"აგენტის მიერ მიწოდებული ინფორმაციებით გაიხსნა დანაშაული" - რა იციან ავჭალაში მოკლულის ოჯახმა და ადვოკატმა მაღაზიის მეპატრონეზე, რომელსაც პოლიცია ეძებს?
არსებული ინფორმაციით, ავჭალაში, ავტომანქანაში სადისტურად ჩაცხრილულ 41 წლის ვალერიან (ვოვა) ნემსიწვერიძის საქმეში მხილებულ პირს ძალოვნები უკვე ეძებენ. სავარაუდო დამნაშავე შემთხვევის ადგილზე მდებარე მაღაზიის მეპატრონე ვასილ ჯანჯღავაა, რომლის საცხოვრებელ სახლში ჩხრეკა უკვე ჩატარდა.
იმასაც ამბობენ, რომ დამნაშავემ საკუთარი ავტომანქანა იმ დღეს შემთხვევის ადგილზე დატოვა, თავად კი ფეხით მიიმალა. მოკლულის მეგობარი და ოჯახის ადვოკატი, ნიკოლოზ წულეისკირი ადასტურებს ამ ინფორმაციას. იმასაც ამბობს, რომ მკვლელობის დღესვე ჰყავდათ ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ძალოვნებს დადგენილი სავარაუდო დამნაშავე.
შეგახსენებთ, 22 ოქტომბერს, სარაჯიშვილის ქუჩაზე ჩაცხრილეს ვალერიან ნემსიწვერიძე. თავიდან მომხდარზე სხვადასხვა ვერსია ვრცელდებოდა. ითქვა, რომ მკვლელობის მიზეზი შურისძიება იყო, მეორე ვერსიით, ამბობდნენ, რომ მკვლელობას წინ კონფლიქტი უძღვოდა. კიდევ ერთი ვერსიით, მომხდარს მოკლულის წარსულს უკავშირებდნენ.
ცნობილია, ვოვა ნემსიწვერიძე 2004 წელს იყო დაკავებული პარლამენტის წევრ კახა გიუაშვილის მკვლელობის დაგეგმვის ბრალდებით და 16 წელი ჰქონდა მისჯილი. გიუაშვილი 2004-2008 წლის მოწვევის პარლამენტის დეპუტატი იყო და მაშინ გამოძიება აცხადებდა, რომ ეს დანაშაული წინასწარ დაგეგმილი ჰქონდათ, რაც საქმის კიდევ ერთ ფიგურანტს დავით მინდაძეს უნდა შეესრულებინა. საქმეში იდო მათი აღიარებითი ჩვენებებიც, თუმცა მოგვიანებით ბრალდებულები აცხადებდნენ, რომ ეს აღიარება წამებით და არაადამიანური მოპყრობით იყო მიღებული.
ამის მიუხედავად დანაშაულის ორგანიზებაში მხილებულ ნემსიწვერიძეს სასჯელი ბოლომდე არ მოუხდია, ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ, 2013 წელს, ამნისტია შეეხო და ამ გზით ციხიდან გამოსვლა შეძლო. სწორედ ამიტომ გაჩნდა ვერსია, რომ შესაძლოა ძველი დანაშაულის გამო მასზე ვიღაცეებმა შური იძიეს. მაგრამ ამ ვერსიებს თავიდანვე გამორიცხავდა ადვოკატი. იმასაც ირწმუნებოდა, რომ ნემსიწვერიძეს გიუაშვილის მკვლელობასთან კავშირი არ ჰქონდა და რომ ის უდანაშაულოდ იჯდა ციხეში. ადვოკატი იშველიებდა სტრასბურგის გადაწყვეტილებას. როგორც ჩანს, მათ საქართველოს ხელისუფლებას არადამიანურ მოპყრობისა და წამებისთვის უჩივლეს და ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მათი საჩივარი დააკმაყოფილა, სახელმწიფოს კი მათთვის კონპენსაციის გადახდაც კი დააკისრა.
დღემდე აცხადებს მოკლულის ადვოკატი, რომ ნემსიწვერიძეს მტერი არ ყავდა და ის ვერსიები რაც ვრცელდებოდა მკვლელობის დღეებში, არანაირად არ უკავშირდებოდა მომხდარ მკვლელობას.
