კვირა, მთვარის მეორე დღე დაიწყება 07:11-ზე, მთვარე ვერძშია
კარგი დღეა ნებისმიერი საქმის დასაწყებად; ფინანსური საკითხების მოსაგვარებლად; ვაჭრობისთვის. არ იკამათოთ, გადადეთ სასამართლო საქმეები. კარგ დღეა შემოქმედებითი და სამეცნიერო საქმეებისთვის. სწავლისთვის და გამოცდების ჩასაბარებლად. უფროსთან შეხვედრა სიკეთეს არ მოგიტანთ. კარგი დღეა საქმიანობის, სამსახურის შესაცვლელად. თამამად გაემგზავრეთ სამოგზაუროდ, მივლინებაში. სხვა დღისთვის გადადეთ ნიშნობა და ქორწინება. შეამცირეთ ალკოჰოლისა და სასმლის დოზა. მოერიდეთ ყოველგვარ ოპერაციასა და პროცედურას: თვალებზე, პირის ღრუში, ყურებზე; აგრეთვე დიდხანს კითხვასა და ტელევიზორის ყურებას.
ბ-ნ კოკა მიხედავად პირადი სიმპატიისა ქ-ნ ანას მიმართ, რაც უპირველესად მის ადამიანურ სახესა და სახალხო პათოსს ეხება, თქვენი ამ შესანიშნავი დიალოგის შედეგების მიმართ გამაჩნია შენიშვნები, რაც მომავალში შეიძლება საქვეყნო საქმეს გამოადგეს. კერძოდ:
1. ჩინეთისათვის ჩინეთის კომუნისტური პარტიის, როგორც პარტიის მშენებლობა არ წარმოადგენს არც ისტორიულ და არც დევანდელ გამოწვევას, რადგან ჩინეთი მუდმივად ართმევს სახელმწიფოს წინაშე გამოწვევებს თავს და მუდმივად პროგრესირებს;
2. ჩინეთის კომუნისტურ პარტიაში ჩაქმეში ჩაუხედავი და გამოუცდელი ადამიანი არ წინაურდება, ხოლო ძალიან ზემოთ ადის მრავალპროფილურობის გაგებაში მყოფი ადამიანი, სრულ კომპეტენციაში და ასეთი ადამიანი ჩინელებისათვის 40-50 წლის გარგლებშია; ასე იქმნება ყველა მათი ლიდერი, რომლებსაც სახელმწიფოს მართვაში დეფიციტები არ გააჩნია და ქვეყანა იქცა ცივილიზაციის მედროშედ.
3. ჩინეთი ითვალისწინებს ამ შემთხვევაში მისი ისტორიის კუთვნილობასა და გამოცდილებას, სადაც ყველა დონის სახელმწიფო ინსტიტუტების მართვაზე მოხელე აბარებდა სახელმწიფო გამოცდებს. გაგიკვირდებათ, მაგრამ ჩინელი მოხელე გამოცდებს აბარებდა მართლწერასა და ლექსის დაწერაში, პოეზიაში. ეს დამოკიდებულება პოეზიის მიმართ ჩემში მუდმივად გაკვირვებას იწვევდა, რადგან ეს აზროვნების ძალიან ფაქიზ აღქმასა და შეფასებას წარმოადგენს;
4. გრიგოლ ვაშაძის უნარის ადამიანის წასვლა პარტიიდან, თუ პოლიტიკიდან ეს ქვეყნისათვის დეფიციტს წარმოადგენს და თუ პარტიული ინფრასტრუქტურა არ იქნება ამ უნარებით წარმოდგენილი ქვეყანას შეექმნება გამოწვევები, რადგან პარტია პირველ რიგში წარმოადგენს გარემოებასა და პროექტების შეფასებასა და ხედვას, ხოლო ახალგაზრდობა არსებითად საქმეში, აღმასრულებელ თანამდებობებზე უნდა იწრთობოდეს და შესაბამისად შედეგების მიხედვით უნდა წინუარდებოდეს ზემოთ პარტიის სტრუქტურაში გამოცდილებისა და კომპეტენციის ასპექტში;
