ამერიკული გამოცემა Atlantic-ი Signal-ის მესენჯერში, ამერიკელი ოფიციალური პირების ჩატის შესახებ კიდევ ერთ სტატიას აქვეყნებს, სადაც მიმოწერის “სქრინშოთებია“ წარმოდგენილი.
ახალ დეტალებში, სხვა საკითხებთან ერთად, ჩანს აშშ-ის თავდაცვის მდივნის პიტ ჰეგსეტის 15 მარტის დილის (აშშ-ს სამხედრო თვითმფრინავების აფრენამდე 31 წუთით ადრე) შეტყობინება, რომელშიც იემენში “ჰუსიტების“ პოზიციებზე დაგეგმილი თავდასხმების ზუსტი დროის და თავდასხმის იარაღებზეა საუბარი (F-18 გამანადგურებლები, თვითმფრინავები და ტომაჰავკის რაკეტები).
როგორც სტატიაშია აღნიშნული, Atlantic “როგორც წესი“ არ აქვეყნებს ინფორმაციას ამერიკული სამხედრო ოპერაციების შესახებ, რათა არ შეუქმნას საფრთხე ამერიკელ სამხედროებს, ამიტომ წინა სტატიაში მოთხრობილი იყო ზოგადად - “მოპოვებული ინფორმაციის შინაარსი და არა თავდასხმების კონკრეტული დეტალები".
”თუმცაღა, ჰეგსეტის, ეროვნული დაზვერვის დირექტორის - თულსი გაბარდის, CIA-ს დირექტორის - ჯონ რეტკლიფის და ტრამპის განცხადებებმა, ადმინისტრაციის მრავალი ჩინოვნიკის ბრალდებებთან ერთად, რომ თითქოსდა ჩვენ ვიტყუებოდით Signal-ის შეტყობინებების შინაარსს, დაგვარწმუნა, რომ ხალხმა თავად უნდა წაიკითხოს ტექსტები და დასკვნები თვითონ გააკეთოს,” - გამარტავს Atlantic.
მას შემდეგ, რაც აშშ-ის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ ჩატი არ შეიცავდა გასაიდუმლოებულ ინფორმაციას, Atlantic-მა გადაწყვიტა თეთრ სახლთან გადაემოწმებინა, ხომ არ იქნებოდნენ წინააღმდეგნი, სრული მიმოწერის გამოქვეყნებისა.
”მთელი ეს ამბავი არის ტრამპის მოძულე ადამიანის მიერ მოგონილი მისტიფიკაცია, რომელიც კარგად არის ცნობილი თავისი სენსაციური განცხადებებით,” - თქვა თეთრი სახლის პრესმდივანმა.
“როგორც ვთქვით, ჯგუფში საუბრის დიდი ნაწილი ეხებოდა “ჰუტისებზე“ თავდასხმების ვადებსა და მოიცავდა ტრამპის ადმინისტრაციის წარმომადგენლების კომენტარებს ამერიკის ევროპელი მოკავშირეების ნაკლოვანებების შესახებ.
მაგრამ თავდასხმის დღეს - შაბათს, 15 მარტს - დისკუსია ოპერატიულ დონეზე გადავიდა,“ - წერს გამოცემა.
Centcom, იგივე ცენტრალური სარდლობა, არის შეიარაღებული ძალების საბრძოლო ბრძანება ახლო აღმოსავლეთში.
ტექსტი ჰეგსეთში გრძელდება:
ცოტა ხნის შემდეგ ვიცე-პრეზიდენტმა ჯ.დ. ვენსმა ჯგუფს გაგზავნა შეტყობინება: "მე ვილოცებ გამარჯვებისთვის".
Atlantic-ის ახალი პუბლიკაციის შეფასებისას, დონალდ ტრამპმა სტატიას “ჯადოქრებზე ნადირობა“ უწოდა, თავად გამოცემას “ჩავარდნილი ჟურნალი“, ხოლო ჟურნალისტი ჯეფრი გოლდბერგი “საოცრად საზიზღარ ტიპად“ შეაფასა.
ამავდროულად, როდესაც ჟურნალისტებმა ჰკითხეს, ვინ იყო დამნაშავე მათი კოლეგის საიდუმლო ჩატში ჩართვაში, ტრამპმა დაასახელა თავისი მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში.
“მაიკ უოლცმა აიღო პასუხისმგებლობა. მე მითხრეს, რომ ეს იყო მაიკი”, - თქვა პრეზიდენტმა.
"სრულ პასუხისმგებლობას ვიღებ, ჩატში ჯგუფი მე შევქმენი. ეს სამარცხვინოა და ვაპირებთ საქმე ბოლომდე გამოვიძიოთ“, - განაცხადა მაიკ უოლცმა.
მისი თქმით, ჟურნალისტს, რომელიც დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის ჩატში შეცდომით აღმოჩნდა, არ იცნობს.
"შემიძლია გითხრათ, რომ მას არ ვიცნობ. მისი საშინელი რეპუტაციის შესახებ ვიცი და ის ნამდვილად საშინელი ჟურნალისტია. მას პრეზიდენტი სძულს. მასთან მიმოწერა არ მაქვს და ჩემს ტელეფონში მისი საკონტაქტო ინფორმაცია არ მაქვს. გავარკვევთ, როგორ მოხდა ეს“, - აღნიშნა უოლცმა.
24 მარტს, Atlantic-ის მთავარმა რედაქტორმა ჯეფრი გოლდბერგმა განაცხადა, რომ იგი შემთხვევით დაემატა აშშ-ს ადმინისტრაციის მაღალჩინოსნების ჩატში, რომლებიც განიხილავდნენ იემენში 15 მარტს დაწყებული ოპერაციის დეტალებს.
მოგვიანებით თეთრმა სახლმა დაადასტურა ჩატის შეტყობინებების ავთენტურობა, მაგრამ განაცხადა, რომ ჯგუფში აუტსაიდერის ჩართვა საფრთხეს არ უქმნის ეროვნულ უსაფრთხოებას.