კარგია, როცა ადამიანები თავიანთი საყვარელი პროფესიით საქმდებიან და შემდგომ იმ საქმით თვითონაც იღებენ სიამოვნებას და სხვებსაც ახარებენ. გიორგი მაღრაძე იგივე G. Artman დიზაინერ-ილუსტრატორია - ამჟამად არტდირექტორის მოვალეობას ასრულებს…
ეს პროფესია ბევრ რამეს მოიცავს, თუმცა როგორც გიორგი ამბობს, გეზი მაინც მისი განათლებიდან და პროფესიიდან გამომდინარე, ილუსტრაციისკენ და concept art-ისკენ აქვს აღებული. ხოლო იმას, რასაც გრაფიკული დიზაინი და ილუსტრაცია გულისხმობს, თითქმის ყველა განხრით აქვს გამოცდილება მიღებული.
"მიმაჩნია, რომ ერთი კონკრეტული მიმართულებით ან პროფესიით არ ვარ დაინტერესებული, ჩემი უამრავი ინტერესიდან გამომდინარე, განვითარებას სხვადასხვა განხრით ვცდილობ" - გვეუბნება გიორგი, რომელიც ბავშვობიდან ხატავდა და ილუსტრირებული წიგნებისა და ნახატების თვალიერება ძალიან მოსწონდა, მაგრამ ამ სფეროს, დამამთავრებელ კლასებამდე, როგორც ჰობს, ისე უყურებდა. თურმე სამედიცინო სფერო იზიდავდა და საქმიანობის გაგრძელებას მაგ განხრით ფიქრობდა.
"თუმცა აბიტურიენტობის პერიოდში ყველაფერი ისე აეწყო, რომ სამხატვრო აკადემიით და სახვითი ხელოვნების მიმართულებით დავინტერესდი, განათლება წიგნის ილუსტრაციისა და დიზაინის განხრით მივიღე" - გვიყვება გიორგი.
- მშობლებმა არჩევანი მოგიწონეს?
- მშობლებმა საკმაოდ დიდი როლი შეასრულეს ამ ყველაფერში, რადგან დედაც და მამაც ამ სფეროში მუშაობენ, ფაქტობრივად, შემოქმედებით ოჯახში გავიზარდე. ამანაც უზარმაზარი გავლენა იქონია ჩემი ამ სფეროსა და ზოგადად, მხატვრობის მიმართ სიყვარულში. ბავშვობიდან ვუყურებდი, როგორ მუშაობდნენ მშობლები ხელოვნების სხვადასხვა დარგში. ერთი პერიოდი ფერწერასა და გრაფიკითაც ვიყავი გატაცებული...
- ვნახე შენ მიერ შექმნილი საინტერესო ილუსტრაციები... რა არის ზოგადად ილუსტრაცია შენთვის და როგორი უნდა იყოს ის, რომ ყურადღება მიიქციოს?
- ჩემთვის ილუსტრაცია ვიზუალურად კარგად გადმოცემული ამბავია, რომელსაც მხატვარი თუ შემოქმედი თავისი ფანტაზიით, სტილით ქმნის და რაღაცების გაგებასა და აღქმაში გვეხმარება, ან უბრალოდ ესთეტიკურ სიამოვნებას გვანიჭებს.
კარგი ან ყურადღებისმისაქცევი ილუსტრაცია ჩემთვის ისეთი ნამუშევრია, სადაც კომპოზიცია საინტერესოდაა გადაწყვეტილი, განსხვავებულია, ახალი სტილიზებული ხედვა, ტექნიკა იგრძნობა, აქვს შინაარსი - ინტერესს სწორედ ეს იწვევს. ხანდახან ნახატები და ილუსტრაციები მეტს გვიყვება არსებულ ისტორიებზე, ვიდრე გვგონია, რადგან, შინაარსის გარდა, შემსრულებლის ემოციებისა და წარმოსახვითი აზროვნების უამრავ პატარა საგანძურს ინახავს, რომელიც ხან ერთი დათვალიერებით ან ნახვით შეუმჩნეველია.
