დიდთოვლობას ამ დრომდე ებრძვიან იმერეთში. თოვლია რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტში. სამხარეო ადმინისტრაციის ინფორმაციით, ამ დროისთვის 148 ერთეული ტექნიკით მიმდინარეობს თოვლის საფარისგან წმენდის სამუშაოები. , ჩაკეტილია მაღალმთიანი ზონის 149 სოფელი, სადაც თოვლის საფარი ორ მეტრამდეა.
პრობლემების ელექტროენერგიის მიწოდების მხრივაც. ელექტროენერგია არ მიეწოდება 29 790 აბონენტს, ბუნებრივი აირი კი 237 აბონენტს. მუნიციპალიტეტების ზოგიერთ სკოლებში და ბაღებში სწავლის პროცესი შეჩერებულია.
სოციალურ ქსელში შექმნილია ჯგუფი "იმერლების დასახმარებლად", სადაც დღეში უამრავი პოსტი იდება - მოქალაქეები სხვადასხვა სოფლიდან დახმარებას ითხოვენ. ერთ-ერთი პოსტი ხარაგაულის რაიონის სოფელ მარელისში არსებულ ვითარებას ეხება.
"ხარაგაულის რაიონი სოფელი მარელისი. 6 დღეა გადაუღებლად თოვს - არც გზები გაწმენდილა და დღეს სინათლეც ჩაქრა. 3 მცირეწლოვანი ბავშვი და ასაკოვანი ადამიანები არიან გარესამყაროს მოწყვეტილები. დავრეკეთ და ტრაქტორი წმენდსო მაგრამ ჩვენამდე არავინ მოსულა. ჩვენი სახურავი რამდენ ხანს გაუძლებს არ ვიცი. ფიზიკურად ვერ ვახერხებთ სახურავზე ასვლას რომ გადმოვთოვლოთ" - წერს ადგილობრივი თაკო მაღრაძე.
AMBEBI.GE-ს უყვება, რომ მათთან 6 დღეა არავინ მისულა დასახმარებლად.
"3 მცირეწლოვანი ბავშვი გვყავს ჩვენ პირადად ოჯახში. მე ვარ აქ, გარშემო 5 მეზობელია, მაგრამ მეზობლებთან ვერ გადავდივართ. 4 ოჯახში 70 წლამდე ასაკის ხალხი არიან. ცენტრალური გზაც კი არ არის გაწმენდილი, რომ დავრეკე მითხრეს, წმენდენო, მაგრამ 6 დღეა არავინ ამოსულა" - გვიყვება მოქალაქე