5. ვერ გავიზიარებ იმას, რომ ერთიანმა ნაციონალურმა პარტიამ, როგორც ოპოზიციურმა პარტიამ თავად მოახერხა პარტიისა და ადგილის შენარჩუნება ქვეყანაში, რადგან ამ პროცესის მიღმა იდგა საერთაშორისო საზოგადოება და ფორმატი კოჰაბიტაცია, სადაც კოჰაბიტაცია თავად წარმოადგენს ამ ეტაპისათვის ქვეყნის გამოწვევას;
6. თუ როგორ უნდა დაიძლიოს ეს გამოწვევა ამის გაგება თავად პარტიას არ აღმოაჩნდა არჩევნებზე, სადაც არ გაეცა პასუხი კითხვას ქვეყნის ეკონომიკისა და ცხოვრების ეფექტიანობაზე, რაც საქართველოს აქილევსის ქუსლს წარმოადგენს. ამასთან, ოპოზიციური პარტიების მიერ არ გაეცა პასუხი არცერთი გამოწვევის გადაწყვეტაზე, მის გააზრებაზე, ხოლო ეს თავად უშლიდა ხელს სახელისუფლო პარტიაზე კოჰაბიტაციის ინერციაში;
7. შექმნილ გარემოებაში პოლიტიკის ასებისათვის მთავარ პრობლემას წარმოადგენს არა 1-2 პროცენტიანი ლაფსუსები არჩევნებისა, არამედ პოლიტიკურ პარტიების მიერ გამოვლენილი დეფიციტები საქმისა ახსნასა და პასუხისმგებლობაზე. ზუსტად ეს ვნახეთ ჩვენ ამერიკის არჩევნებზე და შესაბამისად მეორდება აქაც. ანუ როგორ გადაწყვეტ ამირიკის ინტერესებს, მთელი ევროატლანტიკური სივრცის ინტერესებს გლობალიზაციის, ინდოჩინეთ წყნარი ოკეანეთის პრიზმაში, სადაც რეალური პოლიტიკის შემქმნელებმა ბაიდენში დაინახეს უკეთესი ახსნები და ცდის წარმოების მნიშვნელობა. აქ მათ ვერაფერი ასეთი ვერ დაინახეს და გაახმოვანეს, არც არაფერზე გისაუბრიათ და არ შესვლაზე ასე რატომ იკლავთ თავსო;
8. ორივე მათგანმა იცის, სახელისუფლომ და არასახელისუფლომ, რომ კოჰაბიტაციის პერიოდი ამ გაგებით დამთავრებული, ხოლო მისაღბი გადაწყვეტილებები შეეხება ყველას და ვერ იქნება ინერციაში. ამის შემდგომ ვინ რაზე აღმოაჩდება მზაობა, თუ დეფიციტი ის განსაზღვრავს მერამდენედ მოიგებ ლიგის თასს. შექმნილ გარემოებაში ზოგს მეტი მოსდის, ზოგს კიდევ სხვა, მაგრამ ერთსა და იმავე მდინარეში ოჯერ და მეტად შესვლა (რევოლუციის) არ ხდება ამის გაგება გვიჭირს თურმე და შესაბამისად რაზე არ ვყოფილვართ წამსვლელები.
9. მადლობა გრიგოლ ვაშაძეს ამისათვის, მისი გადადგომის ერთერთი პირობაც საკმარისია საქმეში, კომპეტენციაში მაბანძებ, შინა შექმნილი გარემოება ისე იკითხება გარეთ, რომ ისედაც ბუტაფორია გჭირდება საქმეში. მიდი და ამ გაგებაში შენ აკეთე აწი საქმეო.
➤ გრიგოლ ვაშაძე "ნაციონალური მოძრაობის" თავმჯდომარის პოსტიდან მიდის - რა შეიძლება გამხადარიყო რეალური მიზეზი? - მიმდინარე პროცესებს გადაცემაში Newsroom "მოძრაობა ხალხისთვის" ლიდერი ანა დოლიძე აფასებს
"ვერავის ვერაფერს დავპირდებოდი, რაც არ ჯდება კანონის ფარგლებში" - სოზარ სუბარი აფრიკის დასახლებაში განვითარებულ პროცესებზე
აფრიკის დასახლებაში, სადაც მერიამ შენობების დემონტაჟი დაიწყო დაპირისპირებაა - "რატომ არჩევნებამდე არ დაიწყეს აწიოკება? ვთხოვ გამოგვიყონ თავშესაფარი"