რუსი ოკუპანტები ტყვედ აყვანილ უკრაინელ სამხედროებს ხელებისა და თითების მოჭრით ემუქრებოდნენ. ამის შესახებ უკრაინის სახალხო დამცველმა ლუდმილა დენისოვამ გამოცემა Onet-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
მისივე თქმით, 100-ზე მეტი უკრაინელი სამხედრო ტყვეობიდან გათავისუფლებულია.
"ჩვენთან ისინი საშინელ მდგომარეობაში ხვდებიან“, - განაცხადა დენისოვამ.
მისი თქმით, სამხდრების ნაწილი ტყვედ მარიუპოლში აიყვანეს და მათ "კადიროველები“ აწამებდნენ.
"მათ თავზე ტომრებს აცვამდნენ, თვალებს წებოვანი ლენტით უხვევდნენ, ხელებს მაგიდაზე უბამდნენ და ბენზოხერხს რთავდნენ. ადამიანებს არ შეეძლოთ იმის გაგებაც კი რომელი თითისა თუ ხელის მოჭრას უპირებდნენ. მათ მხოლოდ ეს საშინელი ხმა ესმოდათ“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა.
ომბუდსმენის ინფორმაციით, ამის შემდეგ ტყვეები მიჰყავდათ ოკუპირებულ დონეცკში, სადაც ისინი წყლის, საკვებისა და მედიკამენტების გარეშე ჰყავდათ.
მისივე განმარტებით, ორი ადამიანი საშინელ მდგომარეობაში იყო და მათ ტკივილგამაყუჩებელიც კი არ მისცეს.
"შემდეგ ეს ტყვეები გაჰყავდათ როსტოვში, კურსკში, ტაგანროგში, ბრიანსკში. ერთი თვის განმავლობაში მათ უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის თანამშრომლები კითხავდნენ. 30 ადამიანზე 1,5 ლიტრი წყალი მოდიოდა დღე-ღამის განმავლობაში. მათ გამუდმებით ამცირებდნენ, არ გაჰყავდათ ტუალეტში“, - განაცხადა დენისოვამ.
სახალხო დამცველის თქმით, ადამიანები საჭიროებენ ფსიქოლოგიურ დახმარებას, აქვთ ბევრნაირი აშლილობა და ტყვეობის შემდეგ მკურნალობას გადიან.
დენისოვამ წამების კიდევ ერთ ხერხზე ისაუბრა, როდესაც ტყვეების ჩექმებს წყლით ავსებდნენ, სამხედროებს კვლავ ფეხზე აცმევდნენ და ყინვაში რამდენიმე დღით გარეთ ტოვებდნენ, რათა მათ კიდურები მოჰყინოდათ.
ომბუდსმენის თქმით, ამცირებდნენ ქალ სამხედროებსაც, რომლებიც მათ ტყვედ აიყვანეს.
"მათ თავი გადაპარსეს და აშიშვლებდნენ მამაკაცების თანდასწრებით“, - განაცხადა დენისოვამ.
რა დროს უკრაინელებია ლუდმილა,მიშას ტანჯავენ მაგას მიხედე!
ნატოში შესვლის მისწრაფებამ ქნა ეს. რაღა საქართველო და უკრაინა გაიმეტეს აშშ-ის ბუშის დოქტრინის მიხედვით რუსეთთან დაპირისპირების გამოყენებისთვის? ყველამ მისი ქვეყნის ინტერესებიდან უნდა იმოქმედოს. აოხრებს რუსეთი უკრაინას (როგორც აფხაზეთსა და ცხინვალში ქნეს). კაციშვილი მშველებელი არ არის, მარტო იარაღს აწვდიან უკრაინას რომ მეტი დაიღუპოს. ამიტომ, სჯობს რუსეთთან დაპირისპირების პოლიტიკა არ აწარმოო და რუსოფობიით არ დაავადო საკუთარი ხალხი (რასაც მიშა აკეთებდა).