რატომ გახშირდა დანაშაული?
ბოლო დროს გახშირებულმა დანაშაულებრივმა ქმედებებმა საზოგადოება, ცოტა არ იყოს, შეაშინა. არავინ დაობს, რომ წინა ხელისუფლების ერთ-ერთი მიღწევა ქვეყნის მასშტაბით კრიმინალური დანაშაულის შემცირება იყო. სხვა საკითხია, ეს რის ფასად და რის ხარჯზე ხდებოდა, მაგრამ ფაქტია, რომ ადამიანის პირადი უსაფრთხოება გარკვეულ დონეზე (თუ ხელისუფლების წევრებთან და მომხრეებთან ინტერესთა გადაკვეთა არ მოხდებოდა) დაცული იყო... მას შემდეგ, რაც არჩევნების გზით ხელისუფლება შეიცვალა, სანამ ახალი მთავრობა დამტკიცდებოდა და მართვის სადავეებს ხელში აიღებდა, კრიმინალურმა დანაშაულებმა იჩინა თავი. არადა, საზოგადოების ნაწილს დიდი იმედი ჰქონდა, რომ ადამიანების მენტალობა შეიცვალა და კრიმინალის ჩამდენთა რაოდენობა მკვეთრად შემცირდა, მაგრამ ჯერ კიდევ გარდამავალმა პროცესმა დაგვანახა, რომ ასე არ ყოფილა. ეს ეხება როგორც თბილისს, ისე მთელ საქართველოს...
არადა, იმ რამდენიმე დღის განმავლობაში "მოშვებული" პატრულის თანამშრომლები თითქოს ჩვეულებრივ რეჟიმში ასრულებენ თავიანთ მოვალეობას, მაგრამ მაინც დღე არ გავა ინტერნეტსაიტების, ფორუმებისა და სოციალური ქსელების მომხმარებლებმა წვრილმანი თუ მძიმე კანონდარღვებების შესახებ არ გაავრცელონ ინფორმაცია. ეს ეხება მანქანისა და ბინის ძარცვას, ყაჩაღობასა თუ ქურდობას.
არადა, შსს-ს ახალმა მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა დანაშაულის მიმართ ნულოვანი ტოლერანტობა გამოაცხადა და თანამშრომლებს მოუწოდა, ჩვეულ რეჟიმში ემუშავათ.
ჭორის დონეზე გავრცელდა, თუმცა არც ერთი წყაროთი არ დადასტურებულა ინფორმაცია მათი შემცირების შესახებ, მაგრამ გახშირებული დანაშაულის შესახებ მაინც გვესმის.
ირინა დიასამიძე, ვარკეთილის რაიონის მკვიდრი:
- ჩემს უბანში ორი დღის განმავლობაში 6 ბინა გატეხეს. ბოლოს აღარც მახსოვს, ასეთი რამ როდის მოხდა... მართალი გითხრათ, ცოტა იმედგაცრუებული ვარ, არ მეგონა, თუ ასე განვითარდებოდა მოვლენები. პატრული წინ და უკან დასეირნობს, დანაშაული კი მაინც ხდება. თვალს ხუჭავენ ბოროტმოქმედებზე თუ მართლა ვერ ამჩნევენ? და თუ ვერ ამჩნევენ, რატომ? ჩვენ, პირადადად მე და ჩემს ოჯახს ამისთვის არ მიგვიცია ხმა, უკეთესობა გვინდოდა და უარესი მივიღეთ?.. პირველ დღეებში ვამბობდით, ჯერ მინისტრები არ დაუმტკიცებიათ და ამიტომ სარგებლობენ-თქო, მაგრამ ახლა რაღა უშლით ხელს?.. იმედია, არ გვეტყვიან, ცოტაც გვაცალეთო, ხალხს ძალიან ცუდად ახსოვს ავადსახსენებელი წლები და არც მე, და დარწმუნებული ვარ, არც სხვას იმ დროში დაბრუნება არ უნდა.