ხარკოვის ზოოპარკში მობინადრე მტაცებელ ცხოველებს შესაძლოა, ევთანაზია ჩაუტარდეთ - "დაბომბვების გამო გალიები დაშლის პირასაა"
ხარკოვის ზოოპარკის ადმინისტრაცია შესაძლოა იძულებული გახდეს, მსხვილფეხა მტაცებლებს ევთანაზია გაუკეთოს, რადგანაც დაბომბვების გამო, მათი გალიები დაშლის პირასაა.
რუსმა ოკუპანტებმა უკვე ორჯერ დაბომბეს ხარკოვის ეკოპარკი. ზოოპარკის თანამშრომლები დაფინანსებას, ტრანსპორტს და ხალხის დახმარებას ითხოვენ, რათა ცხოველების ევაკუაცია შესაძლებელი გახდეს, თუმცა გაფრთხილებასაც იძლევიან, რომ შესაძლოა, ამან რუსული ძალების ყურადღება მიიქციოს.
ხარკოვის Feldman Ecopark-ის დამაარსებელმა, ოლეკსანდრ ფილდემანმა განაცხადა, რომ მათ ვერ მოახერხეს ცხოველებისთვის დროებითი თავშესაფრის მოძებნა, ამიტომ ბოლო გამოსავალი მათი ევთანაზია იქნება: "ეკოპარკი აღარ არსებობს. ამის თქმა ნამდვილად შემიძლია. გუშინ და დღეს ზოოპარკი დაბომბვის ქვეშ იყო. ინფრასტრუქტურა და ღობეები განადგურდა."
მან თქვა, რომ გალიები ჯერჯერობით ასრულებს ფუნქციას, მაგრამ კიდევ ერთ დაბომბვას ნამდვილად ვეღარ გაუძლებენ.
პარკის თანამშრომლებს ეშინიათ, რომ მტაცებლები: ლომები, ვეფხვები, პანტერები, იაგუარები და დათვები გაიქცევიან და ქალაქსა და ახლომდებარე სოფლებში შევლენ.
"საშინლად მტკივნეულია ამაზე ლაპარაკი, მაგრამ ახლა ადამიანების სიცოცხლეა პრიორიტეტული", - ამბობს ფელდმანი.
ზოოპარკის თანამშრომელმა "ფეისბუქის" ოფიციალურ გვერდზე ვიდეო ატვირთა, სადაც ნაჩვენებია გალიები, რომლებსაც ღობეები აქვს დაზიანებული : "როგორც ხედავთ, ცოტაც და ლომები გალიიდან გამოსვლას შეძლებენ", -წერს ის.
სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტში, ზოოპარკის ადმინისტრაცია აცხადებს, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიიღეს საპასუხო წერილი ცხოველების ტრანსპორტირებისა და გალიების შეთავაზებით. მას შემდეგ დაიწყო ორი ლომის, იაგუარის და პანტერას ევაკუაცია.
"რა თქმა უნდა ეს ძალიან რთული პროცესია. შემდგომი დახმარება ლოჯისტიკაში, ცხოველების საკვების, ფინანსების და ადამიანების სახით დაგვჭირდება", ამბობს ფელდმანი.