"კბილაშვილი საპროკურორო კაცი არ არის"
მიუხედავად იმისა, რომ მთელი ხელისუფლება, აღმასრულებელი თუ საკანონმდებლო, თვით პრემიერ-მინისტრიც კი უკმაყოფილოა მთავარი პროკურორის გადაწყვეტილებით ბედუკაძესთან დაკავშირებით, არჩილ კბილაშვილი პრინციპულად არ აპირებს, გადაწყვეტილებას გადახედოს. დაარღვია თუ არა კანონი კბილაშვილმა, იყო თუ არა ბედუკაძის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან გათავისუფლება შეცდომა და რა შედეგი შეიძლება მოჰყვეს პროკურორის მიერ პრემიერის მითითების უგულებელყოფას, ამის შესახებ ექსპერტი კახა კახიშვილი გვესაუბრება.
- ბატონო კახა, დაარღვია თუ არა კანონი კბილაშვილმა, როდესაც ბედუკაძე სამართლებრივი პასუხისმგებლობიდან გაათავისუფლა?
- ხელისუფლებისა და ოპოზიციის წარმომადგენლები მარტო კბილაშვილზე მსჯელობენ, მე კი ძალიან მაინტერესებს, რატომ არავინ მოითხოვს იმ მოსამართლის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას, ვინც კბილაშვილის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და საბოლოო გადაწყვეტილება გამოიტანა? არანაკლებ საინტერესოა, რატომ გამოიჩინეს ლმობიერება იმ 11 პირის მიმართ, რომლებიც კარანტინის დაშლის კადრებში ჩანდნენ და რომლებიც პატიმრების წამებაში ამხილეს? ვითომ მწამებლების მიმართ გამოტანილი ლმობიერი განაჩენი იმით არის განპირობებული, რომ პროკურატურამ მათთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა? კბილაშვილი ამბობს, რომ ბედუკაძემ მოიპოვა წამების ამსახველი კადრები, რომლებიც საზოგადოებას ანგარების გარეშე გადასცა და ამით ფაქტობრივად პატიმრების წამება დაასრულა. კარგი, მჯერა, მაგრამ 11 მწამებელს რა დამსახურებისთვის შეუმსუბუქეს სასჯელი?
- პროკურატურა გვარწმუნებს, რომ მათაც ითანამშრომლეს გამოძიებასთან.
- მაშინ სადაა ამ ბრალდებულების ჩვენების საფუძველზე გახსნილი საქმეები? ფაქტი ერთია, სახეზეა სისტემური დანაშაული და ჯოხი მხოლოდ ერთ ადამიანზე, დეპარტამენტის ყოფილ თავმჯდომარეზე, დავით ჭაკუაზე გადატეხეს. ისიც მიმალვაშია და ვერ იჭერენ. საინტერესოა, რატომ არ დგება სხვა ყოფილი მაღალი თანამდებობის პირების, მინისტრების - კალმახელიძისა და შაშკინის პასუხისმგებლობის საკითხი? მეც და საზოგადოების დიდი ნაწილიც დარწმუნებული ვართ, რომ ამ ადამინებმა ძალიან კარგად იცოდნენ, რა ხდებოდა სასჯელაღსრულების სისტემაში. თუ არ იცოდნენ, მაინც დამნაშავეები არიან. მაშინ მათ გულგრილობის გამო უნდა წარუდგინონ ბრალი. წესით, იმ პროკურორების პასუხისმგებლობის საკითხიც უნდა დადგეს, რომლებიც სასჯელაღსულებას პროკურატურიდან ზედამხედველობდნენ. ბრალდებულები და მათი ადვოკატები ხმამაღლა აცხადებდნენ, რომ ციხეში ძალმომრეობასა და სექსუალურ ძალადობას ჰქონდა ადგილი. "ნაციონალები" ამის მოსმენისას მხოლოდ იცინოდნენ და ირონიულ განცხადებებს აკეთებდნენ. ასე რომ, დღეს კბილაშვილს კი არ უნდა უსვამდეს კითხვებს "ნაცელიტა", არამედ კბილაშვილს უნდა დაესვა კითხვები მათთვის. რადგან კბილაშვილმა ამას თავი ვერ გაართვა, ახლა იმიტომაც არიან ასეთ დღეში.
- ეს კბილაშვილის სისუსტეზე ხომ არ მეტყველებს?
- რა გითხრათ. სულ ცოტა ხნის წინ ბატონმა არჩილმა განაცხადა, რომ ბედუკაძეზე უარესი დამნაშავეები დღეს ისევ თანამდებობებზე არიან, ზოგიერთი მათგანი დაწინაურდა კიდეცო. მთავარი პროკურორისგან ასეთი განცხადების გაკეთება ძალიან უცნაურია. ეს რიგით მოქალაქეს რომ ეთქვა, სრულიად დავეთანხმებოდი, მაგრამ როდესაც პროკურორი ამბობს, - დანაშაულში ეჭვმიტანილები ისევ თანამდებობებზე არიანო, ძალიან უცნაურია.