15 ოქტომბერს გაზეთ "კვირის პალიტრაში" (N42) დაიბეჭდა ინტერვიუ საქართველოს სამხედრო-საზღვაო ძალების სარდლის ყოფილ მოადგილესთან, ამჟამად ძებნილ ვიქტორ ჭელიძესა და ციხის სკანდალური კადრების გამავრცელებელ ვლადიმერ ბედუკაძესთან, სახელწოდებით "ციხის სკანდალის სკანდალური გაგრძელება", რომლის ავტორიც ამავე გაზეთის ჟურნალისტი ეკა ასათიანი გახლავთ. ერთი თვის შემდეგ ჟურნალისტმა ირმა ინაშვილმა ჯერ გაზეთ "კვირის ქრონიკის", შემდეგ კი "ალიას" (N87 13.11.2012 წ.) ფურცლებიდან (დაფინანსებულ მასალაში) ეკა ასათიანის მისამართით განაცხადა, "ჟურნალისტმა ეკა ასათიანმა ყველა ჟურნალისტური სტანდარტის დარღვევით "კვირის პალიტრაში" დაკვეთილი სტატია დაბეჭდა". რა მოტივი ამოძრავებდა ინაშვილს, რატომ აღეძრა სურვილი ერთი თვის შემდეგ ეპასუხა კოლეგისთვის, ამ საკითხზე კომენტარი ორივე ჟურნალისტს ვთხოვეთ:
ირმა ინაშვილი: - როგორც ჟურნალისტმა, არა მხოლოდ ორივე მხარეს უნდა სთხოვო კომენტარი, არამედ საკითხიც უნდა შეისწავლო და მოიპოვო მეტ-ნაკლებად ობიექტური ინფორმაცია. ნებისმიერ ვერსიასა თუ მოსაზრებაზე სტატიის აგება დაუშვებელია. მე კი მიმაჩნია, რომ ეს ინტერვიუ აბსოლუტურად აბსურდულ, არასაჭირო და საზოგადოებისთვის არასაინტერესო თემაზე იყო აგებული. ჩემი კომენტარიც კი ხელოვნურად იყო ჩაწერილი, რადგან არ უნდა ვაკეთებდე კომენტარს აბსურდულ და იდიოტურ თემებზე.
- კომენტარის ხელოვნურად ჩაწერაში რას გულისხმობთ?
- ვგულისხმობ, რომ კომენტარის გაკეთება აბსურდულ თემაზე მომიხდა. ჟურნალისტი მხოლოდ ინტერვიუს არ უნდა წერდეს, ჟურნალისტმა, პირველ რიგში, უნდა შეისწავლოს საკითხი.
ეკა ასათიანი: - ყველაფერი ასე დაიწყო: ინტერვიუ ჩავწერე ლადო ბედუკაძესა და ვიქტორ ჭელიძესთან, რომლებიც თავად შემეხმიანენ. მათ განაცხადეს, რომ ირმა ინაშვილს პატიმრების წამების ამსახველი ვიდეომასალის მოპოვებაში წვლილი არ მიუძღოდა. მის წინააღმდეგ არაერთი არგუმენტი გამოითქვა. ამის შემდეგ ჟურნალისტს დავურეკე და მის საწინააღმდეგო განცხადებებზე კომენტარი ვთხოვე. დამრჩა შთაბეჭდილება, რომ ქალბატონი ინაშვილი შეწუხებულია, სათქმელი დამაჯერებლად რომ ვერ გამოთქვა. მისი კომენტარი ჩავწერე ყველა წესების დაცვით, შეეძლო ბრალდებებზე ეპასუხა და საზოგადოებაც თავის სიმართლეში დაერწმუნებინა. გაუგებარია, კიდევ ვისთან უნდა გადამემოწმებინა მისი "სიმართლე"?