ერთი რამ ფაქტია, ვოვა ნემსიწვერიძე ავჭალაში სწორედ იმ ადგილას მივიდა, სადაც ჯანღავას მაღაზია ჰქონდა. მართალია ადვოკატი არ საუბრობს, თუ როგორ აღმოჩნდა იქ ნემსიწვერიძე და რა მიზნით მივიდა, თუმცა ცალსახად ჩანს ერთი გარემოება, რომ მოკლული საფრთხეს ელოდა. რადგან ცნობილია, რომ მოკლულს თან ჰქონდა ცეცხლსასროლი იარაღი.
ისიც ფაქტია, დამნაშავეც შეირაღებული იყო და მან დამიზნებით 9 ჯერ გაისროლა ნემსიწვერიძის მისამართით, მათ შორის თავშიც ესროლა. მათ შორის რაიმე დაპირისპირება იყო თუ არა, ამაზე ჯერ არავინ საუბრობს.
AMBEBI.GE ადვოკატ ნიკოლოზ წულეისკირს ესაუბრა:
- ჩხრეკა ჩატარდა ჯანჯღავას სახლში და რომ ეძებენ, ამას გიდასტურებთ. დამნაშავე იდენტიფიცირებული იყო თავიდანვე, სწორედ ამიტომ ვამბობდი რომ გამოძიებასთან პრეტენზია არ მქონდა, რომ ისინი მუშაობდნენ. უამრავი ექსპერტიზაა დანიშნული, 41 თითის ანაბეჭდია აღებული და მიდის მისი კვლევა, ასევე ამოღებულია დნმ-ი და ექსპერტიზაა ჩანიშნული. ძალიან არ მინდოდა გაჟღერებულიყო სავარაუდოდ დამნაშავის ჯანჯღავას ვინაობა, რადგან ასეთი ინფორმაციები ართულებს პირის ძებნის პროცესს. ერთი რამ შემიძლია გითხრათ, ის ვერსიები, რაც თავიდან ითქვა, 100 პროცენტით გამოირიცხა. აბსოლუტურად გამორიცხულია, რომ მომხდარი ძველ საქმესთან დაკავშირებული იყოს. ახლა მთავარია გამოძიებამ დაადგინოს მკვლელობის მოტივი. ვადასტურებ, რომ იძებნება მაღაზიის მეპატრონე.
- ის იცნობდა თქვენს მეგობარს?
- არანაირი შეხება არ ჰქონდა. ყოველ შემთხვევაში არავის აქვს არანაირი ინფორმაცია ამ ადამიანზე. ამიტომ მოტივს ვერ ვუკავშირებთ.
- მკვლელობის ფაქტს თვითმხილველები ჰყავს?
- რა თქმა უნდა, სხვანაირად როგორ მოხდებოდა იდენტიფიცირება. ოპერატიული ინფორმაციაც იყო და ამის საფუძველზე გაიხსნა დანაშაული. შემთხვევის ადგილზე და არც ახლო პერიმეტრზე არც ერთი კამერა არ არის, მაგრამ მიმდებარედ 80-მდე კამერის ჩანაწერია ამოღებული და ახლა მისი დამუშავება მიდის, რომ დადგინდეს დამნაშავის მოძრაობის მარშუტი. დანაშაულის ჩადენის დროს მაღაზია დაკეტილი იყო. გიდასტურებთ, რომ ჩხრეკაც მოხდა ვასილ ჯანჯღავას სახლში. არ ვიცით დღემდე იცნობდა თუ არა დამნაშავეს მოკლული, არც მათი ურთიერთობაზე ვიცი რამე. ეს რომ ვიცოდეთ, უკვე გვეცოდინებოდა დანაშაულის მოტივიც. საახლობლომ არ იცის, ეს ჯანჯღავა ვინ არის და სწორედ ამიტომ ველოდები გამოძიებას.
- ნასამართლევია ჯანჯღავა?
- ოფიციალურ დოკუმენტში წერია, რომ არ არის ნასამართლევი. იმედია გაირკვევა რეალური სურათი. 11 შემავალ- გამავალი ჭრილობა აქვს გარდაცვლილს სხეულზე.
