ხატია დეკანოიძის განცხადებით, სალომე ზურაბიშვილის მიერ დავით ბაქრაძის დანიშვნის ხელმოწერა, შესაძლოა, პრეზიდენტზე ზეწოლის შედეგი იყოს
ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარის, ხატია დეკანოიძის განცხადებით, პრეზიდენტის სალომე ზურაბიშვილის მიერ გაეროში საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დავით ბაქრაძის დანიშვნის ხელმოწერა, შესაძლოა, "ქართული ოცნების“ მხრიდან პრეზიდენტზე ზეწოლის შედეგი იყოს.
დეკანოიძის განცხადებით, ამას ადასტურებს რამდენიმე თვის წინ "ქართული ოცნების“ მხრიდან საქართველოს პრეზიდენტის მიმართ განცხადებები და შეტევა.
"პრეზიდენტის გადაწყვეტილებაა მოაწეროს თუ არა ხელი. თანამდებობის პირს, განსაკუთრებით პრეზიდენტს ვერავინ დააძალებს მოაწეროს თუ არა ხელი. ამ შემთხვევაში, ვფიქრობ, რომ შესაძლებელია იყოს გარკვეული ზეწოლა, რაც გულისხმობდა, თუნდაც "ქართული ოცნების“ მიერ გაკეთებულ განმარტებას და რეალურ შეტევას რამდენიმე თვის წინ საქართველოს პრეზიდენტის მიმართ“,- განაცხადა დეკანოიძემ.
ცნობისთვის, დავით ბაქრაძე, რომელიც აქამდე აშშ-ში საქართველოს ელჩის თანამდებობას იკავებდა, გაერო-ში დიპლომატიური მისიის ხელმძღვანელის პოსტზე კახა იმნაძეს შეცვლის.
საქართველოს პრეზიდენტმა დავით ბარქაძის გაერო-ში ელჩად დანიშვნაზე წარდგინება 15 ივლისს მიიღო, თუმცა, ზურაბიშვილი მას ხელს არ აწერდა. როგორც პრეზიდენტმა ერთ-ერთ ინტერვიუში განაცხადა, ბაქრაძე "5 წელი იყო ელჩი და არაფერი გაუკეთებია“.
"არა მაღალი დონის ვიზიტი, არა კონტაქტები, არა იქით, არა აქეთ - წავიდეს სხვაგან“, - აღნიშნავდა პრეზიდენტი ინტერვიუში.
დღეს პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში აცხადებენ, რომ გაეროში ელჩად დანიშვნის მიუხედავად, სალომე ზურაბიშვილის მიერ დავით ბაქრაძის აშშ-ში საქმიანობის უარყოფითი შეფასება კვლავ ძალაშია და პრეზიდენტს მისი დანიშვნა "მიზანშეწონილად არ მიაჩნია“.
ამას სალომე თავის თავი ჰგონია... მთელი ცხოვრება, რომ მიხაილოს "დაკრულზე" ცეკვავს.