უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ომი საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ კიევს, არამედ ევროპულ დემოკრატიას, - ამის შესახებ ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის საკითხებში, ჯოზეფ ბორელმა განაცხადა.
მისი თქმით, თუ ვლადიმერ პუტინი გაიმარჯვებს, ევროკავშირის პროექტი მნიშვნელოვნად დაზიანდება.
"თუ ჩვენ არ შევცვლით კურსს უახლოეს მომავალში და არ მოვახდენთ მთელი ჩვენი შესაძლებლობების მობილიზებას, თუ პუტინს მივცემთ საშუალებას, მოიგოს ომი უკრაინაში და ვერ შევაჩერებთ ტრაგედიას ღაზაში, ჩვენს პროექტს მნიშვნელოვანი ზიანი მიადგება“, - განაცხადა ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა.
მისი თქმით, მოკლევადიან პერსპექტივაში საკითხავი ის კი არ არის, შეუძლია თუ არა რუსეთს უკრაინის ფრონტის ხაზზე დამარცხება, არამედ ის, თუ რას აკეთებს ევროპა იმისთვის, რომ რუსეთმა ომი არ მოიგოს.
ესე უცბად ამდენი რუსეთუმე ,როგორ გამოჩნდება ხოლმე. ჯერ სტატიაა არ არის დადებული და მიდის უკვე ევროპის გინება.
ბორელს ევროპა ადარდებს, როცა უკრაინაში ქვა ქვაზე არარ დარჩა.. აი, ამათი მორალური სახე.. აკაკის ღამურა 100% შეეფერება უკრაინის მთავრობის პოლიტიკას.. სლავურ სამყაროს ზურგი აქცია და ანგლოსაქსურსი მოინდომა ბაირამობა. დაითვალონ, აქამდე ეგ რა უზით და მერე დამთვლელიც თუ დარჩათ, დანარჩენი ზარალი და მოგება იანგარიშონ..