- ბატონო ნიკოლოზ, მართალია თქვენ არ საუბრობთ დეტალებზე, მაგრამ ამდენი ჭრილობაც ადასტურებს, რომ დამნაშავეს შურისძიება ამოძრავებდა და მისი მოკვლა ჰქონდა გადაწყვეტილი...
- ზოგი არის შემავალ-გამავალი ჭრილობა. სულ 9 გასროლა მოხდა, 11 ჭრილობა არის, მაგრამ ექსპერტიზა დაადგენს რომელია შემავალი და რომელი გამავალი. თავშიც აქვს ჭრილობა ერთი, სამი ჭრილობა კისერში, ყელში, ნიკაპში, გულში და ა.შ.. ჯერ ისიც არ ვიცით, რა იარაღი ფიგურირებს, ამოღებულია მასრები სხეულიდან და მანქანიდან და ახლა დგინდება, რომელი იარაღიდან არის გასროლილი. 9 მმ-იანი ტყვიებია ამოღებულია და ეს შეიძლება იყოს მაკაროვი, ვალტერი ან კიდევ სხვა იარაღი. კონკრეტულად ექსპერტიზა დაადგენს.
გამოძიება მუშაობს და ის გაგვცემს ბევრ კითხვაზე პასუხს და ასევე ექსპერტიზები. ექპერტიზის პასუხით დადგინდება დამნაშავე იჯდა თუ არა მოკლულის მანქანაში, ან კიდევ იჯდა თუ არა სხვა მეორე პიროვნება.. ბევრი დეტალია გასარკვევი. უნდა გაირკვეს გარედან არის ნასროლი, თუ შიგნიდან რეალური სურათის აღდგენა უნდა მოხდეს. ამ ეტაპისთვის ვფიქრობთ, რომ გარედან არის ნასროლი და შიგნით არ მჯდარა მკვლელი.
- ბოლო ზარი ვისთან აქვს განხორციელებული მოკლულს?
- ყველაფერზე მიდის მუშაობა. დალუქულია ტელეფონები და ხდება აღდგენა ინფორმაციების. ერთადერთი რაც შემიძლია გითხრათ, მოტივის დადგენა არის პრობლემა. მას მტერი არ ყავდა, დილით საათნახევარი ლოცულობდა და საღამოსაც, ძალიან მორწმუნე ადამიანი იყო. მიდის დაკითხვები, არაერთი ადამიანია დაკითხული და დარწმუნებული ვარ, ყველაფერს ფარდა აეხდება.
აგენტის მიერ მიწოდებული ინფორმაციებით გაიხსნა ეს დანაშაული. 100% -ით კმაყოფილი ვარ გამომძიებლების მუშაობით. ის ძალინ კარგი ადამიანი იყო, სამი მცირეწლოვანი შვილის მამა, რაც ოჯახი შექმნა მას შემდეგ სულ ოჯახზე ზრუნვაზე იყო გადასული. ბიზნესი ჰქონდა დაწყებული, რემონტს ასრულებდა წყალტუბოში, აქაც სალონს ხსნიდა, ერთი სიტყვით ვოვას კრიმინალთან შეხება არ ჰქონია და ბევრი არასწორი ინფორმაცია გავრცელდა.
ვალერიან ნემსიწვერიძე 8 წელია ციხიდან გამოვიდა, გარეთ იმყოფებოდა და შურისძიება ვინმეს რომ სდომებოდა, აქამდე ჩაიდენდა. მისი პიროვნებიდან გამომდინარე, მას ჩხუბი, დაპირისპირება არავისთან ჰქონია. კრიმინალურ სამყაროსთან დაახლოებული პირი არ ყოფილა, ეს დეზინფორმაციაა.
საქმეზე გამოძიება ორი მუხლით - 236-ე მუხლის მესამე და მეოთხე ნაწილით, ასევე 108-ე მუხლით მიმდინარეობს, რაც ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებას და განზრახ მკვლელობას გულისხმობს. ჯერჯერობით ოფიციალურად გამოძიებას მომხდარი მკვლელობა გახსნილად არ გამოუცხადებია.