"რეალურად, ბჟანიამ ლუკაშენკოს ვალი დაუბრუნა..." - რა მოლოდინები აქვთ აფხაზებს ე.წ. პრეზიდენტის ბელარუსში ჩასვლის შემდეგ?
ოკუპირებულ აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტი ასლან ბჟანია მინსკში ჩავიდა. ბელარუსის პრეზიდენტმა ალექსანდრ ლუკაშენკომ აფხაზეთის ლიდერი პრეზიდენტის სასახლეში მიიღო.
თავად ლუკაშენკო სოხუმს 2022 წლის სექტემბერში ეწვია, რის შემდეგაც, ის ასლან ბჟანიას ბიჭვინთის აგარაკზე შეხვდა. მაშინ აფხაზეთში გაჩნდა მოლოდინი, რომ ბელარუსი აფხაზეთის აღიარებისთვის წინაპირობებს ამზადებდა, თუმცა ამ მხრივ იმედი გაუცრუვდათ.
ბჟანიას მინსკში ჩასვლიდან რამდენიმე საათში, აფხაზეთში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ბელარუსის მოქალაქეები ოკუპირებულ აფხაზეთში ჩასვლას უვიზოდ შეძლებენ.
ამასთან, ბელარუსში აფხაზური დელეგაციის ვიზიტის შემდეგ აფხაზეთის ე.წ. საგარეო საქმეთა სამინისტრო ავრცელებს ინფორმაციას თანამშრომლობის გეგმების შესახებ, რომელზეც სოხუმი და მინსკი შეთანხმდნენ.
• ინალ არძინბას "უწყების" ცნობით, შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ ბელარუსსა და აფხაზეთს შორის ეკონომიკური ურთიერთობები განვითარდება, კერძოდ, ბელარუსში შეიტანენ გასაყიდად აფხაზურ პროდუქციას, აფხაზეთში კი – ბელარუსის.
გარდა ამისა, აფხაზური მხარის ცნობითვე, მიღწეულია შეთანხმება, რომ აფხაზი IT სფეროს სპეციალისტები ბელარუსში გადამზადდებიან.
ოკუპირებული რეგიონის მოსახლეობის ცნობით, არძინბასა და ბჟანიას ბელარუსში ჩასვლამდე, ადგილობრივ სოციალურ ქსელებში ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ მოსკოვში იგეგმებოდა რუსეთ-ბელარუსის სამოკავშირეო სახელმწიფოსთან აფხაზეთის ინტეგრაციის საკითხებზე მსჯელობა. თუმცა, ამის შესახებ, მოსკოვსა და მინსკში არც ბჟანიას ლუკაშენკოსთან სტუმრობამდე და არც შემდეგ, არაფერი თქმულა.