"ორჯერ მივიღე ფსიქოლოგიური დარტყმა... საფრთხემ დიდი როლი ითამაშა, რომ სოფიკო ჩემი მეუღლეა" - ბადრი ჯაფარიძის ოჯახური ცხოვრება და ნაკლებად ცნობილი პოლიტიკური წარსული
ბადრი ჯაფარიძე პოლიტიკაში სულ რაღაც ორი წლის წინ გამოჩნდა. რეალურად კი, მისი პოლიტიკური წარსული 1991 წლიდან იწყება. მაშინ პროფესიით ფსიქოლოგი ონის რაიონის დეპუტატი გახდა და ის ერთ-ერთი მათგანია, ვინც 1991 წლის 31 მარტის რეფერენდუმის შედეგად სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტს ხელი მოაწერა...
ამჯერად კი მილიონერი ჯაფარიძე საიუბილეო, მეათე მოწვევის პარლამენტარია. დაახლოებით ერთი წლის წინ "კვირის პალიტრისთვის" მიცემულ ინტერვიუში ჯაფარიძე იხსენებს, რომ მის ცხოვრებაში ორი ფსიქოლოგიური დარტყმა იყო და ორივე პოლიტიკას უკავშირდება:
"ცხოვრებაში სულ ორჯერ მივიღე მძიმე ფსიქოლოგიური დარტყმა - პირველი კანონიერი ხელისუფლების დამხობა იყო, მეორე - რუსული არმიის საქართველოში შემოჭრა. პირველმა შემთხვევამ ისე იმოქმედა, პოლიტიკას შევეშვი. მეორე შემთხვევას გამოცდილი და რწმენაში გაძლიერებული შევხვდი. როდესაც რუსული არმია გორში შემოვიდა, ჩემებს ვუთხარი, არა უშავს, თუ რუსები დაგვიპყრობენ, ჩვენ თავიდან მოვიპოვებთ დამოუკიდებლობას-მეთქი..." - ამბობდა ჯაფარიძე.
თბილისის ომის დროს ჯაფარიძე ე.წ. "ბუნკერში" ზვიად გამსახურდიას გუნდთან ერთად იყო. ამბობს, რომ როდესაც ბუნკერიდან გამოვიდა, აღმოაჩინა, რომ ნახევარი საქართველო ისე ცხოვრობდა, თითქოს ქვეყანაში სამოქალაქო ომი კი არა, პატარა კონფლიქტიც არ მომხდარიყოს. თუმცა სწორედ იმ "ბუნკერში“ მოხდა ისეთი რაღაც, რამაც მისი პირადი ცხოვრება შეცვალა.
"სოფიკო ნოემბერში გავიცანი და მარტში დავქორწინდით. ფაქტობრივად, გაცნობისთანავე ცოლად მოვიყვანე. საფრთხემ, რომელშიც მე აღმოვჩნდი, ძალიან დიდი როლი ითამაშა სოფიკოს გადაწყვეტილებაზე, გამხდარიყო ჩემი მეუღლე. როდესაც ბუნკერში ვიყავი, მე და სოფიკო ერთმანეთს ტელეფონით ვესაუბრებოდით. ერთ-ერთი საუბრისას, როდესაც ოპოზიცია პარლამენტს მსხვილკალიბრიან იარაღს ესროდა, ტყვიები ოთახში შემოცვივდა და სატელეფონო კავშირი გაწყდა. სოფიკომ იფიქრა, რაღაც ცუდი მოხდაო. მე მომენტით ვისარგებლე და ხელი ვთხოვე..." - იხსენებს ჯაფარიძე "კვირის პალიტრასთან" ინტერვიუში.
პოლიტიკიდან წასვლის შემდეგ ჯერ ფარმაცევტულ ბაზარზე სცადა ბედი, მოგვიანებით კი ცოლის ძმასთან ერთად დღეს საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი ბანკი შექმნა. უყვარს ნადირობა და ღვინო, თუმცა ორივეს მიმართ გამორჩეული დამოკიდებულება აქვს.
"ვაზისა და ღვინის მიმართ დამოკიდებულება ბავშვობიდან გამომყვა. მახსოვს, ოთხმოც წელს გადაცილებული ბაბუაჩემი ვაზს ცოცხალი ადამიანივით როგორ ელაპარაკებოდა. ქართველი კაცი სუფრასთან საჭირბოროტო საკითხების გადასაწყვეტად ჯდებოდა და არა სათრობად. ღვინის მისტიკურობას მთვრალი კაცი ვერასდროს შეიგრძნობს" - ამბობს ჯაფარიძე.
პოლიტიკაში მეორედ დაბრუნებულმა ბადრი ჯაფარიძემ მეუღლე სოფიკო ხაზარაძესთან ერთად სამი შვილი - თამარი, მარიამი და ლუკა გაზარდა. უფროსი - მარიამი დაოჯახებულია და რამდენიმე თვის წინ ჯაფარიძე პირველი შვილიშვილის ბაბუა გახდა.
"შვილებს სრული თავისუფლება მივეცი. მე ძალიან მომწონს ახალი თაობა, თავისუფლებაში დაბადებული არიან, თავისუფალი მენტალიტეტით და პასუხისმგებლიანი ხასიათით. უფროსმა შვილებმა უცხოეთში მიიღეს განათლება და დაბრუნდნენ, ახლა უმცროსი სწავლობს ლონდონში და მასაც ერთი სული აქვს, როდის დაბრუნდება. მიხარია, რომ მათ ჩემსავით არ შეუძლიათ უცხოეთში ცხოვრება. აქ არის ჩვენი სახლი...“ - ამბობს ჯაფარიძე "კვირის პალიტრასთან" ინტერვიუში.