რუსული მედია აქვეყნებს რუსი ოპოზიციის ლიდერის ალექსეი ნავალნის დედის ლიუდმილა ნავალნაიას მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტს, რომელშიც ის წერს:
"არ მინდა სამძიმრის სიტყვების მოსმენა. 12 თებერვალს პაემანზე ვიყავით. ვნახეთ შვილი კოლონიაში, ცოცხალი იყო, ჯანმრთელი, ბედნიერი“.
რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის, ალექსეი ნავალნის სიკვდილის ამბავი 16 თებერვალს, დღის მეორე ნახევარში გავრცელდა. რუსეთის ფედერალური სასჯელაღსრულების სამსახურის ცნობით, ნავალნი იამალის ნახევარკუნძულზე მდებარე კოლონიაში გარდაიცვალა.
უწყების თანახმად, ნავალნი გასეირნების შემდეგ გახდა ცუდად და მყისიერად გონება დაკარგა. ადგილზე მისულმა სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ექიმებმა პატიმრის გადარჩენა ვერ შეძლეს.
სიკვდილის მიზეზი ჯერ უცნობია.
როგორც ადამიანი ცოდოა, როგორც ქართველთ მოძულე ოპო პოლიტიკოსი მკიდია. ჩემთვის ისაა ტრაგედია გუშინ ვაკეში ჩაცხრილული 24 წლის ბიჭი და არა ვიღაც ნავალნის სიკვდილი. და კიდევ სამაჩაბლო ოსეთი არც არასოდეს ყოფილა და არც არასდროს იქნება. მოვა დრო და მაგ ტურებს დღეს რომ ისაკუთრებენ ჩვენს მიწებს კავკასიონის ქედს მიღმა გადავყრით.
არავის სიკვდილი არ მიხარია, თუმცა ნავალნი სუსლოვზე და ხრუშოვზე დიდი ქართველთმოძულე იყო.