გენერალი ქალის გზა "ნაცმოძრაობიდან" "ქართულ ოცნებამდე"
პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის ხელმძღვანელი ირინა იმერლიშვილი ერთადერთი ქალია საქართველოში, რომელიც გენერალ-მაიორის წოდებას ატარებს. გენერალი იმერლიშვილი დარწმუნებულია, რომ "ქართული ოცნება" დაპირებებს პირნათლად შეასრულებს და მას არჩევნების გაყალბება არასდროს დასჭირდება.
ირინა იმერლიშვილი:
- ამაყი და ბედნიერი ვარ, რომ მეც მიმიძღვის წვლილი ქართული პარლამენტარიზმის ჩამოყალიბებაში. ეს იყო პერიოდი, როდესაც კონსტიტუციაში გვეწერა, რომ ჩვენი კანონმდებლობა ევროკანონმდებლობასთან შესაბამისობაში უნდა მოსულიყო. პარლამენტი მაშინ 12 საათი მუშაობდა და მეც სულ სხდომაზე ვიჯექი.
- ამან განაპირობა თქვენი პროფესიის შეცვლა?
- იურიდიულ ფაკულტეტზე ძალიან მარტივად ჩავაბარე. ზედმიწევნით ვიცოდი არა მარტო კანონი, არამედ ვისი ცვლილება შევიდა, ვისი - დაიბლოკა, რა არგუმენტები იყო და ა.შ. მაშინ თავიდან დაიწერა სამოქალაქო და სისხლის სამართლის კოდექსები... მანამდე ნამდვილად არ მიფიქრია იურისტობაზე. ჩემი ინტერესის სფერო ჟურნალისტიკა იყო და ამ მიმართულებით მეორადი ფაკულტეტიც დავამთავრე. სერიოზულად ვფიქრობდი ეკოლოგობას, ასპირანტურაშიც ჩავაბარე და ვაპირებდი, მეცნიერებას გავყოლოდი. ყველა ჩემს ჯგუფელს, კურსელს უკვირს, რომ პროფესია შევიცვალე. ამას სერიოზულად არ უყურებდნენ ჩემი მშობლებიც. ფიქრობდნენ, იურისტის დიპლომი მხოლოდ სამსახურისთვის მჭირდებოდა, მაგრამ ახლა ჩემი საქმიანობის სფერო სამართალია! პარლამენტში 1994-2000 წლებში სხვადასხვა თანამდებობაზე ვიმუშავე. ბოლოს საკანონმდებლო დარგში აპარატის უფროსის მოადგილე ვიყავი, შემდეგ იუსტიციის სამინისტროში წავედი.
- მიხეილ სააკაშვილთან მეგობრობდით?
- მასთან განსაკუთრებული მეგობრობა არ მაკავშირებდა, მაგრამ იუსტიციის მინისტრი რომ გახდა, პირველსავე დღეს, მე და კოტე კუბლაშვილს, რომელიც პარლამენტში იურიდიულ კომიტეტში მუშაობდა, მოადგილეობა შემოგვთავაზა. მეორე დილით ჯერ უშიშროების საბჭოში, ნუგზარ საჯაიასთან, შემდეგ - პრეზიდენტ შევარდნაძესან გასაუბრებაზე აღმოვჩნდით და მოადგილეებად დავინიშნეთ. მაშინ "კონტექსტიდან ამოვარდნილი" სამინისტრო ვიყავით. რამდენჯერმე მთავრობის სხდომაზე შევარდნაძემ "მიშა და მისი საბავშვო ბაღიც" კი გვიწოდა. ახალგაზრდებს სხვანაირი მიდგომა, ხედვა გვქონდა. ჩვენმა სამინისტრომ დაიწყო ის გარდატეხა, რაც შემდეგ "ვარდების რევოლუციით" დაგვირგვინდა.
- კომფორტულად გრძნობდით თავს მომავალ პრეზიდენტთან?
- თუ ის თავისი გუნდის წევრად მიგიჩნევს და გენდობა, მაშინ კომფორტულია მასთან მუშაობა. ერთი წლის თავზე, სააკაშვილმა მაჟორიტარობა გადაწყვიტა და სამინისტროდან წავიდა. ერთადერთი, ვინც მას გაჰყვა, ირაკლი ოქრუაშვილი იყო. ისინი ახლო მეგობრები იყვნენ. თანამშრომლების დიდი ნაწილი სამინისტროში დავრჩით. ზოგი ნახევარი წლის შემდეგ წავიდა, მაგალითად, - გიორგი არველაძე, რომელიც ერთ-ერთ დეპარტამენტს ხელმძღვანელობდა. წესით, მინისტრის წასვლის შემდეგ მოადგილეებიც ავტომატურად გადამდგრები არიან, მაგრამ როცა მიშა როლანდ გილიგაშვილმა შეცვალა, მოადგილეობა შემომთავაზა და 2 წელიწადი მასთან ვიმუშავე. ძალიან მძიმე პერიოდი გახლდათ, - ხშირი იყო ციხეებიდან გაქცევები... გილიგაშვილი რომ გაათავისუფლეს, ნახევარი წლის განმავლობაში მინისტრის გარეშე ვმუშაობდით. ამასობაში "ვარდების რევოლუციაც" მოხდა.
- ალბათ, თქვენც აქტიურად იყავით ჩართული იმ პროცესებში, არა?
