად ვითანამშრომლებ მასთან", - აცხადებს საგარეო საქმეთა ყოფილი მინისტრი სალომე ზურაბიშვილი, რომელმაც საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობა დამოუკიდებელი კანდიდატის სტატუსით არჩია:
- პარტიას რომ წარვედგინე, პროცედურულად გაცილებით ადვილი იქნებოდა საპრეზიდენტო კანდიდატად დარეგისტრირება, მაგრამ ისეთი პრეზიდენტი, როგორიც ახალი კონსტიტუციით არის წარმოდგენილი, არ შეიძლება რომელიმე პარტიის წარდგენილი ან ერთი პარტიის პრეზიდენტი იყოს. საქართველო მივიდა პოლიტიკური განვითარების იმ ეტაპზე, რომ პრეზიდენტად გვჭირდება დამოუკიდებელი ფიგურა, რომელსაც დაევალება ვითარების დაბალანსება და ადამიანის უფლებების გარანტირებულად დაცვა და არ შეიძლება ასეთი პრეზიდენტი რომელიმე პარტიის მიმართ მიკერძოებული იყოს. როდესაც პრეზიდენტი რომელიმე პარტიის წარმომადგენელია, უთუოდ დაიწყებს თავისი პარტიის დაცვას პრინციპით, - ჩემი ხარ და მართალი ხარო. ჩვენ ვნახეთ, რა შედეგი მოჰყვა, როდესაც სააკაშვილმა ვერ გააცნობიერა, რომ ქვეყნის პრეზიდენტი იყო და არა "ნაციონალური მოძრაობის".
- თქვენ არ გაქვთ პარტიული სტრუქტურები, ფული და მაინც გამარჯვების იმედით ერთვებით პრეზიდენტობისთვის ბრძოლაში.
- რადგან მე დამოუკიდებელი კანდიდატი ვიქნები, თითოეულ მოქალაქეს შეუძლია იფიქროს, რომ მე ვიქნები მისი ხმა და მისი დამცველი, როცა პრეზიდენტი გავხდები. არ არის აუცილებელი, ყველა მოქალაქე ჩემს ყველა შეხედულებას იზიარებდეს პოლიტიკურ საკითხებზე. მთავარია, მოქალაქეებში იყოს განცდა, რომ მე მათი დამცველი და ქვეყნის ინტერესების გარეთ გამტანი ვიქნები. დღეს საქართველოს საზღვარგარეთ დამცველი არ ჰყავს და საშინელი სურათი იხატება ჩვენს ქვეყანაზე. "ნაციონალური მოძრაობა" აქტიურად უტევს დღევანდელ ხელისუფლებას ყველა საშუალებით. აქედან მიდის თემები, რომ საქართველო არ არის ტოლერანტული, რომ საქართველო არის ჩამორჩენილი, სიბნელეში მყოფი ქვეყანა, რომელიც არ არის შემწყნარებელი ეთნიკური თუ სხვა სახის უმცირესობებისა. ბავშვობაში, როდესაც ჩვენთან სტუმრები მოდიოდნენ, მთავარი სალაპარაკო თემა იყო, რომ თბილისის ცენტრში არის მართლმადიდებლური ეკლესია, მეჩეთი, სინაგოგა, გრიგორიანული და კათოლიკური ეკლესიები. ჩვენ ამით ვამაყობდით უცხოელებთან. დღეს ეს თემა დაიკარგა.
"ნაციონალები" მიზანმიმართულად ურტყამენ ქართულ ხასიათს, ქართულ ღირებულებებს და ხელისუფლება ამ დროს ინერტულია. სააკაშვილის ხელის შეშლის გამო საელჩოები ყველგან არ ამოქმედებულა. ჩვენი მისიები გაურკვეველ ვითარებაში არიან და ვერ გააქვთ იმის საპირისპირო მესიჯები, რაც "ნაციონალურ მოძრაობას" გააქვს.
ხელისუფლება არ გეგმავს, რა უნდა გაიტანოს ამის საპასუხოდ საზღვარგარეთ, როგორ და რა უნდა ილაპარაკოს საქართველოზე. ჩვენი რეალური სახის ჩვენება მე ეფექტურად და სწრაფად შემიძლია. ვხედავ გზას, როგორ ამოვიდეთ იმ ორმოდან, სადაც ჩაგვაგდეს. საქართველოს ევროპულობას მე ვხედავ შოთა რუსთაველში და ჩვენს ეროვნულ ტრადიციებსა თუ ღირებულებებში. დასავლურობა არის ქართველობა. ჩვენ არავის მიბაძვა არ გვჭირდება, თუმცა რაღაცები სასწავლი გვაქვს. ჩვენ უნდა დავუბრუნდეთ იმ ტრადიციებს, რაც იყო ჩვენი საყრდენი, რითაც ვფასობდით და რითაც ვიყავით ძლიერი, რადგან ყველა ჩვენს ტრადიციაშია ევროპულობის ფესვები.
- თქვენ არ მიპასუხეთ, ფულის გარეშე როგორ აპირებთ საარჩევნო კამპანიის ჩატარებას?
- სულელი არა ვარ და არ ვამტკიცებ, რომ ფული არჩევნებზე საჭირო არ არის, მაგრამ პრეზიდენტს არ უნდა ირჩევდნენ იმის მიხედვით, ის რომ პოსტს დაიკავებს, მე რა სარგებელი მექნებაო. "ოცნების" მხარდამჭერებისგან გამიგონია, ბიძინამ კი გაიმარჯვა, მაგრამ მე რაო? ჩვენ უნდა ვიფიქროთ იმაზე, ქვეყანას რა სარგებელი აქვს ამით. დღეს ყველას შეუძლია ბენზინის ფულის შოვნა, გადაადგილება, ოფისის დაქირავება და პლაკატების დაბეჭდვა. ჩემი საარჩევნო კამპანია დაყრდნობილი იქნება ხალხისგან წამოსულ ინიციატივაზე. მე გამოვაცხადებ ბანკის ანგარიშს და ყველას ვთხოვ, ცოტა მეტი იაქტიურონ, მხოლოდ არჩევნებზე ხმის მოცემა არ იკმარებს, ერთი კოლოფი სიგარეტის საყიდელი ფული მაინც გადმომირიცხოს ყველა მხარდამჭერმა და ჩემთვის ეს საკმარისი იქნება.