- ახლა ისიც გვითხარი - გია ხუხაშვილს რატომ გადაეკიდე?..
- როცა ქვეყანაში ვიღაცაზე ჭორები გროვდება, ვალდებული ვართ, რომ იმაზე ვიხუმროთ. ბოლო დროს ხუხაშვილზე ბევრი დაიწერა. ყველგან ის ჩანდა და სულ მის შეხედულებებს ვისმენდით, ამიტომ გადავწყვიტეთ, რომ ამ კაცზე გვეხუმრა. მერე რა? ნოდარ ხადურზეც ხომ ვხუმრობდით, "ასლარიარდერ" ბაჩუკი ქარდავაზეც ბევრს ვლაპარაკობდით, შალვა ნათელაშვილზეც და ა.შ. ახლა პერიოდი აქვს ასეთი ხუხაშვილს და ცოტა ხანს გაგვიძლოს, არა უშავს. ალბათ მალე შევეშვებით...
- ისე, ბოლო პერიოდში სულ ახალ ხელისუფლებაზე ხუმრობ...
- ასე ბევრი, "ოცნების" მომხრე ადამიანი ფიქრობს. მოდი, "ვანოს შოუს" ისტორიას გადავავლოთ თვალი: არსებობს 2011-12 წლის კადრები, სადაც ბევრი ხუმრობა მქონდა პრეზიდენტზე. "ბანერზე გახსნილი ქარხნები" ჩემი აგორებულია, პრეზიდენტის მხარდამჭერ ხალხს რომ აქეთ-იქით დაატარებდნენ, მაგაზეც ვხუმრობდი. მოკლედ, მიშაზე იმდენს ვხუმრობდი, რომ შესაძლოა, ეს თვითონაც არ მოსწონდა. როცა ხელისუფლება შეიცვალა, "ნაციონალებზე" სახუმარო თემები ამოიწურა. ყველა ამბობს, თითქოს ვიღაცის დაკვეთას ვასრულებ. გეფიცებით, არასოდეს არავის დაკვეთა არ შემისრულებია.
- ყოველ შემთხვევაში, დაუკვეთავად "ოცნებაზე" ხუმრობა პრეზიდენტს ისე მოსწონს, რომ კორპორაციულ საღამოზეც კი გესტუმრათ...
- პარასკევ დღეს ჩვენი პრეზიდენტისა და პრემიერ-მინისტრის პაროდისტები პირველად გამოვაჩინეთ ეთერში. ეს იყო მათი მუსიკალური შეჯიბრება, რამაც საზოგადოებაში ისეთი ხმაური გამოიწვია, რომ ალბათ ეს გადაცემა პრეზიდენტმაც ნახა. მეორე დღეს გვქონდა "კომედი არხის" კორპორაციული ქეიფი. წინა დღის გადაცემის ნახვის შემდეგ, პრეზიდენტმა ამ ორი პაროდისტის გაცნობა გადაწყვიტა. დაემთხვა, რომ მეორე დღეს კორპორაციული საღამო გვქონდა და იქ მოვიდა.
- დაუპატიჟებლად მოვიდა?
- კი, მაგრამ მერე რა, სტუმარი ხომ ღვთისაა! იქ მხოლოდ ნახევარ საათს გაჩერდა. მე მისულიც არ ვიყავი, პრეზიდენტი რომ მივიდა. მეგობრებმა დამირეკეს და ეს ამბავი მაცნობეს. ის პაროდისტებს გაესაუბრა და ცოტა ხანში წავიდა კიდეც. რა არის ამაში საგანგაშო?
- ისევ პრეზიდენტის ჯამბაზი ხარ?
- არასოდეს არავისი ჯამბაზი არ ვყოფილვარ.
- საკუთარ თავზე ასე თვითონვე ამბობდი.
- მართალი ხარ, ეგ ხუმრობაც ჩემი აგორებულია. ბევრი ადამიანი მეძახდა ასე და ვიფიქრე, რაღა სხვამ მეძახოს, თვითონ დავუძახებ ჩემს თავს-მეთქი. ეს ჩვეულებრივი თვითკრიტიკა იყო. გადაცემისთვის ყველაზე მომგებიანი სწორედ თვითკრიტიკაა.
- ვანო მერაბიშვილის დაბადების დღეზეც საპატიო სტუმარი იყავი...
- მერე რა? ის ხომ პოლიტიკური ფიგურა აღარ არის? შესაბამისად, მაქვს უფლება, რომ დამპატიჟოს სადმე და წავიდე. ნოდარ ხადურმაც დამპატიჟა რესტორანში და წავედი, სადაც "ოცნების" წარმომადგენელი ბევრი ცნობილი პოლიტიკოსი იყო, მერე რა? ვანოზეც ჩვეულებრივად ვაგრძელებ ხუმრობას და - ხადურზეც.
- ვანო ხელისუფლებაში რომ იყო, მაშინაც გეპატიჟებოდა დაბადების დღეებზე?
- არა. ახლა უბრალოდ დაემთხვა ჩემს გადაცემაში მისი სტუმრობა და დაბადების დღეზე დამპატიჟა.
- ძალზე ხშირად, თქვენი და მოწინააღმდეგე გუნდის ხუმრობები და სტუმრებიც ერთმანეთს ემთხვევა...
- ჩვენს ერთადერთ კონკურენტად, რომელთანაც ყოველთვის შემოქმედებითი პაექრობა გვაქვს, "ღამის შოუს" სტუდიას აღვიქვამთ, რადგან მსგავსი ტიპის პროექტები გვაქვს. საქართველოში ყველაზე პოპულარული ადამიანი პოლიტიკოსია და არა - მომღერალი ან მსახიობი. სხვა ქვეყნებში მსგავსი ტიპის გადაცემებში პოლიტიკას საერთოდ არც ახსენებენ - სულ სხვა სფეროებზე ხუმრობენ, ჩვენთან კი პოლიტიკაა აქტუალური. სწორედ ეს არის მიზეზი, რომ ჩვენი და მოწინააღმდეგე გუნდის ხუმრობები და სტუმრები ერთმანეთს ემთხვევა.
- თქვენი გადაცემის რეიტინგებიც თანაბარია?
- საკუთარ თავზე ლაპარაკი არ მიყვარს, მაგრამ თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ რეიტინგებით ყოველთვის ვჯობნით. ისინი 9 საათზე იწყებენ გადაცემას, ჩვენ - 12-ის 20 წუთზე. შეცდომაა, რომ მსგავსი ფორმატის გადაცემა საღამოს 9 საათზე და თანაც, არასამუშაო დღეს გადის ეთერში. პრაქტიკიდან გამომდინარე, ასეთი ფორმატის გადაცემები ამერიკასა და რუსეთშიც სამუშაო დღეს გადის ეთერში.