საქართველოდან "მოპარული" BMP-ები რუსეთის ჯარში, უკრაინელების წინააღმდეგ - რა ჩანს კადრებში, სადაც რუსი სამხედროების წვრთნებია გადაღებული (ვიდეო)
დღეს, 16 სექტემბერს რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ გაავრცელა ვიდეო, სადაც ცენტრალური სამხედრო ოლქის მოიერიშე დანაყოფები სამხედრო მომზადებას "სპეცოპერაციას“ ზურგის რაიონის ერთ-ერთ პოლიგონზე გადიან.
ერთი შეხედვით, ვიდეოში განსაკუთრებული არაფერია. ისევ ძველებურად დარბიან ქვეითები, ისვრიან ბევრს, ვიდეოსთვის გამოწყობილი არიან ახალ, სუფთა სამხედრო ტანსაცმელში, დააფრენენ დრონებს და ჰყვებიან, რომ წვრთნამ კარგად ჩაიარა და მზად არიან მიღებული ცოდნა პრაქტიკაში გამოიყენონ.
თუმცა ყურადღება მიიპყრო ერთმა მომენტმა, როდესაც რუსი ჯარისკაცი BMP-1У-თან დგას, რომელიც უკრაინული წარმოების საბრძოლო მოდული "შკვალით“ არის აღჭურვილი. ეს BMP-ები რუსეთმა 2008 წელს გორის ბაზიდან წაიყვანა.
2008 წელი
უკრაინამ საქართველოს სულ 15 ცალი БМП-1У "შკვალი“ გადასცა, საიდანაც 14 რუსეთის შეიარაღებულმა ძალებმა "მოგვპარეს“. ეს ტექნიკა მოსკოვთან ახლოს მყოფ ქალაქ კუბინის სამეცნიერო კვლევით ცენტრში ჰყავდათ გადაყვანილი, სადაც უმაღლესი შეფასებები მიიღო. თავისი დონით "შკვალი“, რომელიც 90-იანებში შეიმუშავეს, ერთი თავით მაღლა დგას 2018 წლის მოდერნიზებულ BMP-1У "ბასურმანინზე“ დაყენებულ მოდულზე.
ამის გამო, არსებობს ეჭვები, რამდენად შეძლებენ რუსეთის შეიარაღებული ძალები ამ ტექნიკის ექსპლუატაციას, რადგან უკრაინული მოდული რუსულისგან აბსოლუტურად განსხვავებულია. "შკვალზე“ ანტი სატანკო რაკეტები ყენდება და სერიოზული ტანკსაწინააღმდეგო პოტენციალი აქვს. ასევე კარგია ქალაქის ბრძოლებშიც.
რუსი სამხედროები და BMP-1У
სხვათა შორის, არსებული კადრებიდან შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, რომ ქართული BMP-1У "შკვალი“ არა მხოლოდ წვრთნებზე, არამედ ფრონტზეც გამოიყენება.
დღეს ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ რუსეთმა ბახმუტთან თვითმავალი საარტილერიო დანადგარი „ვენა“ გამოიყენა. მიუხედავად იმისა, რომ „ვენას“ თავის მხრივ საკმაოდ შთამბეჭდავი ტექნიკური მონაცემები აქვს, რუსეთს ის შეზღუდული რაოდენობით ჰყავს. მას 1996 წლიდან 2010 წლის ჩათვლით აწარმოებდნენ და ძირითადად საექსპერიმენტო ვერსიები იყო, რომელსაც წვრთნებზე იყენებდნენ. 2016 წლიდან კი უკვე მისი სერიული წარმოება დაიწყეს და რუსეთთან ერთად მას აზერბაიჯანიც იყენებდა.
BMP-1У „შკვალის“, რომელიც სულ 14 უნდა ჰქონდეთ და ახლა უკვე „ვენას“ გამოყენება მიანიშნებს, რომ რუსეთის შეიარაღებულ ძალებს ტექნიკის კრიზისი აქვს.
ჰმმმმმ...
ანრი, რომ იძახი რუსებს ტექნიკის კრიზისი აქვსო, წაიკითხე დასავლელი სპეცსამსახურებისა და ექსპერტების ინფორმაცია სადაც ამბობენ რომ რუსეთმა გააორმაგა სამხედრო ტექნიკის წარმოება. შარშანაც ამბობდნენ რუსებს იარაღი უთავდებათო და აგერ წელიწადნახევარი გავიდა და არათუ არ ელევათ, პირიქით უფრო მეტი აქვთ. რაც შეეხება მაგ BMP-ს კი არ მოგვპარეს არამედ ალაფად ჩაიგდეს როგორც გამარჯვებულმა მხარემ ან საერთოდ ნაცებმა გადასცეს. ისე, უკრაინის პროკურატურამ უნდა აღძრას საქმე მიჰუილა მაკედონელსა და ნაცების წინააღმდეგ რომ მათ ჩააბარეს (თუ მისცეს) უკრაინიდან გამოგზავნილი იარაღი რუსებს (თან რუსებმა მოდერნიზირებული იარაღის მახასიათებლებიც გაიგეს) და ახლა რუსები იყენებენ ამას უკრების წინააღმდეგ, ასე რომ ფაქტიურად გამოდის ნაცები რუსებს დაეხმარნენ შეიარაღებაში
ეს სტატია პოდოლიაკს არ წააკითხოთ, თორემ ახლა იმას დაგვაბრალებს, საქართველო რუსეთს იარაღით ამარაგებსო.