ლალი მოროშკინა - "თუ "ნაციონალური მოძრაობა" უმრავლესობაში მოვა, ევროპას პოლიტიკურ თავშესაფარს ვთხოვ"
იმ შემთხვევაში, თუ "ნაციონალური მოძრაობა" პირველ ოქტომბერს გამართული არჩევნების შემდეგ უმრავლესობაში მოვა, ევროპას პოლიტიკურ თავშესაფარს ვთხოვ , - ამის შესახებ ჟურნალისტმა და ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორმა ლალი მოროშკინამ "ინტერპრესნიუსის" ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი განმარტებით, ჟურნალისტური გამოძიების მიზნით, როლანდ ახალაიას კომენტარის მოსაპოვებლად ზუგდიდში ჩავიდა, სადაც გაურკვეველი პირები დაყვებოდნენ; ზუგდიდის შტაბში კი, როგორც მოროშკინმა აღნიშნა, მხარდაჭერა გამოუცხადა "ქართულ ოცნებას", საკუთარი მხარდაჭერა გადაცემა "შალვა რამიშვილის დილაშიც" დააფიქსირა, რის გამოც, საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტში პროფესორის თანამდებობიდან პოლიტიკური ნიშნით გაათავისუფლეს.
"სასწავლო წლის დაწყების წინ, უნივერსიტეტში გამოვცხადდი, სადაც რექტორმა გია კავთუაშვილმა, მითხრა, რომ ის, როგორც ბიზნესმენი შევიწროებული იყო და ჩემს გამო, მისი ბიზნესი საფრთხეში იმყოფებოდა. ხელფასს შემინარჩუნებდნენ თუ ვიქნებოდი ჩუმად და არ ვიხმაურებდი. ეს ჩემთვის შეურაცხმყოფელია",- განაცხადა მოროშკინამ.
მისივე თქმით, მისი გათავისუფლების ერთ-ერთი მიზეზი წიგნის "გისოსებს მიღმა საქართველოა" ავტორობა იყო. მოროშკინას შეფასებით, ყველა სასწავლებელში სოდ-ისა და კუდ-ის წარმომადგენლები სხედან და სავარაუდოდ, მათგან მიიღო რექტორმა მითითება მოროშკინას სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. მისივე თქმით, იმ შემთხვევაში, თუ მმართველმა გუნდმა ძალაუფლება შეინარჩუნა, ამ ქვეყანაში აღარ დაედგომება.