კანონპროექტი ითვალისწინებს ურანის 20%-მდე გამდიდრებას - რა გადაწყვეტილება მიიღო ირანის პარლამენტმა
ირანის პარლამენტის დეპუტატებმა მხარი დაუჭირეს გადაწყვეტილებას, რომელიც ქვეყნის ბირთვული საქმიანობის აქტივიზაციის შესახებ კანონპროექტის განხილვის დაჩქარებას ითვალისწინებს.
ერთ-ერთმა დეპუტატმა ნეზამ ად-დინ მუსავიმ „ტვიტერის“ გვერდზე დაწერა, რომ კანონპროექტის დამტკიცების, მათ შორის, ენერგეტიკის საერთაშორისო სააგენტოს დამატებითი პროტოკოლის შესრულების გაფართოებული წვდომის, ასევე ქვეყანაში ბირთვული ობიექტების საკითხზე, სავარაუდო განხილვა ოთხშაბათს გაიმართება.
მანამდე, ირანის პარლამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება განიხილოს კანონპროექტი სახელწოდებით „სანქციების გაუქმების სტრატეგიული ზომების შესახებ“. დღევანდელი გადაწყვეტილებით, პროექტს მიენიჭა ორმაგი მნიშვნელობის მქონე სტატუსი.
კანონპროექტი ითვალისწინებს ურანის 20%-მდე გამდიდრებას. ამ დროისთვის, ირანში ურანის 4 %-ზე მეტით გამდიდრება ხდება, ნაცვლად შეთანხმებით გათვალისწინებული 3.37%-ისა.