როგორც გიორგი გვეუბნება, მუშაობის დაიწყების წინ, გონებაში წინასწარ, დაახლოებით ხედავს, რის დახატვას თუ გაკეთებას აპირებს, შემდგომ ჩანახატების, ზოგადი ესკიზების კეთებას იწყებს. მონახაზებს ხაზავს, რომ წარმოდგენილი კომპოზიცია თუ იდეა არ დაავიწყდეს, რომ ის მისთვის რაღაც ახლის დაწყების საფუძველიც გახდეს.
"მთავარი მაინც განწყობა და გონებაში იმის სწორად დაგეგმვაა, რის შექმნაც უნდა, დანარჩენი, უკვე ტექნიკა და გამოცდილებაა" - დასძენს რესპონდენტი.
- თემებს როგორ ირჩევ?
- როცა, ვთქვათ, სამსახურებრივ პროექტს ვიღებ, ან წიგნის დაკვეთას, ან რაიმე ილუსტრირებულ პროექტს, ვცდილობ, ისინი ჩემი ხედვით და ახალი ტექნიკით გავამდიდრო. ამით საკუთარ თავსაც ვავითარებ და არსებული ნამუშევარიც საინტერესო და მიმზიდველი გამოდის. ხოლო, რაც შეეხება ისეთ ნახატებსა და ილუსტრაციებს, რომლებსაც თავისუფალ დროს, ჩემი წარმოსახვით ვქმნი, ინსპირაციას ძირითადად გარემოდან ვიღებ და გონებაში არსებულ იდეებს ვცდილობ, საინტერესო გადაწყვეტილებები და გადმოცემის ფორმები მოვუძებნო. ამისთვის ხან ილუსტრაციებს, ხანაც ნახევრად მოძრავ მინიმალისტურ ანიმაციებსა და პატარა კონცეპტ-არტებს ვქმნი. ეს ერთგვარად მათავისუფლებს ამ იდეებისგან და შემდგომ ახალი იდეები იკავებს მათ ადგილს, რომელზეც, ერთი სული მაქვს ხოლმე, თავისუფალი დრო გამოვნახო და მუშაობა დავიწყო.
- თქვენი კომპანიის ძალიან მაღალი ხარისხის ანიმაციური მინიფილმი ვნახე, რომელიც ერთ-ერთი ღვინის კომპანიის შეკვეთა აღმოჩნდა, სადაც გადმოცემული იყო ქართული ღვინის 8000-წლიანი ისტორია. 3 წუთში როგორ ჩაატიეთ ამხელა ისტორია და რამდენი ხანი იმუშავეთ მასზე?
- მართლაც ძალიან საინტერესო და წარმატებული პროექტი გამოგვივიდა, რომელზეც უამრავ საინტერესო ადამიანთან ერთად ვიმუშავე და უდიდესი გამოცდილება მივიღე. ეს ანიმაციური პროექტი ჩემთვის პირველი იყო, შესაბამისად დიდი პასუხისმგებლობას მოითხოვდა და შრომტევადიც გახლდათ.
ჩემი წვლილი ამ პროექტში ის იყო, რომ გარემოების და ფონების ნახატები შევასრულე, ზოგადად ანიმაციის ვიზუალურ სტილზე და პერსონაჟების შექმნაზე ვიმუშავე. პროექტს ნახევარ წელზე მეტი დრო დასჭირდა. თავიდან ჩვენმა სააგენტომ "hans & gruber"-მა და კარგმა გუნდმა იდეები დავამუშავება და მისი გადაწყვეტა დავსახეთ, შემდეგ საქართველოში ანიმაციის კუთხით პროფესიონალ გუნდთან, სტუდია „ანიმატორთან“ ვითანამშრომლეთ და ერთობლივი ძალისხმევით ღვინის 8000-წლიანი ისტორიის გაცოცხლება შევძელით, რაშიც ასევე დაგვეხმარა ბევრი ნიჭიერი და ჩვენთვის ძვირფასი ადამიანი, პროფესიონალები. პროექტის მუსიკაზეც უნდა ითქვას, რომლისთვისაც შესანიშნავ ქართულ ფოლკლორსა და მუსიკალურ ჟღერადობაზე დამყარებული გემრიელი მუსიკა დაიწერა. მასზე "Postred" გუნდმა იმუშავა.