გავოცდი, რომ ირმა ინაშვილმა 2012 წლის 15 ოქტომბერს გამოქვეყნებულ მასალას ერთი თვის შემდეგ უპასუხა(?!). კიდევ უფრო მეტად გამაოცა იმან, რომ მან ჟურნალისტური სტანდარტის დარღვევაში დამადანაშაულა. მინდა, მივმართო ირმა ინაშვილს, უკაცრავად, მაგრამ ირმა, იცით კი, რას ნიშნავს ჟურნალისტური სტანდარტი?! თუ იცით და მაინც ამ აბსურდულ განცხადებას აკეთებთ, გამოდის, თვითონ ასრულებთ მავანის დაკვეთას. ალბათ, ეს თქვენთვის არც ისე ძნელია, რადგან ბევრჯერ დაგადანაშაულეს დაკვეთების შესრულებაში, მაგრამ არა მგონია სხვებზეც საკუთარი გადმოსახედიდან საუბარი, სწორი იყოს. მე კი ვფიქრობ, პროფესიული ღირსებისა და პასუხისმგებლობის საკითხი საკმაოდ კარგად მაქვს გათვითცნობიერებული. რადგან სიტყვა "დაკვეთა" ახსენეთ, მაინც ჩაგეძიებით, ვინ დამიკვეთა ამ ინტერვიუს გამოქვეყნება, ან რის ფასად, იქნებ დაგეზუსტებინათ...
ინაშვილი ამბობს, რომ თურმე რაღაც სტატია მოვამზადე და ამისთვის ცხრა მხარე უნდა გადამემოწმებინა. ისეთი შთაბეჭდილება მრჩება, რომ მას არც ჟანრების თემის შესახებ სმენია ჟურნალისტიკაში. ქალბატონ ირმას ავუხსნი, რომ ინტერვიუ არის ერთ-ერთი ჟანრი, რომელიც სტატიაში არ უნდა აგერიოს. ჩემი აზრით, მას ის აღელვებს, მისი მისამართით გამოთქმულ ბრალდებებს ძალიან სუსტად რომ უპასუხა. აღნიშნული მასალის გამოქვეყნებიდან რამდენიმე დღეში კი პრესკონფერენციაც გამართა და აღიარა, რომ იცრუა მაშინ, როცა საზოგადოებას არწმუნებდა, შს მინისტრის მოადგილემ გადმომცა პატიმრების წამების ამსახველი ვიდეომასალაო(?!). საინტერესოა, ინტერვიუს გამოქვეყნების წინ კიდევ რა მოკვლევა უნდა ჩამეტარებინა?! როგორ გამეგო, ინაშვილმა როდის იცრუა და როდის - არა?! როგორ ჰგონია ქალბატონ ირმას, რომ არა გაზეთი "კვირის პალიტრა" და ჟურნალისტი ეკა ასათიანი, მის წინააღმდეგ გამოთქმული ბრალდებები სხვა მედიასაშუალებებით არ გავრცელდებოდა (გავრცელდა კიდეც)?! არ გამოვრიცხავ, რომ მისი ცილისმწამებლური და ღირსების შემლახავი განცხადების გამო (რაც "ქრონიკისა" და "ალიას" ზემოთ დასახელებულ ნომრებში დაიბეჭდა) სასამართლოს მივმართო. ვეჭვობ, ირმა ინაშვილს გამოქვეყნებულ მასალაზე პასუხის ერთი თვის შემდეგ გაცემა, თანაც დაფინანსებული სტატიით (?!) ტყუილუბრალოდ არ გახსენებია. არ არის გამორცხული, მან დაკვეთა მიიღო, თავს დასხმოდა სწორედ სანდოობითა და ჟურნალისტური სტანდარტების დაცვით გამორჩეულ მედიასაშუალებას და მის ჟურნალისტს. შესაძლოა, ვიღაცას სურს, ირმა ინაშვილის ხელით ესროლოს ლაფი მიუკერძოებელ მედიასაშუალებებს, მაგრამ ვერ ხვდებიან, რომ ამ საქციელით მხოლოდ საკუთარ თავს გაიჭუჭყიანებენ.