"არც ერთი საპრეზიდენტო კანდიდატით არ ვარ აღფრთოვანებული, რომელიც დასახელდა, მათ შორის არც მარგველაშვილით, თუმცა, არც მის გაკრიტიკებას ვაპირებ... მას ვეთანხმებოდი მანამდე, სანამ შრომის კოდექსის მიმართ თავის პოზიციას დააფიქსირებდა", - აცხადებს დეპუტატი კობა დავითაშვილი, რომლის თქმითაც, მარგველაშვილის პრეზიდენტობაზე პასუხისმგებლობას არ იზიარებს, რადგან მისივე თქმით, მის არჩევაში მონაწილეობა არ მიუღია... კობა დავითაშვილს ქვეყანაში მიმდინარე აქტუალურ პროცესებზე ვესაუბრეთ.
- ქვეყანაში არასათანადო სისხლის სამართლის პროცესები მიმდინარეობს, - ყოფილი ხელისუფლებიდან მხოლოდ ერთი ჩინოვნიკი იხდის სასჯელს, ბაჩო ახალაია, მეორე ახლაღა მისცეს პასუხისგებაში, დანარჩენები კი მხოლოდ იდევნებიან. სასამართლო სისტემამ ტენდენცია დაამკვიდრა - ძებნას აცხადებენ მათზე, ვინც ისედაც გაქცეულია, მაგალითად, კეზერაშვილი და ეზუგბაია; ხოლო ვინც საქართველოშია, გირაოთი უშვებენ, თუნდაც ზურაბ ჭიაბერაშვილს... თუმცა, ისიც უნდა აღვნიშნო, რომ გირაოთი გარეთ გამოშვებული მერაბიშვილი რომ გვენახა, იმის მანიშნებელი იქნებოდა, რომ ის წინა ხელისუფლების მეგობარმა მოსამართლეებმა გაასამართლეს.
- კოტე კუბლაშვილმა განაცხადა, რომ მართლმსაჯულება თანდათან დემოკრატიისკენ მიდის...
- უკეთუ არა ვიხილო, არა ვირწმუნო... ჩემი კოლეგები ამბობდნენ, საკმარისია მოსამართლეების წნეხისგან გათავისუფლება და მათში სინდისი გაიღვიძებსო, მაგრამ ასე არ მოხდა. პრობლემა მხოლოდ კუბლაშვილში არ მდგომარეობდა, ბევრი მათგანი, რბილად რომ ვთქვათ, ცუდ საქმეებშია გარეული... ვნახოთ, რა მოხდება, თუ დროთა განმავლობაში გაირკვევა, რომ ჩემი კოლეგები მართლები არიან, მადლობელი ვიქნები, შარზე კი არ ვარ.
- როგორ ფიქრობთ, შესაძლოა, გამოძიება პრეზიდენტამდეც მივიდეს?
- აბა, მერაბიშვილი როდის იყო, გადაწყვეტილებებს დამოუკიდებლად იღებდა?.. მაგალითად, მე წავიდოდი მერაბიშვილთან საპროცესო გარიგებაზე, თუკი ის სააკაშვილის წინააღმდეგ მისცემდა ჩვენებას... ისე კი, რასაც ვხედავ, სააკაშვილი მერაბიშვილის დაპატიმრების გამო მაინცდამაინც დადარდიანებული არ ჩანს. ბოლო დროს, მათ ურთიერთობას დიდი სიყვარული არ ეტყობა.