რაც შეეხება პროექტს, არ გვინდოდა, ყოფილიყო მორიგი კომერციული რეკლამა ან რაიმე ბანალური და მოსაწყენი ანიმაციური ვიდეორგოლი. ჩემი აზრით, სამწუთიან ანიმაციურ პროექტში, მეღვინეობის კუთხით, კარგად გადმოვეცით საქართველოს ისტორიის უმნიშვნელოვანესი მოვლენები. პროექტის მხრდაჭერაში დიდი წვლილი კომპანია "თბილვინოს" მიუძღვის.
- ისე, საკმაოდ რუტინული საქმეა და მუშაობისას რა გაძევს ენერგიას და სლენგზე რომ ვთქვათ, რა არის ამ ყველაფრის "კაიფი"?
- თუ თემატიკა ჩემთვის მიმზიდველი და საინტერესოა, მოტივაციას და ენერგიას სწორედ ის მაძლევს, ასევე განწყობაც, მაგრამ ალბათ უფრო ინტერესი. რაც უფრო ახალი თემატიკისა თუ შინაარსის პროექტზე ვიწყებ მუშაობას, მით მეტი ენერგია და ინტერესი მაქვს. მთელი "კაიფი" და მიმზიდველობა ჩემთვის მაინც სტილისა და ვიზუალური გადმოცემის ძიებაშია, შემდგომ კი ამ შედეგის დასრულებული ვერსიის შეფასებაში.
- ამ სფეროში დღეს რა თანამედროვე მოთხოვნები და ტენდენციებია და რამდენად მიჰყვებით, ითვალისწინებთ მათ?
- ზოგადად ილუსტრაციისა და ანიმაციის სფერო როცა ხარისხიანად ან განსხვავებულად კეთდება, ძალიან მოთხოვნადია. საქართველოშიც ამ კუთხით ბევრი საინტერესო ნამუშევარი იქმნება, უამრავი ნიჭიერი ადამიანი მუშაობს კარგ და ინოვაციურ თემებზე. ყველაფერ ახალს დიდი ინტერესით ვაკვირდები და ვხვდები, რომ სიახლეებსა არ ჩამოვრჩე, საკუთარი თავი ახალი ხედვებითა და გამოწვევებით განვავითარო.
- საქართველოში რამდენად არსებობს იმის საშუალება, რომ ილუსტრატორმა შემოქმედებითად ფრთები გაშალოს?
- საქართველოში უამრავი კარგი არტისტია და ბევრი დამწყები და ნიჭიერი ხელოვანი, რომლებიც დღითიდღე ვითარდებიან. კონკურენციაც საკმაოდ მაღალია და ერთმანეთის ნამუშევრების და კრიტიკის ხარჯზე იზრდებიან. თუმცა ფინანსური კუთხით, ცოტა დაუფასებელი პროფესიაა, განსაკუთრებით, წიგნის ილუსტრაციის სფეროში, რადგან, იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნული სფეროც კარგადაა ასათვისებელი ხალხის მხრიდან, ეს ილუსტრატორებზეც ახდენს გავლენას.
- G. Artman ეს შენი "არტნეიმია" ხომ?
- გერმანიაში გიორგის თქმა უჭირდათ და რადგანაც იქ ჩემი პროექტის, ჩემი საავტორო წიგნის პერსონაჟს არტმენი ერქვა, იქაურებმა ასე შემარქვეს და მერე ქართველებმაც აიტაცეს, რაც "არტნეიმად" უკვე წლებია შემომრჩა...
- სამომავლოდ რის შექმნის სურვილი გაქვს - მუშაობა რაზე გინდა?
- პირველ რიგში მინდა, შესაძლებლობების და ტექნიკის კიდევ უფრო განვითარება, ახალი სფეროების შეცნობას ვაპირებ; ასევე სიამოვნებით ვიმუშავებდი ისევ მსგავსი ანიმაციური პროექტების მიმართულებითაც და ოცნების სფერო მაინც ჩემი ჰობიდან გამომდინარეა, რომელიც კომპიუტერულ თამაშებს და ზოგადად გეიმინგს მოიცავს – სურვილი მაქვს, რაიმე მსგავს პროექტზე ვიმუშაო და ჩემი ნაწილი, რომელიც უშუალოდ პერსონაჟების და გარემოს დიზაინია, კონცეპტარტი და ილუსტრაციებით, რაიმე გეიმინგ საინტერესო პროექტში ჩემი წვლილი შევიტანო...
თვითონ შეირქვა ბრენდონასავით და დააბრალა უცხოელებს!!!