- "ვარდების რევოლუციას" შორიდან თანავუგრძნობდი, მაგრამ საჯარო მოხელე გახლდით, გაცნობიერებული მქონდა, სად ვმუშაობდი და საჭიროდ არ მიმაჩნდა, ეთქვათ, - მინისტრის მოადგილე ჩვენკენ გადმოვიდაო. მოკლედ, აქციებში არ ვმონაწილეობდი, მაგრამ თანავუგრძნობდი. მათ გვერდით ბევრი ჩინოსანი იდგა, მაგრამ არა იუსტიციის სამინისტროდან.
- ზურაბ ადეიშვილთან მუშაობაზე უარი რატომ თქვით?
- რევოლუციიდან ძალიან მალე, რამდენიმე დღეში, დაიწყო ძალადობა კონსტიტუციაზე, კონსტიტუციას საკუთარ თავზე ირგებდნენ. ზურაბ ადეიშვილი მინისტრი რომ გახდა, იქ დავხვდი. ჩვენს ურთიერთობას შეიძლება მეგობრული დავარქვათ, მაგრამ მიუხედავად ამისა, მათთან ერთად, ჩემი ხელისუფლებაში ყოფნა არასწორად მივიჩნიე და წამოვედი.
- თუ ადეიშვილთან მეგობრობდით, რატომ მიიღეთ ეს გადაწყვეტილება?
- ისე წამოვედი, ზურას არც შევხვედრივარ. მეუბნებოდნენ, რომ ის ამის გამო განაწყენებული იყო. 2003 წლის 31 დეკემბერს ნინო ბურჯანაძემ დამირეკა და მითხრა, შენს განცხადებას ხელს არ მოვაწერო (ყველას უკვირდა ჩემი ის ნაბიჯი). ვუთხარი, რომ გადაწყვეტილებას არ შევცვლიდი... ირაკლი ოქრუაშვილი მინისტრად რომ დაენიშნათ, მასთან ვერ ვიმუშავებდი, ადეიშვილთან კი მუშაობის პრობლემა არ მქონდა. მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ შემდგომში მის ნამოქმედარს ვეთანხმებოდი. უბრალოდ, მიმაჩნდა, რომ ამ ხალხთან ერთად, ხელისუფლებაში ჩემი ყოფნა არასწორი იქნებოდა. ჩემი გადაწყვეტილებიდან 3-4 თვეში, როდესაც ოჯახის წევრები მიხვდნენ, რომ არც ერთ სტრუქტურაში მუშაობას არ ვაპირებდი, სამსახურებიდან ისინიც წამოვიდნენ. ჩემი მეუღლე მაშინ თბილისის კეთილმოწყობის სამსახურის უფროსი გახლდათ (სააკაშვილი საკრებულოს ხელმძღვანელი რომ გახდა, იმ თანამდებობაზე მაშინ წაიყვანა) და სამსახურიდან ისიც წამოვიდა. სამსახური დატოვა ჩემმა დედამთილმაც. მათი რძალი რომ გავხდი, ის სტატისტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გახლდათ... აშკარა იყო, ქვეყანა დიქტატორული მმართველობისკენ წავიდა. დაიწყო ადამიანებისთვის ქონების წართმევა. პრაქტიკულად, ოჯახი არ დარჩენილა, რომელსაც ის ხელისუფლება არ შეეხო. ძალიან დიდი ხანი სახლში ვიყავი და მთელ ოჯახს მძიმე პერიოდი გვქონდა, რადგან ყველანი უმუშევრები გახლდით.
- პოლიტიკაში დაბრუნება დავით უსუფაშვილმა შემოგთავაზათ?
- 2006 წელს დათო უსუფაშვილმა დამირეკა და მითხრა, რომ ადგილობრივ არჩევნებზე მათი კანდიდატი (საბურთალოს რაიონში) ვყოფილიყავი და მოვბრუნდი პოლიტიკაში, თუმცა გასაგები მიზეზების გამო, ვერ გავიმარჯვე... როდესაც პოლიტიკაში ივანიშვილი გამოჩნდა, მივიჩნიე, რომ ეს ის ადამიანი იყო, რომლის გარშემოც უნდა გავერთიანებულიყავით და გავხდი კიდეც "ქართული ოცნების" წევრი. ის რომ არ გამოჩენილიყო, არ ვიცი, ამ სისტემას რა დაანგრევდა. მან ხალხს "იმედი" ჩაუსახა...
- უსუფაშვილმა "ქართულ ოცნებაში" გადასვლა მოგიწონათ?
- უმრავლესობა მაინც ერთი გუნდი ვართ. მართალია, ერთ ფრაქციაში არ ვართ, მაგრამ ამაში ცუდს ვერაფერს ვხედავ.
- პარლამენტში საპასუხისმგებლო თანამდებობა გიკავიათ, თქვენი ძველი მეგობარი, ხათუნა გოგორიშვილი, წლების მანძილზე ამ თანამდებობაზე იყო. უცნაური დამთხვევაა, ისიც პროფესიით ბიოლოგია... როგორც ამბობენ, მან არჩევნების გაყალბების საქმეში გარკვეული ხრიკები იცის, ის ხრიკები წესით, თქვენც უნდა იცოდეთ, რადგან მასთან ერთად მუშაობდით. თუ თქვენს პარტიას დასჭირდა, იმ მეთოდებს გამოიყენებთ?