"ჩემი ბავშვობა დაემთხვა საქართველოს ეკლესიისათვის მეტად მძიმე პერიოდს. სამღვდელოება იდევნებოდა, ეკლესიები იხურებოდა, ხალხს წირვა-ლოცვაზე დასწრებისა ეშინოდა. ჩვენს სახლს ხშირად აფარებდნენ თავს დევნილი სასულიერო პირები, თვეობით რჩებოდნენ ჩვენთან და წარუშლელ კვალს ტოვებდნენ პირადად ჩემს აზროვნებასა და ბუნებაზე", - ეს არის ამონარიდი საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია მეორის ჩანაწერებიდან.
მისი უწმინდესობის აღსაყდრებიდან დღეს 45 წელიწადი შესრულდა, 4 იანვარს კი პატრიარქს დაბადებიდან 90 წელი უსრულდება.
ambebi.ge ულოცავს მის უწმინდესობას საიუბილეო თარიღებს და წარმოგიდგენთ დოკუმენტურ ფილმს "მოხევე პატრიარქი".
დიდხანს იცოცხლეზე დისლაიქს ქართველი არ დაწერს, უცხოელები იქნებიან მინდა მჯეროდეს..
უდიდესი პატივისცემა პატრიარქს, მაგრამ არის რაღაცეები რაც აუცილებლად შესაცვლელი გვაქვს: 1. ზიარების დროს ერთი კოვზი ათასი კაცის პირში რომ გაივლის, გამოსასწორებელია ეგ. 2. კაცებს რატომ ენიჭებათ უპირატესობა ეკლესიაში? ჯერ კაცები მიდიან წინ, მერე ქალები, გეგონება მეორადები ვიყოთ ქალები. უაღრესად მეშლება ნერვები მაგაზე. მაგიტომაა კაცებს თავი რჩეულები, რომ გონიათ. 3. ქალი უნდა ემსახუროს კაცსო და კაცს უნდა თავისთავზე მეტად უყვარდესო ქალიო. ორივეს რომ უყვარდეს და ორივე რომ ემსახუროს ერთიმეორეს, არა? თანასწორობა და ჰიგიენა, ეს ორი რამ გვაქვს გამოსასწორებელი.